Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
530
 

Açılmayalım birleşelim, uyanalım

Açılmayalım birleşelim, uyanalım
 

DEMOKRATİK AÇILIM


Bir cumartesi sabahı biz sekiz kafadar biraraya gelip memleket meselelerinin sıkça konuşulduğu Ankaradaki kahvehanelerden birinde oturup buralarda oturan herkes gibi ülkemizi sıkıntılarından kurtarma planları yapıyorduk. Kıran kırana evetmi hayırmı mücadelesi içinde hiç yapmadığımız siyasi konulara girip ardından ergenekonları, gladioları, memleketin gerçek sahiplerini mercek altına başladık. Ne kadar konuşursak konuşalım bütün iplerin düğümleri sürekli biryerde tıkanıyor sorular cevapsız kalıyordu.

Derken üzerimdeki yükten sıyrılırcasını içimdekileri kustum arkadaşlarıma binbir hışımla.Yepyeni yüzüyle birkaç asır önce kurulmuş olmasına rağmen daha seksenbeşine girmiş ülkemin acı gerçeklerini paylaşmadan edemedim.Biz çözüm mercii değildik ama seçilmişleri seçmen sandıklarında onaylayan, ülkemizi seçtiklerimizle bugünki haline getiren biz ve bizden öncekilerdi.

Bu nedenle ah vah etmenin faydası yoktu ve br cenaze varsa ortada kaldırmak yine bizlere Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşlarına düşmekte. Zira geçmişten edinilmiş tecrübesi ve yakın tarihte ülkemiz gerçeklerini yaşamış ülkelerin yakın tarihleri ortada. Ama bir gerçek biz daha kötü durumdayız ve kötüye gidiyoruz. Peki sorun ne cevabı çok basit bölünmüşlük...!

Bizden önce bütün dünyada milliyetçilik akımları oluşturarak Osmanlı gibi birçok imparatorluk yerle bir oldu. Siyah beyaz kavgaları, kızılderili kasabalı çatışmaları insanlık tarihine kara lekeler olarak yazıldı. Toplu katliamlar hınca hınç savaşların ardı arkası kesilmedi. En son savaşmaktan vazgeçip soğuk savaş dönemlerine geçtiler. Kapitalizmin ve emperyalizmin donduran buz gibi zangin fakir, avam ve burjuva senaryosu dünyadaki bütün devletlerde etisini insanların iliklerine işledi.

Peki biz nasıl bölündük sorusunun cevabını düşünelim. Bizi önce dinler ayırımı konusunda böldüler. Ardından bütün dinleri mezheplere ayırdılar. Sonrasında mezhepleri içlerinde cemaatlere akabinde guruplara ayırdılar. Sağcılarımız, solcularımız ve ortayolcularımızı siyasi arenalara ve meydanlara döktüler. Okullarda otobüsler yaktırdılar, gencecik insanlarımızı infaz ettirdiler. Vatanseverleri toprağa şerefsiz diye gömdürdüler. Baktılarki bunlar dönüp dolaşıp aynı yere geliyor birleşiyor bu kez etnik kökenlerimize, lehçelerimize göre parçalama faaliyetlerini sürdürüyorlar bütün dünyanın birleşmesine aldırmadan.. Şimdi ise aynı vatan evlatlarından oluşan ve karaparalardan geçinen dağ takımı ile memeleketinin namusunu kendi namusundan kıymetli bilen ak takımı biribirlerinin kanını akıtıyor.

Özüne gidilecek olursa kardeş kardeşin kanını akıtıyor neye hizmet ettiğini bilmeden. Hemde er meydanındaki güreşle değil kalleşçe ve kahpece. Gazetelerde ve televizyonlarda haber olup bu ülkede iç savaş var dedirtimek dikkat çekmek için. En basitinden turizm gibi bacasız sanayinin kazancında iyi bir pay alabilecek bütün dünyanın nazarını üzerinden alamadığı ülkemizde kendi bindiğimiz dalı kesiyoruz.

Ortalıkta insan haklarından bahseden o kadar çok insanlıktan nasibini almamış yaratık varki neye inanacağımızı şaşırmış durumdayız. Artık bir musibet bin nasihatten iyidir cümlesindeki musibet deyimini duymak istemiyoruz. Çünki Türk insanı her zaman dış güçlere karşı birbiriyle birlik olmayı başarmıştır.Musibetlere karşı tek vucut olmayı bilmiştir. Çıkar kavgalarımızı birtarafa bırakıp bölünmeye çalışılan vatanımızda açılımları bir kenara bırakıp etiyle kemiğiyle, dişiyle tırnağıyla ayırılması imkansız insanlarımızı aynı dava yani Türkiye davası için birleştirmek, birleşmeye davet etmek gerek. Zira ağacı özünü hızla kemiren kurtların bir asırlık çınarı kemirmekten vazgeçecekleri yok. Kurumayalım kurutulmaya müsade etmeyelim.Yedirmeyelemi koca çınarı akıllı olalım uyanık olalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 43
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 962
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

İnsana insan olduğu için değer veren dürüst ve saygılıyım.Güzelliği fiziki olarak düşünmeyen gönül g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster