Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

06 Ocak '07

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
832
 

Acı ve ilacı

Acı ve ilacı
 

Ne zaman karşıma destursuz acılar çıksa yapışsa yakama, ağlar koşarım sokulurum kucağına... '' İçim çok acıyor nenem'' derim... O da bana , hayatta ki tek oğlunu kaybeden Çin'li bir kadının öyküsü anlatır..

Evladını kaybetmenin derin ıstırabıyla bir din adamına gitmiş bu acılı anne, '' "Hangi duaları etsem, hangi büyüleri, sihirleri yapsam oğlumu bana geri getirir?" diye sormuş çaresiz kadın..

Ona teselli olacağı sözleri söyleyip, geri yollayacağı yerde; Din adamı, '' Bana dünyada asla acı tatmamış bir evden, bir hardal tohumu getir. Onu, senin acını yok etmek için kullanacağız'' demiş.

Elinde hiç bir umudu kalmamış olan acılı anne bu çok özel hardal tohumunu aramaya koyulmuş. Hali vakti yerinde olduğu belli olan çok güzel bir evin önüne gelmiş ve kapıyı çalmış.

'' Asla acı görüp yaşamamış bir ev arıyorum. Bu ev öyle bir ev mi? Benim için çok önemli'' de demiş..

Evin sahipleri kadıncağızı içeri buyur etmişler ve '' Siz yanlış eve geldiniz'' deyip onlarda kendilerine göre olan acılarını anlatmaya başlamışlar..

Kadın onları dinledikten sonra kendi kendine düşünmüş ve, '' Bu evin insanları benden daha acılı, bu aileye birilerinin daha çok yardım etmesi gerekir. '' deyip orada kalıp onlara yardım etmeye karar vermiş..

Bu arada da acısız ev aramalarını sürdürüyormuş. Nereye giderse gitsin karşısına bir diğerinin acısını aratan bin bir çeşit acılı hikaye anlatılmış..

Bu arada acılarını paylaştığı evlerin acılarına yardımcı olmaya öyle çok kaptırmış ki kendini kaybettiği oğlunun acısını artık arada bir hatırlar olmuş..

Ve zaman ilerledikçe o aradığı evi de hardal tohumunu da unutmuş acılı kadın.

Gün gelmiş onu perişan eden acı o anlamadan yaşamından çıkıp gitmiş..

Bu acılı hikayeden benim aldığım tek ders dostlar, acının bir tek ilacı var.

O da zaman ve mekan..

Ninem boşuna demiyormuş bana, sabiş, '' Zaman en iyi ilaç'' kızım bunu sakın unutma!

( 20-01-2000) Dünya zamanı.

Acılarınız mutluluk sızılarınız olsun..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zamanla küllenir, derdi babaannem. Dede Korkut Masallarının irticalen anlatımını yengemden çok dinledim. Dinlediklerimden çıkardığım sonuç, acının en iyi ilacı belirttiğin gibi zaman ve mekan değişikliğidir. Tecrübeyle söylüyorum. Acılar senden ırak olsun Sevgili Sabiş...

Ayten Dirier 
 10.01.2009 20:43
Cevap :
Sevgili Ayten Hanım, Tecrübeniz doğru söylüyor efendim. Bennim tecrübelerimin seside aynı yerden yankılanıyor. Teşekkür ederim..  10.01.2009 22:30
 

anaolu'da bir söz vardır "Allah acını unutturmasın" derler.

Oğuzkan Bölükbaşı 
 12.01.2007 15:12
Cevap :
Sayın Oğuzkan Hocam, Anadolu insanının varmış bir bildiği o yüzden her dediği söz olmuş... Onur verdiniz ziyaretinizle teşekkür ederim.. Huzur diliyorum sizin için.. sabiş.  13.01.2007 0:40
 

Bilmem acı çeke çeke büyüdük de ondan mı ama ben hiç acı çekmeden yaşanacak bir hayatı düşünemiyorum. Biraz önce şöyle bir hayal edeyim dedim olmadı!

A y s a n c a 
 08.01.2007 22:11
Cevap :
Bir yazımda demiştim ki efendim.. '' Acının hakkından sabır geliyor.'' Katılımınız acılarımızı hafifletmiştir hayat sizi hiç sızlatmasın.. Sağlık huzur yakanızı terketmesin.. Saygılar..  09.01.2007 1:57
 

Eğer acılarımız olmasaydı, yaşamın kıymetini değerlerini, güzelliklerini kavrayamazdık. İnsanlar acılarla olgunlaşır. Sözcüklere bakınız hepsinin bir karşıtı var. Yine de size acısız günler diliyorum. Selamlar.

Erdoğan Şahin 
 07.01.2007 22:01
Cevap :
Sayın Şahin, Acı pişirir derler ya eee pişmeden yenilmiyor çiğ insanda sevilmiyor efendim.. Saygılarımla teşekkür ederim..  07.01.2007 22:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1988
Toplam yorum
: 5389
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4913
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster