Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Adem Güngör/FETHİYE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

http://blog.milliyet.com.tr/ademgungor

09 Şubat '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
282
 

Açın kapıları gitsinler

Açın kapıları gitsinler
 

Başbakakan'dan paçavra açıklaması.


AKP grup toplantısında nükleer protesto. Mersin, Sinop nükleer istemiyor!
9 February, 2010 355Share

Greenpeace, nükleer karşıtlarının sesini Meclis’te duyurmaya devam ediyor. Bir kez daha AKP Grup toplantısına giren Greenpeace eylemcileri bu kez açtıkları pankartlarla yaşadıkları topraklarda nükleer istemeyen Mersin ve Sinoplular’ın tepkilerini dile getirdi.

Greenpeace’in TBMM’deki nükleer karşıtı eylemleri devam ediyor. AKP’nin Meclis’teki Grup Toplantısı’na giren Greenpeace eylemcileri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması sırasında ardarda açtığı pankartla, hükümetin nükleer santral planlarını protesto etti. “Mersin Sinop Nükleer İstemiyor” yazılı pankartlar açan eylemciler, Başbakan Erdoğan’ın konuşmasını kesmesine neden oldu. Son derece öfkelendiği gözlenen Başbakan Erdoğan eylemi görüntülemek isteyen basın mensuplarına da sinirlendi. Eylemciler güvenlik güçlerince gözaltına alınırken, oturum bir süre bloke oldu.

Greenpeace, Başbakan Erdoğan’ın Rusya ziyareti sırasında imzalanan anlaşmanın ne Türkiye Cumhuriyeti ne de AB yasalarına uygun olmadığını söylüyor. Buna rağmen nükleer santral anlaşmasının detayları ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınan hükümet ise Mersin ve Sinop’ta yaşayan halkın, nükleer enerjiye yönelik tepkilerine de kulak tıkamaya devam ediyor.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker “Hükümet, nükleer enerjiye yönelik haklı tepkilerinin yanı sıra TC ve AB yasalarını da hiçe sayıyor. Bu anlaşmanın dolaylı yoldan bir şirkete çıkar sağlayacağı iddiaları durumu daha da vahim kılıyor” dedi ve ekledi; “Hukuk açısından da elle tutulur hiçbir tarafı olmayan bu pahalı anlaşma, Türkiye’nin fosil yakıtlara bağımlı enerji çıkmazının da en büyük sebebi. Her geçen gün artan doğalgaz ve elektrik fiyatları ile boğuşmak zorunda kalan vatandaşları, hükümet bu yanlış politikalarında ısrar ettiği sürece daha da kötü günler bekliyor”.

Hükümetin bugüne kadar uyguladığı enerji politikaları ve nükleer enerjideki ısrarı nedeniyle, enerji kaynaklarında diğer ülkelere ve fosil yakıtlara olan bağımlılığımızdan kurtulamadık. Yapımı ortalama yedi yıl sürecek olan nükleer reaktörlerin maliyetleri ve enerji kaynaklarındaki payı da düşünüldüğünde, Türkiye daha büyük bir çıkmaza sürükleniyor.

Harekete geçin

Türkiye’nin bu çıkmaza sürüklenmesine izin vermeyin, siz de nükleer santrallere karşı imzanızı atın!

Gerçek Çözüm Enerji [D]evrimi

Enerji [D]evrimi Senaryosu sürdürülebilir kalkınmamızı aynı seviyede devam ettirmek için nükleer enerjiye ve kirli fosil yakıtlara ihtiyaç duymadığımızı gösteriyor. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği politikalarının ön planda olduğu Enerji [D]evrimi senaryosuna göre ise, kişi başına salımlar 1, 1 tona düşürülüyor ve maliyetlerde kısa vadede küçük bir artışın ardından 2 sent daha ucuz bir ortalama maliyetle elektrik üretiliyor.

Diker “Avrupa’da şimdiden yenilenebilir enerji sektöründe 450 bin kişi istihdam ediliyor. Sektörün yıllık iş hacmi 45 milyar Avro’yu geçti. Enerji [D]evrimi senaryosu açıkça gösteriyor ki, Türkiye’nin sürdürülebilir bir çerçevede kalkınmasını devam ettirmek için nükleer enerjiye ihtiyacı yok. Hatta temiz enerji çözümleri uzun vadede maliyetleri düşürürken, çok daha fazla ve nitelikli iş imkanları sağlıyor” dedi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dünya'ya zarar vercek santrallerin yapımına karşıyım.

Fatma Güneş ERGEN 
 12.02.2010 13:34
Cevap :
Sayın yazarım; Gezegenimizin kullanma krıterleri var. Biz bu krıterlere uymadığımız taktirde sonucuna hepimiz katlanacağız. Fethiye'den sevgi ve selamlar...  13.02.2010 9:45
 

BEN de nükleer enerji santralleri istemiyorum.Çünkü BATI'nın her buluşu gibi bu buluşu da binlerce tehlikeler ile doludur.İNSANLIK için nice tehlikeler içermektedir, nükleer enerji.Hayrımıza olan nükleer tıp için EVET ancak MİLYONLARCA belki de MİLYARLARCA İNSAN için en büyük tehlike demek olan NÜKLEER ENERJİ de NÜKLEER SİLAHLAR da en büyük düşmanımız olarak bilinmek zorundadır.HİROŞİMA ile NAGAZAKİ ve peşinden de ÇERNOBİL ne çabuk UNUTTURULDU?İşin içinde RUSYA,FRANSA,ÇİN ve ABD'nin bu ihalelerden kazanacağı MİLYAR DOLARLAR ile dağıtacakları İHALE KOMİSYONLARI ile İHAKE KIYAKLARINI bilmeyen mi aramızda?İRAN bu tuzağa düşmüştür.Kimse kimseyi uyutmasın: Bir kaç kişinin KEYFİ için NÜKLEER ENERJİ için EVET diyenleri iki kelime ile DÜŞÜNCESİZİN TEKİSİN diye suçlayabilirim ancak. STK bu konuda gerekli tepkileri göstermeli yoksa YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR!

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 09.02.2010 23:40
Cevap :
Sayın yazarım; Başbakan'dan çıkan laflara bakın. Biz gelecek nesillere nasıl bir gezegen bırakmalıyız. Yorumunuz için teşekkürlr. Fethiye'den sevgi ve selamlar...  10.02.2010 17:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 320
Toplam yorum
: 156
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1697
Kayıt tarihi
: 16.04.09
 
 

Muğla Fethiye doğumluyum. Sanat okulu elektrik bölümü mezunuyum. Tarih ve Kültüre çok önem veriyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster