Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '21

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
20
 

Acıyı neden severiz?

Acıyı neden severiz?

Cevabı zor bir sorudur.

Acı duymak istemeyiz, insan olarak acıdan kaçarız, ama acı duymanın bazen kendimize iyi geldiğini de söyleriz. Bir yakınımız vefat eder, çoğu insan “üzüldüm, çok ağladım, ağlamak yada göz yaşı dökmek iyi geldi rahatladım” derler.  Nedir bunun açıklaması?

Ahmet Kaya’nın “Acılara tutunmak”  diye bir şarkısı var. “Acı çekmek özgürlükse, özgürüz şimdi ikimizde” diye başlıyor. Acı çekmeyi, iyi bir şey olarak, özgürlük olarak görüyor, şarkıyı yazan şair,  Hasan Hüseyin Korkmazgil.

Acıyı severiz. Neden insanlar gözlerinden yaş gelinceye kadar, acı biberli yiyecekleri yerler? Bilinmez bir şeydir. Bu yenilen acı biberin, mideye, barsaklara zarar vereceğini bile bile yeriz. Nasıl bir zevk ise, yerken de burnunumuz akar, gözlerimizden yaş gelir.    

Acı çekme sırasında vücutda, yüksek oranda adrenalin ve endorfin deline maddelerin salgılandığını, bu nedenle insanın acı çekmekten zevk aldığını söyleyenler vardır.

Geçenlerde bir kapalı spor salonuna gittim. Çalıştırıcı, spor yapan bayana adalelerin yanacak, bunu hissedeceksin” diye bağırıyordu. Ne oluyor spor yapınca, laktik asit birikiyor, çalışan kol ve ayaklarda, asit olduğu için sinir uçlarını yakıyor, bu nedenle aşırı spor yapınca, adalelerde bir ağrı veya yanma hissederiz, bu önemli bir şey ki, çalıştırıcı, bunu hissetmen lazım diye bağırıyordu.    

Vucüdda duyduğumuz ağrılar, beynin hipokampüse (deniz atına benzer yapı) gidiyor. Bu yapı, hissedilen ağrıya, kendi endorfinlerini yaparak, beynin limbik ve prefrontal bölgelerini  uyararak  cevap veriyor. Aynı bölgeler, müzik dinlerken ve cinsel davranışlar sırasında da uyarıldığından, belki de acı bu şekilde insana zevk veren bir duygu olarak algılanabiliniyor.

Doktorlar da bazen acı veren   capsaicin içeren merhemlerde hastalara yazarlar, bunu içeren merhemler, o kadar yakar ki, bir kişinin beline süren kişi, elleri daha çok yanar, yıkarsa da geçmez, ama hastanın bu tür ağrı veren kremler, merhemler, hoşa giden şeylerdir, Yine yazdırmak isterler.

Nurcan Koşan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 682
Toplam yorum
: 1696
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2732
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster