Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
90
 

Acı Çekmeye Gönüllü Olanlar

Mizacımızla geliriz dünyaya. Ve o mizacın sonradan değişmesi neredeyse imkansızdır. Belki cüzi oranda bir iyileştirme yapılabilir niteliklerinde… O da ancak mizaç sahibinin dirayetiyle başarılır.

Halk arasında “gamlı baykuş” diye anılır acı çekmeye gönüllü olanlar. Her yerden dert edinir, sadece bir kez gördükleri, dokundukları nesnelerden bile keder üretebilir, bunalım yaratabilirler kendilerine.

Bir gün güneşli havadan, bir gün rüzgarın şiddetinden; bir gün nem, kasvet ve kapalı gökyüzünden, bir gün yakıcı, kavurucu sıcaktan şikayetçidirler. Yazın toz toprak kalkmasından, kışın çamur kaplı yollardan bunalırlar. Hali vakti yerinde olanlar neden daha iyi halde olmadıklarından hayıflanırken… Yoksul, kıyıda köşede kalmış modelleri, adaletsiz düzenden, kaderin acımasızlığından dem vururlar.

Güler yüzlerini gören pek azdır. Mutluluktan inatla kaçar, gülmekten özenle kaçınırlar. Yalnız acıyı yakıştırırlar ruhlarına. Çevrelerine yaydıkları negatiflikten habersiz…

Gözyaşları göz uçlarında nöbettedir. Yüzleri her daim ağlamaklı…

Ne içlerine işlemiş suçluluk duygusundan kurtulabilirler ne de böyle bir niyetleri bulunur. Onlara dışarıdan baktığınızda hallerine çok üzülseniz de… Kendileri çok memnundur olumsuzluk ağlarıyla perdeledikleri yaşamlarından… Kimi isot sever, kimi acıklı hayata bayılır.

Yaşamın onca güzelliği varken… Bazıları kara gün, yas meraklısıdır. Üzüntü bayramdır böylelerine. Şerrin, yeisin bin türü görülmedik şenlikler yaratır duygu dünyalarında. Başları belaya girdiğinde, mazoşist gelgitlere kapılırlar. Ezilmişlik şifadır bünyelerine. İnsandan sayılmayı, adam yerine konmayı bir türlü hazmedemezler. Dertleri neyse artık… Ha bire horlanmak, hırpalanmak peşinde dolanırlar.

Yedi kat yabancı ifrit olup, öfkelenip delirirken yapılanlara… Onlar zalime tapınmakla meşguldür. Kimi Stockholm sendromu derken bunun adına… Kimi şahit olduğu manzaraya inanamamakta inatçı. Ama değişmez sonuç: Bağımlılık yaratır kimi bünyede keder. Kimi acı çekmeye doğuştan gönüllüdür.

Yeryüzünde olup biten her şeyi anlamak, anlamlandırmak mümkün değil.  Tıpkı birilerimizin de acı çekmeye gönüllü olanları anlayamadığı gibi.

Herkes çizdiği yolun yolcusudur yaşadığı sürece. Kimimiz neşeyle mutluluk ardında koşarken… Kimimiz görülmedik, bilinmedik, akla gelmedik eziyetlere aşıktır.

Şahin ÖZŞAHİN, jale kasap bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Cem, uzun zamandır girmediğim M. Blogdaki bu düşündürücü yazını okumak büyük sevinç yarattı. Kutlarım. İnsan mizacındaki bu dengesizlik, Yüce Tanrının insan naturasına işlediği bir motif olmakla birlikte, zaman ve yaşanmışlıkların bazı düşünce değişikliklerini husule getirdiği de yadsınamaz. Bu karamsarlıkla iyimserliğin arenadaki güreşi sürüp gide dursun, hakkın, adaletin, insani değerlerin yıprandığı ve düşüşe geçtiği, zavallılığın özellikle ülkemizde her gün feryat ettiği şu ortamda, herhalde karamsarlık puan farkı ile bu maçı alır. Sevgi ve selamlarımla. Refik BAŞDERE

Refik Başdere 
 16.05.2020 11:12
Cevap :
Yeryüzünde iyimserler, iyimserlik duygusu hep azınlıkta kalmıştır değerli ağabeyim. Buna rağmen, insanlık tüm ilerleyişini ölçülü, dengeli, akılcı iyimserlere borçlu. Bir yazı-yorumunuzu daha okumaktan büyük keyif aldım. Teşekkür ederim. Son olarak, gamlı baykuşlar, en çok mistik, kaderci doğu toplumlarında görülür. Her ne kadar bazıları batılı olduğumuzu iddia etse de, sizin de bildiğiniz gibi, biz doğuluyuz. En azından, yüzölçümümüzün %96'sı doğudadır. Hal böyle olunca,acı çekmeye gönüllü olanlar, yalnızca kendi içlerini değil, biz iyimserlerin de dünyasını karartır.  16.05.2020 17:31
 

Dincilikte bu acıya gönüllü olanlara sıva çeker ve üstünü bir türlü rengarenk boyatmaz insanlara..Ve ruhuna gökkuşağı giyinmiş insanlara korkuyla bakarlar .Onlara göre biz dünyalık yaşarız , onlarda cennetlik...

jale kasap 
 14.05.2020 10:39
Cevap :
Kimin ne olduğunu Allah bilir. Kimsenin elinde ilahi bir terazi yok. Yaradandan umut kesmek büyük günah. O yarattığını herkesten iyi bilir. Onun adına bilgiden yoksun şekilde ahkam kesen koskocaman bir ahmaktır.  15.05.2020 8:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1681
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster