Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '19

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
15
 

Açık Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin çekindikleri açık rinoplasti operasyonları hakkında bilmediklerinizi öğrenmeye hazır mısınız? Bazı durumlarda kaçınılmaz olarak başvurulabilen açık rinoplasti cerrahlara birçok avantaj sunmaktadır…

Burunlarının yüzlerine yakışmadığını düşünenler ya da solunum problemleri yaşayan kişileri rinoplasti yani burun estetiği operasyonlarına başvururlar. Rinoplasti ameliyatları hem açık hem de kapalı teknikle yapılabilir. Gelişen teknoloji ile birlikte kapalı teknik ön plana çıkmış gibi görünse de hangi ameliyat tekniğinin kullanılacağı operasyonu yapan uzmanların deneyimine, tercihlerine ve hastanın burun içi septumunda yer alan kemik ve kıkırdak dokularının yapısına göre değişiklik gösterebilir.

Açık Rinoplasti Nedir?

Burun delikleri arasında yer alan ve “columella” adı verilen kısımdan kesi atılması yöntemiyle gerçekleştirilen rinoplasti operasyonlarına “açık rinoplasti” denir. Burun içi yapılarının net bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayan bu yöntemde cerrahlar rahat ve kolay bir şekilde çalışabilirler. Kesi atılmasının ardından burun cildi kaldırıldığı için burun içerisinde solunumu engelleyen yapılar hızlı bir şekilde tespit edilir ve doğal burun estetiği kapsamında kişilerin burunlarına en son şekil verilir.

Açık rinoplasti operasyonlarının başarısını cerrahların uzmanlığı ve yeteneği etkiler. Deneyim fazlalaştıkça ortaya çıkarılan sonuçlar iyileşir ve yara izi kalma olasılığı azalır. Açık rinoplasti operasyonları tercih olmaktan çok zorunluluk da olabilir. Kişilerin burun içi yapıları nefes almalarını engelliyorsa ve bu yapısal bozukluklar  büyük ölçekliyse cerrahlar açık rinoplasti operasyonuyla daha olumlu sonuçlar alabilirler. Aynı şekilde buruna alınan darbeler sonrası da açık rinoplasti tek tercih olarak ön plana çıkabilir. Hastaların gereksinimlerinin en doğru şekilde karşılanması için  açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti tekniklerine eşit derecede hakim uzmanlardan yardım alınması önerilmektedir.

Açık Rinoplasti Yöntemi ile Yapılan İşlemler

Açık rinoplasti ameliyatları esnasında;

Burun şeklini bozan kıkırdaklar, kemik eğrilikleri, kıkırdaklarda oluşmuş çökükler düzeltilebilir. Burun sırtında bulunan kemik eğrilikleri hassas bir şekilde törpülenebilir. Açık rinoplasti tekniğinin en önemli avantajı cerrahların burun içi yapılarını net bir şekilde gözlemleyebilmesidir. Genellikle fonksiyonel burun ameliyatlarında yani burun tıkanıklığı sorunu yaşayan hastaların ameliyatlarında açık ameliyat tekniği kullanılmaktadır.

Daha önce burun estetiği operasyonu geçiren ancak sonuçlarından memnun olmayan ya da aldığı darbe sonucu burun şeklinde değişiklik yaşayan kişiler revizyon burun ameliyatları geçirirler. Revizyon burun ameliyatlarında cerrahlar açık rinoplastinin sunduğu avantajlar sebebiyle bu tekniği tercih ederler.

Açık rinoplasti yapılması gereken durumlarda cerrahların açık tekniklerde uzman olması gerekir. Kimi zaman cerrahlar uzmanlık alanlarına göre operasyon tekniğini tercih edebilirler; ancak bu seçim hastaların aldığı verimi azaltabilir. Mümkün olduğunca hem açık hem de kapalı tekniklerde uzman olan kişilerin tercih edilmesi gerekir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 464
Kayıt tarihi
: 03.01.19
 
 

Tıp bölümünü İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde Tamamladı. 2003 yılında Vakıf Gureba..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster