Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '11

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
3858
 

Aç insanlara yardım...

Aç insanlara yardım...
 

Yeni kapitalist sistemde, eskisine nazaran daha katı bir uygulama söz konusu. Eskiden kapitalistler daha sosyal adaletçi oluyorlardı. Yeni sistemde, yarattıkları iktidarlarla, iktidarın emrine giren yargıyı kullanarak, istedikleri gibi at oynatabiliyorlar. Bir de insanları, üretmeden tüketmeye yöneltip, yaratılan ranttan çok daha büyük pay alıyorlar. 

Bunun yanı sıra, eskiden daha sosyal adaletçi olan AB ülkeleri, gittikçe bu pozisyonlarından uzaklaşıyorlar. İnsanlar üretmeden tüketmeye alıştırıldığından AB ülkelerinin birçoğu şu anda iflasın eşiğinde. 

İzlanda ila başlayan iflas furyası, Yunanistan, Portekiz, İspanya ve son olarak İtalya’yı vurdu! Eskiden ABD ve AB’nin ısrarı ile fakir ülkelere yardım elini uzatan Birleşmiş Milletler, artık yeterli maddi desteği alamadığından, açlığın pençesinde kıvranan ülkelere yeterli gıda yardımını yapamıyor. Ayrıca ABD ve AB dünya jandarmalığını hakkıyla yapamıyor. Dünyanın tabi zenginliklerini sömürebilmek için, tabi kaynak bakımından zengin ülkelere bir biri ardına saldırılar düzenleniyor. Örnek, Eroin’in hammadde üretiminin merkezi Afganistan, Petrol devleri Irak ve Libya ABD ve AB’nin saldırılarına maruz kaldılar. 

Dünya insan hakları şampiyonluğunu kimseye kaptırmayan bu ülkeler, bu saldırılar esnasında ‘insan hakkına’ falan hiç aldırmıyorlar. İşte Irak’ta 1.5 milyon insan hayatını kaybetti. Libya’daki kayıp sayısı belli değil. Afganistan’da ne olduğunu kimse bilmiyor. Pakistan’ın sınır kasabaları bile müttefik güçlerce bombalanıyor. 

Bu kadar lafın ardından asıl niyetimizi açıklayalım. Yeni dünya düzeninde insana yer olmadığından bahsetmiştik. Son günlerde Afrika’nın açlıkla pençeleşen ülkeleri, insanları dünya gündemindeki yerini hak ettiği şekilde alamıyor. 

Afrika’da yaşanan kuraklık ve açlık, son 60 yılın en büyük kuraklık ve kıtlığı olarak lanse ediliyor. Bu kıtlık ve kuraklık, bölge ülkelerindeki yaklaşık 12.5 milyon insanın hayatını tehdit ediyor. 

Afetten en çok etkilenen Somali halkı ülkelerini terk ederek, Kenya Dadaab ve Etiyopya Dolla Ado mülteci kamplarına doğru akın ediyorlar. Bu yolculuk sırasında birçok insan hayatını kaybediyor. Zaman zaman bu göçler sırasında çekilen resimler gerçekten düşündürücü. Kamplardaki hayat aslında daha da berbat! Verilen bir tas çorbayı alabilmek için, ölen ikizlerinden birisini günlerce sırtında taşıyan anneyi hep birlikte izlemişizdir. 

Kimine göre bu yeryüzünün yaşadığı, son yüzyılın en büyük iklim felaketi! İnsanlar temel sağlık ve gıda ihtiyaçları için başkalarının yardımına muhtaçlar. 

Birleşmiş Milletler (BM) ise, şimdiye kadar on binlerce insanın ölümüne neden olan Afrika Boynuzu’ndaki açlığın, Somali’de yakında altı bölgeye daha yayılma tehlikesinin bulunduğunu bildiriyor. 

BM İnsani Operasyonlar Bölümü Başkanı Valerie Amos, Somali’de geçen ay iki bölgede etkili olan açlığın kontrol altına alınamazsa beş ya da altı bölgeye daha yayılma ihtimalini belirterek, “geniş kapsamlı bir çözüm” çağrısı yapıyor. Ancak bu güne kadar yeterli desteği bulamamış durumda. 

Aynı yetkiliye göre; şimdiye kadar on binlerce Somalili açlıktan ölmüş ve yüz binlercesi de açlık tehdidi altında bulunuyormuş! 

Bu açlıktan ve kıtlıktan en fazla etkilenenler mutlaka çocuklar ve kadınlar. Herkes onun için düzenlenen yardım kampanyalarına katılmalıdır. Nereye yardım yapacağınızı bilmiyorsanız, valiliklere ve kaymakamlıklara müracaat edebilirsiniz. 

Somali ve çevresinde yaşanan kıtlık ve kuraklık sorununun çözümüne destek vermek amacıyla sivil toplum örgütleri de harekete geçti. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığın koordinasyonu ile başlatılan yardım çalışmalarına herkesin bir insanlık görevi olarak katılmasında fayda var. 

Hele böylesine bir Ramazan gününde, yapılacak bu yardımların sevabının daha fazla olacağını söylememe gerek var mı? 

Haydi, insanlığın ölmediğini dünya âleme gösterelim. 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir seri katilin kurbanlarından birini gösteriyor sanki... Bu dünya herkeze yeter... Bunu biliyoruz fakat bilmemezliğie geliyoruz... İnsanoğlu henüz yolun başında...

yeşilsoğan 
 06.08.2011 11:37
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  09.08.2011 10:36
 

Aslında haber olarak çok insani görünüyor ama deniz feneri olayından sonra bu tür yardımlara soğuk bakıyorum! Dünya silahlanmaya harcadığı paranın bir kısmını açlıkla mücadeleye ayırsa sorun bitecek. Ama inanın çok az devletin umurunda açlık. Afrikada yaşanan insanlık dramı, kıtanın tuzu kuru ülkelerini ilgilendirmiyor bile... Konuya dikkat çektiğiniz için teşekkürler, selamlar.

Melek Koç 
 04.08.2011 21:09
Cevap :
Merhaba Melek Hanım. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  05.08.2011 14:43
 

Deniz feneri, marmara depremi gibi olaylar yardımların nerelere gittiğini gösteriyor. Bizdeki bu aç insanlara gdecek yardımı bile çalanları gördükçe insanda güven kalmıyor. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 04.08.2011 15:57
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  05.08.2011 14:43
 

Değerli yazar, saptamalarınızda haklısınız. Kapitalizm, binlerce yıllık, sınıflı, sömürgen, eşitsiz, kanlı bir geçmişin kalıtından deneyiminden yararlanıyor. Sosyalist sistem, yeryünüzde varolmaya çalışırken, daha cenin halindeyken, 70 yılda boğuldu. O beceriksiz ve küçücük haliyle bile kapitalizm, kendine birazcık çeki düzen vermek ve daha cömert olmak zorunda kalıyordu. Şimdi ise meydan onun. Meydanı boş buldukça daha saldırgan ve acımasız olacaktır. Dostlukla...

Vildan Sevil 
 04.08.2011 15:47
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  05.08.2011 14:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3009
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster