Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '07

 
Kategori
İlk Yardım
Okunma Sayısı
2954
 

Acil durum bilgilerimiz

Acil durum bilgilerimiz
 

Başımıza herhangi bir kaza, yaralanma geldiğinde veya fenalaştığımızda, bize yapılacak ilk yardım ya da diğer müdahalelerde bizimle ilgili sağlık bilgilerine erişilememesi en büyük sıkıntı olmaktadır. Bu yüzden hem sizlerin, hem de çevrenizdeki yakınlarınızın cüzdanlarında aşağıdaki bilgilerin olduğu bir kağıdın bulunması çok faydalı olacaktır. (Hatta çalışanlar kartvizitlerinin arkasına yazabilirler.)

Genel Sağlık Sigortasına geçilmesi ile beraber vatandaşlık numaramız ile bu tip bilgilerimize anında ulaşılabilecek ama şu anda pilot çalışmaları süren bu sistem tam olarak ayağa kalkana kadar bizim kendi önlemlerimizi almamızda fayda var.

İşte listede olması gerekenler;
Doktorlarınızın adı ve telefonları – Size müdahale edece kolan doktor sizin kendi doktorunuza bir şeyler sormak isteyebilir, sizin sağlığınızla ile ilgili en iyi bilgi kaynağı kendi doktorunuzdur.

Doğum tarihiniz ve kilonuz – Müdahale anında verilecek olan ilaçların dozunu belirlemede yaşınız ve kilonuz önemli olabilir.

Alerjilerinizin listesi – Özellikle Penisilin vb. ilaç alerjiniz varsa mutlaka yazmalısınız.

Ameliyat, Ağır Hastalık, Kaza – Kısaca geçmişinizde geçirdiğiniz bir ameliyat, kaza ya da ağır hastalık bilgileri.

Sağlık problemi – Devam etmekte olan bir hastalığınız, kronik rahatsızlığınız. Ör: kalp yetmezliği, multipl skleroz

Kullandığınız ilaç - Sürekli kullandığınız ilaçlar ve en son kullanmakta olduklarınızı.
Kan Grubunuz – Olası bir kan naklinde kontrol şansı yoksa çok işe yarayacaktır.

Sigorta Bilgileriniz – Varsa özel sigorta numaranız, yoksa SSK vb. kurum numaralarınız

Yakınlarınız - Bu tip bir durumda aranmasını istediğiniz en az 2 yakınınızın adı ve telefonu..

Yaşam tarzınız - Alkol ya da sigara kullanıp kullanmadığınız.

Bu bilgiler herhangi bir şekilde başınıza bir şey geldiğinde bilinciniz yerinde değilse size yardım etmeye çalışanların çok işine yarayacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Acil bir hastaya yaklaşımda kullandığımız tedavi yöntemleri aslında insanların sandığından daha hızlı ve iyi sonuç aldığımız uygulamalardır. Bir kasaba hastanesinde bile ortalama günde acil poliklinik başvurusu 2oo kişiden fazlayken bazı şeyler doğru yapılmaktaki binlerce hastanede birgün içinde gelişen olumsuz bir olayın sayısına bakabilabilir. Ben sadece kronik problemleri olan hastaların bu tür bir bilgiyi yanlarında taşımalarını onaylayabilirim, diğer türlü insanların kendilerini fişlemesi gibi algılarım. Hayatı bu denli ince elersek evden çıkmamamız gerek. Eğer böyle bir kolye taşınmaya başlanırsa insanların künyelerindeki yazan sağlık probelemlerini konuştukları bir ortam doğacaktır, hiç hoş olmayacaktır. Yanınızda kimliğiniz dahi olmasa ülkemizdeki tüm acil servisler size en iyi müdehaleyi yapar. Bizim için önemli olan hastanın o an acil problemini en kısada çözüp yeniden yaşam fonksiyonlarını kazanmasını sağlamak. Anlatılan konular sonraki işler. sağlıcakla kalın.

Hakan Karaduman (Akdenizli) 
 03.05.2007 5:48
 

Hastaların sevk kurallarına uyularak hastaneye ulaştırılması ve acil müdehalelerin daha sağlıklı yürüyebilmesi adına yazdıklarınızın yararlı olacağını düşünmekteyim(kendi alanım açısından). Karşılaştığımız birçok vakanın acil müdehalesinde labaratuar veya diğer tetkiklerin desteklediği tanısal bilgilere ulaşmamızda bizlere zaman kazandıracaktır. Bazen hasta yıllardır kullandığı bir ilacın ismini yanlış anımsayabiliyor. Genelde kalp ve şeker hastaları açısından saydığınız öneriler çok faydalı olacaktır. Hasta, şeker hastasıysa insülin kullanıyor mu? günlük ne kadar ünite? tansiyon hastasıysa hangi ilaçları kullanmakta? kalp yetmezliği olan hastaların digoksin kullanıp kullanmadığı gibi ilaçlarla ilgili bilgiler bizler için önemlidir. Eğer hasta cüzdanında bu tür bilgileri taşırsa zaman kazanımı açısından yararlı olacaktır. Elinize sağlık, güzel bir konuya değinmişsiniz. sağlıcakla kalın.

Hakan Karaduman (Akdenizli) 
 02.05.2007 1:35
Cevap :
Hasta konuşabiliyorsa ne ala, bilincini kaybetmiş kişilere müdahalede vehatta ailesine ulaşmada bile böyle bir şey çok işe yarayacaktır. Bir okuyucum av malzemeleri satan yerlerde böyle bir kolye olduğunuda yazdı. Ama cüzdan içine parça kağıt sanırım hazırlaması ve taşıması açısından herkesi için çok daha kolay. Sağlıcakla kalın.  02.05.2007 8:41
 

bizi bilgilendirdiğin için teşekkür edeim.allah bizi kazalardan korusun.

hafifavcı 
 29.04.2007 20:11
 

Bu yazdıklarınızı içeren "ilk yardım sağlık kolyesi" var. Dış etkenlerden etkilenmeyen, kurşun şeklinde... İçinde ince mekik şeklindeki aparata sarılmış şerit halindeki yine sudan etkilenmeyen kağıda bu bilgilerinizi yazıyorsunuz. Ehliyetinize de kolye ile beraber verilen "sağlık kolyeniz"olduğunu belirten küçük kağıdı yapıştırıyorsunuz. Mutlukalın:)

madamex 
 28.04.2007 4:25
Cevap :
Gerçekten güzelmiş, nereden nasıl alınabileceğinide bizimle paylaşabilirseniz çok mulu olurum. Sağlıcakla kalın  28.04.2007 19:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5315
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster