Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '15

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
1111
 

Açlık, yoksulluk rakamları rekor kırdı!

Açlık, yoksulluk rakamları rekor kırdı!
 

Uzun zamandan beri faiz savaşları ve başkanlık tartışmaları devam ederken, ekonomi unutuldu. Seçimler yaklaşırken, çeşitli kalemlerden kesilen “Sadaka Ekonomisi”nin finansmanı, yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Artan yoksullaşma ve açlık rakamlarını karşılamak için faaliyete geçildi.

Üç Y ile mücadele etmek için iktidar olanlar, önce Y'lerden birisi olan yasakları arttırdılar. Şimdilerde 12 Eylül uygulamalarını hayata geçirmek için meclis genel kurulundan yeni bir yasa çıkartıyorlar.

Y’nin birisi olan yolsuzluğu zaten sormaya gerek yok. Soruşturmayı yürüten polisler ve savcıları görevden alınınca yolsuzluğu önleyebiliyorsunuz(!)

Geriye ne kaldı? Y’nin üçüncü ayağı yoksulluk!

Peki, yoksullukta son durum ne?

Türkiye halkı hızla yoksullaşıyor, alım gücü düşüyor. Üreticinin ürettiği mallar tarlada kalırken, tarlada 40 kuruş olan portakal büyük şehirlerde 2.5-3 liraya satılıyor.

Aralık ayında yükselmeye başlayan açlık ve yoksulluk rakamları, Ocak ayında son ayların en yüksek seviyesine çıktı. Ocak ayında yoksulluk rakamları 38 lira, açlık rakamları ise 43 lira birden arttı.

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BemBirSen) ARGE Birimi tarafından TÜİK verileri baz alınarak hazırlanan 2015 yılı Ocak ayı asgari gıda harcaması (açlık sınırı) ve asgari geçim haddi (yoksulluk sınırı) rakamları açıklandı.

Aralık ayında bin 212 lira olan açlık sınırı, Ocak ayında bin 255 liraya, Aralık ayında 3 bin 192 lira olarak gerçekleşen yoksulluk sınırı ise Ocak ayında 3 bin 230 lira olarak kayıtlara geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Ocak ayına ilişkin Tüketici Fiyatları Endeksi'ne (TÜFE) göre, açlık ve yoksulluk sınırı yükseldi. Rakamların artmasına soğuk kış aylarının gelmesiyle, artan sebze ve meyve fiyatları neden olurken bu da aylık enflasyon rakamlarına yansıdı.

Ocak ayın enflasyon rakamlarına şöyle bir göz atacak olursak;

Aylık en yüksek artış yüzde 4.19 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle 2015 yılı Ocak ayında endekste yer alan gruplardan gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 3.52, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 2.52, ev eşyasında yüzde 2.01, eğlence ve kültürde yüzde 1.64 artış gerçekleşti.

Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 6.98 ile giyim ve ayakkabı oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2015 yılı Ocak ayında endekste düşüş gösteren bir diğer grup ise yüzde 0.56 ile ulaştırma oldu.

Sözün özü, garibanlık gittikçe kurumsallaşıyor! Ülkenin kaynakları çok az sayıdaki mutlu azınlığa aktarılmaya devam ediyor!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yoksulluk için rakamlara değil de vatandaşın haline, düşüncesine, hislerine ve tepkilerine bakmak daha doğru olur... Bir tepki, bir eylem, hatta bir şikâyet var mı? Pek gözükmüyor! Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 06.02.2015 7:30
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  11.02.2015 14:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3030
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster