Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
364
 

Açılımda somut adım...

Açılımda somut adım...
 

Açılım bu yüzdeki endişeyi yok edip gülümsetebilecek mi...


İktidarın 'Kürt açılımı, Demokratik açılım' derken en son adıyla “Milli birlik açılımı”nın somut adımı, Kandilden ve Mahmur kampından gelenlerin Habur sınır kapısından giriş yapmaları ile yeni bir evreye girdi.

***

Açılım dillendirilmeye başlandığı günlerde iktidar ve muhalefetin karşılıklı söz düellosu mahkeme kapılarına kadar gitti.

Tartışmayı şiddetlendiren en önemli suçlama, sürecin ABD’de kotarıldığına yönelik muhalefetin suçlamaları ve tespitleriydi.

***

Süreç devam ederken PKK’nin silahlı mücadelesinin küresel efendilerin, egemenlerin çıkarına olmadığı iyice ortaya çıktı.

12 Eylül 1980’de”Bizim çocuklar darbe yaptı!” diyenlerin zaman, zaman Kandil’de görüşmeler yaptıklarına dair haberler basına yansımıştı.

***

Kaleler saf değiştirip, yeniden kurulup satranç tahtasına piyonlar dizilirken kendi iç sorunlarını çözmüş ebedi müttefik Türkiye’nin ortadoğuda kendisine biçilen abi rolünün hakkını verebilmesi tamda bu açılımların olumlu sonuçlanmasına bağlıydı ve kurgulanan yeni düzende somut adım Habur’dan girişlerle atıldı.

***

Kart-kurt söylemlerinin çoktan terk edildiği memleketimizde devlet PKK’lilerin istemlerini içeren mektubu bizzat vali yardımcısı Aktaş eliyle aldı.

***

Gelinen bu aşamanın ezber bozduğu gerçek, fakat otuz yıldır akan kanın durmasını sağlamaya yönelik cesur bir başlangıç olarak tarih sayfasında yerini alabilmesi için ölçülü karşılanması gerekiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet, TC artık resmen PKK ile masaya oturdu. Karşılama komitesi oluştu ve 3000 insan karşılamaya katıldı. Dile kolay, 3000 insan... Hatırlayınız şimdi, Cumhuriyet mitinglerinin her birine kaçar kişi katılmıştı? Yüzbinler diye anımsıyorum... Ama ağırlıkları yokmuş demek ki... Geçen Pazar günkü Soner Yalçının yazısı nefisti. Çok rica ediyorum okuma fırsatı yaratın hocam... Yarınların Türkiye için iyi olmasını diliyorum... Sevgi ve saygımla...

yeşilsoğan 
 20.10.2009 10:44
Cevap :
Önceki yazılarımın satır aralarında var sürecin nasıl geliştiğine dair tespitlerimi yazdım.Özetle küresel egemenler böyle istedi...Kendi sorunlarını çözemeyenlerin geleceği nokta bu.Umarım kan üzerinden siyaset yapanların ekmeği kesilir ve ülkenin gerçek gündemi olan açlığa,yoksulluğa,yolsuzluğa sıra gelir.Sorun çözülsün ki toprak ağalarının etekleri tutuşsun,şıha,şeyhe sıra gelsin...  20.10.2009 19:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 816
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster