Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

aygoz Özlem Eryoldaş

http://blog.milliyet.com.tr/aygoz1

09 Ekim '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
585
 

Acı ..

Acının tarifi varmıdır ?..Kimine göre aşk acısı.Kimine göre başarısızlığın verdiği acı. Düşüp de yaralanan bacağın acısı vs..

Güle oynaya umutlarla yolladığın sevgilinin mektubunu bekleme telaşı.

Acemilik bitti çok şükür diyerek daha bir rahatlama. Televizyon daki şehit haberlerini dinlemek. Çocukluğumdan beri anlam veremediğim bu adına savaş denilen acı !

Diyarbakır'a çıktığını öğrendiğimde eşimin askerliğinin düşüp bayılmıştım. Neden acaba ? Orasıda Türkiye'nin bir ili değil mi ? Orada da insanlarımız yaşamıyor mu ? ..

Zaman geçmek bilmezken beş buçuk ay boyunca televizyonun başından ayrılamadım. Haberlerde hep aynı bekleyiş. Bu bekleyiş bitecekdi benim için bir gün. Ama ya şimdi !

ON ÜÇ !.. rakamın uğursuzluğu diye bir konu atsam ortaya kendimi suçlarım. Yıllardır anlam veremediğim bu gidişat. 2006 yılında bir yedeksubayın Hakkari de şehit edilişi geliyor aklıma. Gözümün önünde annesinin duruşu.

"VATAN SAĞOLSUN DEMİYORUM" demişti. Tepki almıştı ..Kime ve kimlere göre tabii..

"Benim oğlumun eli kalem tutar silah değil" diye haykırırken de biz vardık. Yine şehitlerimiz vardı. Zaman o zaman değildi yani. Aradan asırlar geçmedi hiç bir şehidimizin üstünden.

Bu bir kader mi ? değil mi ? ...

.Bu anlamsız savaşa dur diyememek. Boş gözlerle ağlayan annelere, dimdik ayakta durmaya çalışan babalara, nişanlısını kaybeden genç kıza, kız kardeşe bakmak mı aslolan..

Bir bebek oluşuyor ananın içinde. Büyüyor günden güne..Doğuşuyla bayram evine dönüyor ev ..

Sonra hain bir kurşun o bebeciği alıp götürüyor anasının koynundan..Cenaze evi oluyor o düğün evi bir anda.

Bu kimin hakkı. Kim bu hakkı kime veriyor..

Tek yürek olupda yollara dökülmedik mi mitinglerde.. Hep biz değilmiydik "kaç kişiyiz saydız mı ?"diyen.

Peki şimdi yine boğdular sesimizi..Yoksa artık sağırmı olduk da duyamıyoruz hiç bir şey..

ON ÜÇ ya da üç yada daha fazla - eksik.

Acı nedir ?.. O an hissetmek mi yoksa ömür boyu bu acının sebebinin adını koyamamak mı ?..Özlem'in notu : Resim koymak istemedim..Tıpkı bu olanları anlayamadığım gibi..Bir bebek çığlığını kara topraklara verenlere LANET okumak sadece ..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim oğlumda Diyarbakırda yaptı askerliğini. o günlerde ben de senin gibi 5,5 ayı zor geçirdim. Hatta bir günde her renketen motifler örüp bir şal yaptım. Gelinime hediye ettim ve şalın adını da "Bora askerde" koydum. Acıları ise tanımlamak olanaksız...

Müyesser Saka 
 19.10.2007 12:03
Cevap :
acı sonsuzluk gibi...Sevgilerimle..  22.10.2007 14:46
 

ACI; bütün imkanlar kullanıldığı halde son çare olarak karşımıza çıkıyorsa acıdır. ACI; sebepleri ve nedenleri ne kadar kutsal olursa olsun adaletli bir cephenin siperinden geliyorsa acıdır. ACI; bir vatanın tüm sathında aynı oranda hissedilebiliyorsa acıdır. Evlatlarımız ölüyor. Aileler acılar içinde kıvranıyor. Hayat sanki hiçbirşey yokmuş gibi devam ediyor. Olağan haberler haline gelen kayıp mehmetçik haberleri içimizi parçalasada, sanki top yekün bir çığlık olarak düşmanın üstüne ölüm olarak inemiyoruz gibi geliyor bana. Ve soruyorum kendi kendime " O ÇOCUKLARI ÖLÜME GÖNDERMEMİZİN VİCDANIMIZDAKİ CEVAPLARI YETERLİMİ? Sevgilerimle

Metin Özkaya 
 16.10.2007 18:27
Cevap :
Asla yeterli olamayan cevaplar..Sevgilerimle..  17.10.2007 21:56
 

Evet bitsin artık. Anneler çocuklar sevgililer nişanlılar boynu bükük kalmasın. Kurşun savaşta da düğünde de bir saplandı mı öldürüyor, hepsi bitsin..Selam ve sevgiler.

Ezgi Umut 
 15.10.2007 7:03
Cevap :
bitmeli...bitmeli...((  15.10.2007 21:43
 

Bütün arkadaşlara bir bayram mesajı gönderdim bugün içim buruktu ama...Çünkü gözü yaşlı anne/baba oğlunu kaybetmeyi, gözü yaşlı çiçeği burnunda eş kucağında bebesiyle kocasını kaybetmeyi haketmedi, vatanı milleti için ailesi ve kendisi için birçok şey yapmayı planlayan gencecik bedenler kara toprağın altına girmeyi haketmedi!"Vatan saolsun" diyemiyorum bende akıtılan bu kanlar için. Çünkü yıllarca aynı topraklar üzerinde kardeşçe yaşayan insanları birbirine kırdıran bu öfkenin vatanla ilgisi var mı bilmiyorum. Birliği, beraberliği bozmaya çalışanları kardeşçe yaşayanların içine ikilik sokarak birbirine katanları lanetle kınıyorum. Acının tarifi yok hele ki böyle bir acının hiçbir tarifi yok...Sevgiyle.

Tülay TERZİOĞLU 
 11.10.2007 19:36
Cevap :
bayram..acı..tarifi olmayan acılara gebe olan günlerimizi gördükçe içim acıyor.. Sevgiler ..  12.10.2007 19:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 185
Toplam yorum
: 1201
Toplam mesaj
: 81
Ort. okunma sayısı
: 1476
Kayıt tarihi
: 10.03.07
 
 

Yazabilmenin özgürlüğüyle... İstanbul'un bir bahar sabahında dünyaya gelmişim. Keşfetmek, anlayabilm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster