Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '12

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
2128
 

Acıbadem Adana’ya Ödül “Portlet” Projesi Acıbadem’e Ödül Getirdi ...

Acıbadem Adana’ya Ödül “Portlet” Projesi Acıbadem’e Ödül Getirdi ...
 

Acıbadem Üniversitesi tarafından düzenlenen “Hemşirelikte Yaratıcılık Yarışması”nda, Acıbadem Adana Hastanesi Hemşirelerinden Meltem Kaya ve Nursen Ülke “PORTLET” projesiyle birinci oldu. Kemoterapi hastalarının hayatını kolaylaştıran özel bir atlet olan “Portlet”, hastaların infüzör denilen aletten kurtulmalarını sağlıyor. Onkoloji Sorumlu Hemşiresi Nursen Ülke, “Projemiz hayata geçtiğinde kanser hastaları kemoterapi dönemlerini çok daha kolay atlatacaklar” dedi.

Pek çok yeniliğin öncüsü olan Acıbadem Üniversitesi dünyada ve ülkemizde ilk defa hemşirelerin yaratıcılıklarını ortaya koyduğu özel bir yarışma düzenledi. Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından yaratıcı hemşire sayısını artırmak ve bu olası potansiyele ışık tutmak amacıyla düzenlenen ‘Hemşirelikte Yaratıcılık’ temalı proje yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu. Acıbadem Maslak Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen ödül törenine çok sayıda öğretim görevlisi ve hemşire katıldı.

ACIBADEM ADANA’YA ÖDÜL

Hemşirelikte Yaratıcılık Yarışması’na Türkiye’nin dört bir yanından toplam 113 proje katıldı ve ödül alanlar bağımsız jüri üyeleri tarafından belirlendi. Yarışmada birinciliği “Portlet” projesiyle Acıbadem Adana Hastanesi’nden katılan hemşire Meltem Kaya ve Nursen Ülke kazandı.  Kemoterapi hastalarının hayatını kolaylaştıran özel bir atlet olan “Portlet”, hastaların infüzör denilen aletten kurtulmalarını sağlıyor. Hastalara kemoterapinin ardından takılan infüzör sosyal hayatlarında onları zorluyor. Halbuki atlet görünümünde olan portlet özel ceplerine yerleştirilen ilacın hastaya verilebilmesi sayesinde günlük hayatın sekteye uğraması engelleniyor.  Acıbadem Adana Hastanesi Onkoloji Sorumlu Hemşiresi Nursen Ülke, birinci oldukları için çok mutlu olduklarını belirtirken, “Projemiz hayata geçtiğinde kanser hastaları kemoterapi dönemlerini çok daha kolay atlatacaklar. Portleti kullanabilmek için gerekli başvuruları yapmaya başladık. Umarız en kısa zamanda kullanmaya başlayacağız. Böyle önemli bir yarışmada bu ödüle layık görüldüğümüz için çok mutluyuz” diye konuştu. 

Gününün büyük bir bölümünü onkoloji hastalarıyla geçiren Ülke, PORTLET projesiyle ilgili şunları söyledi.

ÜLKE:”KENDİMİ HASTALARIMIN YERİNE KOYUYORUM”

“Onkoloji hastaları yeterince yaşam kaygısı ve bunun yanı sıra da birçok kaygıyı birlikte yaşıyorlar. Hep hastalarımla ilişkilerimi kurarken, onlara davranışlarıma karar verirken, kendimi onların yerine koyarak hareket ediyorum. Acıbadem hemşireleri olarak da bizim hastaya yaptığımız tek şey hastaya bakım vermek ya da onların tedavisini yapmak değil onların hayatını daha fazla nasıl konforlu hale getirebilirizi ortaya çıkarmak. İşte Portlet projesinin çıkış noktası da buydu. Kemoterapi alan hastalar, kemoterapi ilacının konulduğu infüzör denilen aleti en az 2, en fazla 8 gün sürekli üzerilerinde taşıması gerekiyor. İlaç hastalarımıza cilt altına yerleştirilen port katater yöntemiyle veriliyor. Her defasında bu aleti takarken hastalarımızı soymak zorunda kalıyorduk. Yani sıkıntılı bir süreç. Ne yapabilirim diye düşündüğümde böyle bir fikir geldi aklıma. Önce çizimlerini yaptım, yazışmalarını da Meltem hanım üstlendi ve kemoterapi hastalarının hayatını kolaylaştıran özel bir atlet olan “Portlet” ortaya çıktı. Portlet, hastaların infüzör denilen aletten kurtulmalarını sağlıyor. Hastalara kemoterapinin ardından takılan infüzör sosyal hayatlarında onları zorluyor. Halbuki atlet görünümünde olan portlet özel ceplerine yerleştirilen ilacın hastaya verilebilmesi sayesinde günlük hayatın sekteye uğraması engelleniyor. İlk etapta Acıbadem Adana Hastanesi’nde 30 hastada denedik ve başarılı sonuçlar elde ettik. Bunu yaygınlaştıracağız. Bana hemşirelikte yaratıcılık ödülünü layık gören tüm yetkililere, Acıbadem Üniversitesi’nin Sağlık Bilimleri Bölümü Başkanı Fatma Hanıma özellikle çok teşekkür ediyorum.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 818
Kayıt tarihi
: 20.06.08
 
 

1958 doğumluyum. Uzun yıllardır Mersin'de Gazeteci-Yazar olarak görev yapmaktayım. 1999 seçimleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster