Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '12

 
Kategori
Biyoloji
Okunma Sayısı
650
 

Acil kan aranıyor!

Acil kan aranıyor!
 

1) Tıp fakültesinde yatmakta olan Lösemi hastamız için ACİL TROMBOSİT A rh + KANA kana ihtiyacımız var 2) Annem by-pas ameliyatı olacak ve B Rh - kanı ender bulunan bir kan türü olduğu için çok araştırmamıza rağmen bulmakta zorlanıyoruz ve sizden yardım bekliyoruz 3) Diz protez nakli olan annem için hastane kan merkezinden borç aldığımnız 0Rh + kanların yerine konulması için dört ünite kana ihtiyacimiz var.

Bunlara benzer kan arama ilanlarını sık sık duyarız. İnsanlar trafik kazası, ameliyat,doğum ve bunun gibi birçok durumda çok kan kaybederek acil kan nakline ihtiyaç duyabilirler. Kızılay ve çeşitli kan merkezlerine sağlıklı insanların kan bağışı yaparak hayat kurtaran kanı sağlamaları mümkündür. Ben doktor değilim, ama çok değerli doktorlarımızın bizleri bilinçlendirmek için çeşitli sağlık kaynaklarında yazdıklarından bu bilgileri derleyerek sizlerle paylaşıyorum.

Kan grupları: 1901 yılına kadar kan nakillerinde başarı tesadüflere bağlıydı kan naklinden sonra birçok kan alan ölmekteydi. O tarihten beri kan nakillerinde başarı çok artmıştır. Peki ama neden? Çünkü o tarihte KARL LANDSTEINER adında Avusturyalı bir biyolog insanda Kan gruplarını keşfetmiştir. Bu buluşu ile Karl Landsteiner 1930 Nobel Fizyoloji ve Tıp ödülünü kazanmıştır. İnsanlar 1901’den beri yanlış yapılan kan nakillerinden ölmedikleri için Karl Landsteiner’a ne kadar şükretsek azdır. Peki neden kan nakillerinde kan verenle kanı alanın kan gruplarını bilmek önemlidir? Çünkü farklı bir kan grubundan kan alan insanın bağışıklık sistemi kanda bulunan ve görevi oksijen ve karbondioksit taşımak olan alyuvarları yok ederek kana serbest hemoglobin salgılanmasına bu da ölüme neden olabilir.

Karl Landsteiner’ın keşfine göre insanlarda A, B, AB ve O (sıfır) olmak üzere 4 ayrı çeşit kan grubu vardır. Bu gruplandırma alyuvarların zarlarında bulunan protein ( antijen) çeşitlerine göre yapılır ve adlandırılır. 0(sıfır) kan gruplarında bu tür proteinlerin hiçbiri yoktur. İnsanlarda en sık A ve O tipi kana rastlanır. Bu kan gruplarını insanlar doğarken anne ve babalarından kalıtsal olarak aldıkları genler belirler. 

 0 kan grubuna sahip insanlara evrensel donör denir. Çünkü her tür kan grubuna kan verebilirler. Fakat sadece kendi gruplarından kan alabilirler. AB en az bulunan kan grubu olmasına rağmen bu kan grubuna sahip insanlar şanslıdır. Çünkü kendileri dahil tüm kan gruplarından kan alabilirler. Fakat yalnızca kendi gruplarına kan verebilirler.Resimdeki şema  çeşitli kan gruplarıarasında mümkün olan kan alış verişlerini gösteriyor.

Rhesus ( Rh) Faktörü : Kan grubunu belirlemede ilaveten alyuvarlarda Rh(Rhesus) proteinin varlığı da dikkate alınır. Varsa Rh + yoksa Rh- diye nitelenir. İnsanların yüzde 85’inde Rh proteini vardır. Bir insanın kan grubunu belirlemede her iki kriter dikkate alınır,örneğin 0 Rh + kişinin 0 Rh + kişinin 0 kan grubundan olduğunu yani alyuvarlarında A ve B proteini olmadığını ve Rhesus proteini olduğunu gösterir. Rh- olanlarda bu alyuvarlarında bu proteinden yoktur.

Rhesus uyuşmazlığı: Kan grubu Rh+ olan bir babanın ve Rh- olan bir annenin bebeklerinden kanı Rh+ olursa anne ve bebeğin kanları uyuşmaz. Bu durumda bebeğin kanı değiştirilir yoksa bebeğin hayatı tehlikeye atılır. Ayrıca gebelikte kan uyuşmazlığnın etkisini gideren ilaçlar bulunmuştur.

Rasih Bensan 25 Kasım 2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 368
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 2234
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster