Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
1010
 

Açık toplum

Açık toplum
 

google.


“Türkiye'de ne kadar harcıyor?

Açık Toplum Enstitüsü'nün harcadığı para, yılda 2 milyon dolar civarında. O da gayet şeffaftır. Hiçbir projeyi parasal olarak üçte birden fazla desteklemez. Projelerin üçte ikisini başka birileri destekliyor. Ben de enstitünün danışma kurul başkanıyım. Hangi projenin destekleneceğine biz karar veriyoruz. Sokak çocuklarından sanata kadar birçok projeyi destekliyoruz. Şimdi Soros, 2 milyon dolara mı Türkiye'yi değiştirecek? Böyle mantık mı olur.

Kaynak: Sabah

Bunu, muhabir Ecevit Kılıç’a söyleyen kişi, TESEV Başkanı Can Paker.

Öncelikle söyleyeyim: Türkiye’deki kurumların dışarıdan gelen parayı kullanabilmesi için, oldukça sıkı kurallar vardır ve bu sivil toplum örgütleri için daha da sıkıdır. Buna uymayanların banka hesapları dondurulur, donduruldu da...

Devamında, benim de bildiğim 2 milyon dolarlık bütçesi olan başka sivil toplum örgütleri de var, adlarını vermeyeyim. Demek ki ortada 100 milyon dolara yakın para sözkonusu. Bu parayı kullananlar ve kullandıranlar, 50 yaş üzeri, üniversite ve üzeri eğitimli, 25 yıllık iş ve siyasal yaşam birikimli kişiler, yani Türkiye’nin akil kişileri. Bunlar; marksist, anti-komünist, miliyetçi, şeriatçı, etnisist sivil toplum örgütlerini yönetiyorlar. Yönettikleri ve yönlendirdikleri de, 20’li yaşlarındaki üniversite öğrencileri. İnsan 30 yaşında filan meyve veriyor, onlar da istedikleri meyve ağacını suluyorlar ki günü gelince, kendi amaçlarına hizmet etsinler. Dönelim Paker’e:

Kendi verdiği oranla, 6 milyon dolarlık cirodan söz ediyor.

Bir kütüphane kurulması; 100.000 dolara satın alınan veya 18.000 dolara kiralanan bina, 10.000 dolara 1.000-10.000 kitap, yıllık 10.000 dolara çalışan olmak üzere, oldukça ucuz ve basit bir projedir. Bunlar uzmanlık kütüphaneleridir. İslam Kütüphanesi var, İstanbul Kütüphanesi vardı, sildiler. Gelecek bilgi toplumunundur.

Gelecekte CEO olabilecek, fakir bir öğrencinin bursu, 4-5 yıl için toplamda 50.000 doları geçmeyen daha mütevazi ama daha etkili bir projedir.

Örnekleri uzatabiliriz. Bunların hepsi yapılıyor. Demek ki böyle 100 projeden ve gönüllüleriyle birlikte, Türkiye’nin en seçkin binlerce kişisinden söz ediyoruz demektir.

Evet, 2 milyon dolara Türkiye değiştirilebilir, değiştirildi de...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kapitalizmin meyveleri bunlar

Dilek Fuçucı 
 17.04.2008 15:43
Cevap :
Nezdinizde okurlardan özür diliyorum. Hatayı ben mi yaptım, editörler mi ama metnin başlığı 'Soros ve Türkiye', anahtar sözcükleri 'açık toplum' olacak.  17.04.2008 17:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 510
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster