Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '13

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
461
 

Acıyorum 4: Kirlenen çevreye

Acıyorum 4: Kirlenen çevreye
 

 

Bu konuda belki defalarca yazdım , ama yine de yazmaya değer; çünkü çevremizi temiz tutmak için yeteri kadar bilinçli değiliz.

Bir kere insanoğlu pis bir varlık. Eğer eğitilmezse bu böyle sürüp gidiyor. Fakat dünyadaki belki en büyük görevi  ,bu dünyayı aldığı gibi tertemiz yeni kuşaklara teslim etmektir. Aksine belki iki misli kirleterek genç kuşakları zehirliyoruz.

Neyi kirletiyoruz? Besbelli: Havayı kirletiyoruz. Toprağı kirletiyoruz. Suyumuzu kirletiyoruz ve dolayısıyla kendimizi  kirletiyoruz.  Acıyorum çevreme: havama, toprağıma ve suyuma… Çok yazık!

Hava ! Yakında nefes alınacak hava kalırsa çok iyi. Korkunç endüstri tesisleri giderek artıyor; termik santraller artıyor; arabalar hergün artıyor; sigara içenlerin sayısı artıyor; ve insanlar artıyor… Bilmem havayı kirleten daha başka neler var. Ama bu işin bir uzmanına soracak olsak; belik bize binlerce maddeyi, gazı sayacaktır. Ve insanoğlu olarak biz bütün bu maddeleri “Bişey olmaz… bişey olmaz…” diye çıkarıp havaya salıyoruz. Oysa bu gazların önemli bir miktarı çok zehirli gazlar. Fakat biz hiç düşünmeden bu gazları havaya bırakıyoruz.

“Atmosferi meydana getiren gazların karışımlarından oluşan hava, Canlı organizmanın yaşam sürecindeki en önemli öğelerden biridir. Bir insanın günde yaklaşık olarak 2.5 lt. su, 1.5 kg. besin, 10 - 20 m3 hava gereksinimi vardır. Açlığa 60 gün, susuzluğa 6 gün dayanabilen insan, havasızlığa ancak 6 dakika dayanabilmektedir. “ (cevreonline.com)

Havanın belli başlı kirleticileri ise: “Doğal Kaynaklar: Yanardağ volkan faaliyetleri, orman yangınları ile bitki örtüsü ve doğanın tahrip edilmesi örnek olarak verilebilir. Yapay kaynaklar: İnsanların faaliyetleri sonucu oluşan kaynaklardır. Bunlara ısınma amacıyla konutlarda yakıt kullanımı, sanayi faaliyetleri sonucu oluşan kullanımlar ve trafik kaynaklı kirlilikler verilebilir. “ (cevreonline.com)

Bunlar havanın kirletilmesi . Ya toprağın kirletilmesi?
Toprağa yeni besinler elde etmek için yeni ürünler ekiyoruz ve bu yeni ürünleri sağlam hasat edebilmek için üzerlerine envai türlü zehirler atıyoruz. Bu arada hem ürünler zehirleniyor hem de toprak… Bunu kimse istemiyor; böyle ürünleri kimse yemek istemiyor ama ne yaparsın , toprak ve ürünler kirli. Bunun bilincinde olan bazı üreticiler ve tüketiciler şimdilerde “Organik Tarım” a önem vermeye başladılar da bu konu biraz daha gündeme gelmeye başladı ; ama aslında sorun sürüp gidiyor.

Çöp meselesi insanoğlunun başının derdi…
Onun yanında daha toprağı kirleten sayısız şey var. Örneğin hastane atıkları var… bunların çoğu mikroplu özel olarak yok edilmesi gerekir…

Suyu hor kullanıyoruz, bir de kirletiyoruz…
Nasıl kirlettiğimizi hepimiz çok iyi biliyoruz. Ama kentli insanın elinden pek fazla bir şey gelmiyor. Bu işin içine tehlikeli atıklar meselesi ve yer altı sularının tüketilmesi ve kirletilmesi meselesi de giriyor.

Görüyorsunuz , insanoğlu çevresi için ne kadar zararlı bir yaratık. Aslında bütün kendisini kirletiyor ve insan kendi kendisini öldürüyor.

Ondan sonra bağırmaya başlıyor: “Eskiden bu kadar kanser vakaları yoktu , bu kadar vaka nereden çıktı… Eskiden bu kadar çeşitili hastalıklar yoktu, bunlar nereden çıktı..?” Ey insanoğlu; bütün bunların nedeni de sensin… Elbette sonuçta sen etkileneceksin.
İnsanoğlu daha başka neleri kirletiyor?

Elektronik çevreyi kirletiyor. Her gün TV seyrederken; internette uğraşırken, lamba altında otururken ve çevremizden binlerce radyo, tv istasyonundan değişik fazlarda elektronik kirleticiler alıyoruz ; bunlar çoğu kez XR ışınları gibi vücudumuza girip bizi içten içe yıkıyor. Hiç farkına var mıyoruz. “Bişi olmaz… bişi olmaz…” deyip geçiyoruz ama hastaneler insanlarla dolu , gidince yer bulamıyorsunuz, sıra alamıyorsunuz.

Etrafa yaydığımız envai türlü parazitler insana zararlı…
Gürültü kirliliği bir başka baş belası…

Daha bilip, bilmediğimiz nice kirleticiler var. Bunların çoğunun kaynağı yine biz insanoğlu.

İnsanoğlu bilerek veya bilmeyerek  kendine kıyıyor. Yazık değil mi? Artık sağlam kuşaklar yetişmiyor. Obez, hastalıklara karşı bağışık olmayan, çürük, çarık kuşaklar… Bunun nedeni ne ? BİZ … Bir parmak başkalarını gösterirken , “…”

Neler yapılabilir? Aslında çok şeyler . Ama bunları ciddiye almıyoruz.  “Bişi olmaz… bişi olmaz…”deyip geçiştiriyoruz. Ama bir şeyler oluyor ve birden kendimizi bir hastane yatağında buluyoruz. Ve ondan sonra kendimize soruyoruz . ben ne yaptım da bu hallere düştüm. Birader ömür boyu sigara ve içki içen sendin… Ne olmasını bekiyordun. Kendini taştan mı yapılmış sanıyordun. İşte sonuç..!

Acıyorum. Güzelim çevremize, doğamıza… Onları  kirleterek aslında kendine zarar veren insanımıza. Ve gelecek kuşaklarımıza.

Ve bir gün dış dünyalardan buraya gelecek akıllı varlıklar. Güzel ve boş bir dünya bulacaklar. Niye sorusunun karşılığı, yine ..”Kendileri ..” olacak. Kendileri yapmışlar, kendileri bulmuşlar.

Ve sonumuz… İnsanoğluna acıyorum.


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tam da budur. İnsan kendi yapıyor ama kendine dönüp hiç bakmıyor, kendi ne yaptığının zerre farkında bile değil. Sorumluluğu, hatayı, yapılan haksızlıkları asla kendinde aramıyor, hep başkaları sorumlu ona göre.Sorunu da hep başkaları yaratıyor hiç kendinin de asıl ne kadar zararlı, kendinin de hatalı olduğunu, olabileceğini,ne denli haksızlıklar ettiğini, edebildiğini, edebileceğini aklına bile getirmiyor.İnsanlarda KİBİR denen çok berbat bir illet var zaten.İnsanların çoğu kendini müthiş bir şekilde kandırıyor. Kendine karşı dahi adil değil ki başkalarına adil olsun. İnsan dediğin kendini bilecek, hakkı haddi bilecek! Ve insanlar kesin kes adil olmadıkça da bütün bu insanlığın yaşadığı her türlü sorun aynen de sürer gider. İnsan, İNSANA zarar veriyor herşeyden önce ama kim umursuyor? İnsan kendine zarar veriyor da o bile umurunda değil, doğaya çevreye, bitkiye hayvana verdiği zarar, dünyaya,insanlığa,topluma verdiği zarar,ettiği haksızlıklar kimin, nasıl umurunda olsun!? Sağlıcakla..

Filiz Alev 
 13.01.2013 3:52
Cevap :
Sayın Filiz Alev, bütün kalbinizle, içtenliğinizle bu konu üzerine söylediğniz bu sözlerden sonra daha başka şeyler eklemek gerekir mi, bilmiyorum. Ama siz insanoğlunun marifetleri hakkında yeteri kadar konuşmuşsunuz. Teşekkürler.  13.01.2013 11:42
 

Erdal Bey, gelin de, bizim Lefkoşa'yı görün, çöpten şehir, kokuştu, grevler diz boyu, çevre yolları pet şişe, naylon poşetlerle dolu, HÜKÜMET DERSENİZ, BİR KURULTAY PEŞİNE DÜŞTÜ, NE KOKU DUYAR, NE GREV GÖRÜR, NE DE HALKIN SESİNİ... Ama bu doğa diyetini alır, ey insanoğlu ...SELAM VE SEVGİ ADADAN.

Göksel47 
 12.01.2013 19:55
Cevap :
Oranın sendikalarının gözü doymuyor. Biraz Güney Kıbrıs'tan ve Yunanistan'dan ders almaları gerekir. Biliyorum oradaki durumu. Durmadan başkaldırırlar. Bu hiç iyi haber değil. Hemen hemen hiç bir taraf için... Herkes aklını başına devşirmeli. Saygılar.  13.01.2013 0:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 836
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster