Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
379
 

Açılım

Bu konuda yeni birşey yapılmalı. Bu hükümetin yaptığı doğru mu? Başka bir deyişle bunun yolu bu mudur, başka bir deyişle yapılması gereken doğru şeyler bunlar mı? Bakın onu hiçkimsenin bilmediği gibi ben de bilmiyorum. Ama şunu kesinlikle biliyorum ki artık o bölgeye yeni askerler, yeni silahlar göndererek bu sorun çözülemez. Çünkü Türk Ordusu çok başarılı bir mücadele ile askeri güç ile yapılacak herşeyi yaptı, hatta bir dönem zafer kazandı ve kesin bir galibiyet aldı. Ama bataklık kurutulamadığı ve dış güçler orada istedikler ortamı buldukları için olay tekrar hortladı başka bir deyişle hortladıldı.

Oradaki bataklık nasıl oluştu? O, bir başka bir yazı konusu.

Bu hükümet, Amerika 'nın, daha doğrusu Obama ekibinin getirdiği yeni anlayış sayesinde (Çünkü şuna inanıyorum ki Bush türü bir ABD başkanı halen olsaydı, Amerikan askerleri , Iraktan çekilmeyeceği için PKK nın işlevsizleştirilmesi, ABD nin işine gelmeyeceğinden dolayı bu açılım da gündeme gelemiyecekti.) bu açılımı gündeme getirebildi. Ben burada şunu görüyorum ki ABD ile çıkarlarımız bu konuda birleştiğinden, bu açılım konusu gündeme gelebilmiştir. Fakat bu durumdan istifade edilmek istenmesi çok doğrudur. Çünkü sonuca ulaşabilmek için herşey gibi bu da denenmelidir. kaldı ki Dünya nın çok önemli bir aktörü de ( yani ABD ) bunu istemektedir. İstesiniz de istemesseniz de ABD çok önemli bir aktördür, başarabilmek için bunu kabbullenebilmeliyiz. Aslında ben de kabullenmek istemiyorum ama Dünya nın gerçeği maalesef bu.

Aslında çok doğru bir kararla bu çıkar birliğinden istifade etmek isteyen, öncelikle hükümet değil, devlettir. Zaten ısrarla Türk Devleti bunu zaten gündeme getirmekteydi. Birçok komutanın, üst düzey bölge yöneticilerinin, yıllardan beri artık askeri yöntem dışında önlemler alınması gerekmektedir söylemi hepimizin aklındadır.

Hükümetin bu konuda ikna olması önemlidir ve bana, bu kadar riskli bir olaya girmesi, bir pokercinin elinde çok güçlü olmayan bir eli olmasına rağmen rest çekmesi gibi gelmektedir.

Muhalefet de şunu çok iyi bilmektedir ki bu resti görmezse varını yoğunu kaybedecektir. Karşılıklı restleşmek muhalefetin geleceği için gereklidir ama Türkiye nin geleceği için maalesef kötü sonuçlar doğurabilecektir. Burada kendi menfaatini düşünmeyen, ülkenin geleceğini, partisinin çıkarından daha önemli gören bir muhalefet, PKK nın da ortadan kalkmasını sağlayabilecek ölçüde yararlı bir sonuca gidilmesini sağlayabilir. Ama ne pahasına, AKP nin daha da oyunu arttırması ve güçlenmesi, buna karşılık kendi liderliklerinin ve partisinin oyunu kaybetmesi.

Açıkçası Baykal ve ekibi ile Bahçeli ve ekibinden hatta DTP den, hem kendi partilileri ve hem de Tüm ülke insanının hiç de göremiyebileceği bir fedakarlık hatta bir siyasi intihar beklenmektedir. Bunu yaptıkları takdirde inanıyorum ki bu sorun en az belli bir süre (En azından yeni bir Bush gelene kadar) çözülebilecektir. Bu durumun en zor kısmı da budur.

Şimdi ben kendi açımdan Liderlerimizin Türkiye sevgisinin derecesini ölçecek bu müthiş deneyin sonucunu heyecanla izliyorum ama umuyor ve diliyorum ki bu açılım, olumlu ve bölünmeden, sağduyulu Türk ve kürtlerin de önemli katkılarıyla, en az kan akacak bir şekilde çözülebilsin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Açılım sözcüğünün içinde uygulama bağlamında neler var? Açılmayan halkın bilmediği bir açılım. Kanunlarda düzenleme derseniz zaten hükümet partisi mecliste çoğunlukta. Keyfi dileyince gece, gündüz aldırmadan kanun çıkarabilecek çoğunluğa sahipler. Bu yazıyı yazdığım güne değin doğru dürüst içeriği belli olmamış, halka duyurulmamış bir açılım için hükümetin muhalefet partilerinden katkı bekliyor görünümü, bence bir yanıltmacadır. Tekrar vurgulamak isterim ki hükümet pek çok yasayı üstelik yine milleti ilgilendiren elbette yasayı canı istediğinde çıkarabildiğine göre, şimdi açılım konusunda muhalefetin eline bakıyor görünmesi sadece topu başkalarına atmaktır gibi görünüyor. Muhalefetin yapacağı en ufak bir falso üzerine günlerce yazılıp edilecek ve sonunda esas konu dağılacak. Olanlar böyle.sağlıcakla.

Ezgi Umut 
 25.11.2009 15:48
 

Sayın Nisan ŞAHİN; Olaya birde şu açıdan bakalım. TÜRKİYE bu gün avrupa ve amerika birleşik devletleri de dahil olmak üzere sınır komşuları da bunun içinde olmak üzere DOSTANE SİYASET oluşturmak ve hem YURTTA hemde DÜNYADA barış temelleri muvacehesinde siyaset yaparak bu siyaseti uluslararası ticaretle pekiştirme gayretleri içerisinde her ülkeye ki RUSYA dahil eşit mesafede dururken (İSRAİL HARİÇ) pekaka'nın bölgede bir güç değil terörist bir örgüt durumuna düşürülüp bertaraf edilmesi ve bunun içinde uluslararası destek ve istihbarat sağlanması askerin de DEMOKRATİK AÇIDAN temelleri TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'ne uzanan ve KUZEY IRAK'a girmek için kimseden müsaade almaya ihtiyacı olmadan hareket tarzını kendi belirler hale getirilmesi HÜKÜMET'in beceriksizliği olarak mı yorumlanmalıdır. Görülen o ki ABD'nin orada savaş tazminatından doğan alacakları var. Huzursuzluk istemiyor ve şöyle yada böyle bizim sınır komşumuz durumunda. Bölgeden pay ve hak istiyor. Terör ve terörist istemiyor.

Atila SARUHAN 
 21.11.2009 13:44
 

Aslında hepsi çözümün olmazsa olmazını bilirler ama söylemeye menfaatleri elvermez. Kürtlere baskı yapan onları fakir ve geri bırakan kimdir? Aşiret reisleri. Toprak ağalığı. Değiştirin bu düzeni ortada hiç bir sorun kalmaz. Bunun dışında her çözüm diye ortaya atılan konuyu daha çok çıkmaza sokar. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 15.11.2009 15:17
Cevap :
Tamamen katılıyorum.Oradaki bataklığı oluşturan en önemli neden (Tabii ki başka nedenlerde var) oradaki feodal yapıdır. İkidebir bizi Devlet geri bıraktırdı söylemi almış başını gidiyor. Devlet kimdir ? Bu kurumu oluşturanlar uzaydan mı gelmişler? 50 li yıllardan beri TBMM ne, şu anda da olduğu gibi Güneydoğu dan binlerce milletvekili gitmedi mi? ,bunların yüzlercesi Devlet kademelerinde Başbakan, Bakan,Müsteşar, Genel Müdür v.s. olarak hizmet etmedi mi? Neden Bölgelerine hizmet götürmediler? Çünkü işlerine gelmedi. Bunlar, O bölgenin Feodal yapısını oluşturanların ta kendileri ya da bunların maaşlı adamları idi de ondan. Oradaki insanlar Türkçe öğrenseler, eğitilseler ,oraya yatırımlar gitse v.s. , asla onları sömüremiyeceklerdi. Aksine oraya hizmet götürmek isteyenlerde çeşitli yöntemlerle engellendiler.  16.11.2009 18:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 43
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 312
Kayıt tarihi
: 23.06.09
 
 

1958 Nisan İstanbul doğumluyum. Ama tatiller dışında İstanbul'da uzun süreli yaşamadım. 1975 yılı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster