Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '08

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1334
 

Acemi öğretmen

Kasaba küçük, 23 yaşındayım, İstanbul Üniversitesini bitirip gitmişim. Öğretmenlikte ilk yılım, stajım yok, sınıf senin demişler, lise yıllarımdaki öğretmenlerimi anımsayıp, ders anlatmaya ve illada öğretmeye çalışıyorum.

Genellikle öğrenciler büyük, nüfusta küçükler, koskocaman adamlar oysa, biri var 26 yaşındayım diyor. Çekiniyorum, ama aslanlar gibi derse girip çıkıyorum.
Konumuz hayvanda göz, koli koli kitapla gitmişim, atların gözünden, arının, köpeğin v-s gözünden çekilmiş fotoğraflar var elimde, gayet güzel hazırlanmışım, sabah ilk ders, erken saat, derse girdim, yoklama yaptım, ya ilk ayım ya ikinci.

Kapı açıldı elinde çantalı bir bey girdi, bakıyorum kimdir diye, geçti en arkaya oturdu, ne yapmam gerektiğine çok hızlı karar vermeliydim, misafir miydi, öğretmen mi, veli mi, anlamadım. Müfettişmiş. Hiç tepki vermeden derse devam ettim.

Özellikle öğretmen okuyucular, iki şey düşünürler, müfettiş olduğunu anlamam gerektiğini. Anlamadım çünkü, teftiş nedir bilmiyordum, çünkü aslında biyologtum ve bize öğretmenlik hakkı verilmişti, ancak ne pedagojik formasyon, kurs, staj hiç bir şey görmemiştik.

İkincisi, müfettiş beyin, kapıyı çalıp kendini tanıtması gerekiyordu, ama yapmamıştı.

Biraz korku ile, çekinerek, biraz da müthiş hazırlıklı bir dersi yabancının önünde anlatmaktan gururluydum.

Bu küçük kasabadaki okulda harika bir labratuvar vardı, belki yirmi tane mikroskop. İlk kez mikroskopu üniversitede görmüştüm, asistan ışık ayarını yapamadığım zaman,

- İlk kez görüyormuş gibi ayarını yapamıyorsun deyip, çıkışmıştı, çok utanmıştım. Sanki bu ülkede yaşamamıştı.

Mikroskopları öğrencilere dağıttım, benim gibi ilerde mahçup olmamaları için, ayarlamayı öğrettim. Preparatlara bakıp çiziyorlardı, müfettişimiz de bu dersi izliyordu, çok mutluydum, hareketli, yaratıcı, deneysel son derece verimli bir dersti.

Sonuçta gayet düşük bir puan aldım, ilk teftişimden.

Devlet malına gerekli özeni göstermemek, mikroskopları öğrencinin eline vermem sakıncalı olmuştu sanırım inananamıyacaksınız, ders kitabı dışında dökümanla dersi dağıtmak, yani mükemmel resimleri sınıfa getirmek, filan filan.

Ben memleketimi ve onun bilgiye uzak tutulmuş insanını çok sevdim ve seviyorum. Yılmadık tabii, genç öğretmenlere sevgi diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

her ne kadar müfettişi tahmin edememenize ben de şaşırsam da tezinizde son derece haklısınız bence, genç bir öğretmen olarak size sonuna kadar katılıyorum,çünkü biz yaratıcı ve deneysel değil ezberci eğitime alışmışız...Sevgiyle kalın

Nesrin Saldıran 
 06.02.2009 22:34
 

Yapıcı olduğu sürece denetime varım.Bizler ışığa giden yolda birer savaşçıyız.Önemli olan vicdani rahatlıktır.Gerisi boş.

Jale Kaygysyz 
 14.07.2008 21:33
 

Müfettiş rehber olandır;köstek olan değil...Siz o yıllarda bile yaşayarak öğretim yöntemini uygulamışsınız.Ruhsal dengesi olmayan,öğretmenlik mesleğini becerememiş bir çok adem oğlunu,siyasi atamalarla müfettiş kılığında gönderiyorlar.Olan ülkemize oluyor.Sizi tanımaktan onur duydum.Saygılarımla...

Mesut Selek 
 12.04.2008 11:09
 

Bir arkadaşla konuştum. Matematik dersine girmişler. Dersi öğrenciler anlatmış ve hep günlük hayattan örneklerle desteklenmiş. Müfettiş teşekkür etmiş, sonra gelen teftiş raporunda "Matematik dersinde öğrencilere daha fazla söz hakkı verilmesine, gündelik hayattan örneklerle dersin desteklenmesine ..." gibi yazılar yazılmış. Müfettişlerle aram hiç iyi olmadı ve olamayacak gibi. Çalıştığım müdürler, veliler, öğrenciler herkes memnun sadece onlara yaranamıyoruz. Saygılar.

Eşit Ağırlık 
 12.04.2008 1:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 729
Kayıt tarihi
: 27.01.08
 
 

Biyologum ama öğretmenlik yaptım. Emekli oldum ve nihayet duygularımı, yaşadıklarımı, gördüklerimi p..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster