Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
48268
 

Açlıktan ölmek üzere olan Kız Çocuğu ve Onu yemek üzere bekleyen Akbaba.

Açlıktan ölmek üzere olan Kız Çocuğu ve Onu yemek üzere bekleyen Akbaba.
 

Bu sabah gördüğüm bir fotoğraf beni öyle etkiledi ki bugünkü yazımı buna ayırmak istedim.

Bu kareyi yakalayan kişiye 1994 yılı Pulitzerr ödülü ve İlford Haber ödülünü kazandıran bu fotoğraf Sudan'da çekilmiş. Fotoğrafda göreceğiniz gibi açlıktan kemikleri derisine yapışmış ve ölmek üzere olan küçük bir kız çocuğu ve arkada onun ölmesini bekleyen bir akbaba var. Çocuk ölecek ki akbaba da onu yesin. İçler acısı, insanlık ayıbı bir fotoğraf.

Bu fotoğrafı çeken Kevin Carter isimli bir savaş fotoğrafçısı. Bu resmi çektikten sonra akbaba uzaklaşmış ama fotoğrafçı küçük kızı 1.5 kim uzaklıktaki Birleşmiş Milletler kampına ulaştırmak yerine , olduğu yerde bırakıp çektiği resmi haber ajanslarına yetiştirmek için oradan uzaklaşmış. Kevin bu olayda kendisine yapılan tepkileri profesyonel fotoğrafçı olduğunu, yardım görevlisi olmadığını söyleyerek cevaplamış, O dönemde gazeteciler ve fotoğrafçılar salgın hastalık tehlikesi nedeniyle hasta kişilere dokunmamaları konusunda uyarılıyorlarmış.

Dünya basınında büyük tepki alan ve hala tartışılan bu fotoğraf yardım kuruluşlarına da büyük maddi imkan sağlamış.

 Bu olaydan üç ay sonra Kevin 'O resmi çektiğim zaman gazeteci olduğumu düşünüyordum , şimdiyse sadece insan olduğumu düşünüyorum.'diyerek intihar etmiş.

Kevin'in bu davranışı hala tartışılıyor. Bir kısım kişiler ki aralarında dünyaca ünlü profesyonel savaş muhabirleri de var. Kevin'i çok iyi anladıklarını, Sudan'da savaş sırasında böyle bir anı fotoğraflamak imkanı bulan kişinin bu fotoğrafla dünyanın ilgisini bu savaşa çekeceği ve bu olayın yardımların artışına sebep olacağını savunuyorlar.O anda fotoğrafı gerekli haber organlarına yetiştirmekten başka şey düşünmeyen gazeteciyi haklı bulanlar olduğu gibi suçlayanlar da çok var.

Gazeteci belki o anda o küçük çocuğu kurtaramamış olabilir ama uzun süre beklediği ve yakaladığı bu resimle dünyanın berbat halini o kadar güzel anlatmış ki ciltlerce kitap yazılsa ancak bu kadar anlatılabilir.

Geçen günlerde kutladığımız İnsan Hakları Beyannamesi, Çocuk Hakları Gününe taban tabana zıt olan bu resmi çeken fotoğrafçı hakkında neler düşüneceksiniz bilmiyorum ama şu anda bu konuyu yazıp okuduğumuz ve düşündüğümüze göre sanırım bir parça amacına ulaşmış oluyor.

 Savaşta çocuklar ölmesin, Savaşta kimse ölmesin, savaş olmasın.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM. EVET ÇOCUKLAR AÇLIKTAN ÖLMESİN,AMA MAALESEF ÖLÜYORLAR. BİZDE YİYECEKLERİ ÇÖPE ATIYORUZ.NE TEZAT DEĞİL Mİ?SEVGİLER İYİ GCLER.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 21.12.2012 23:49
Cevap :
Umarım biz de böyle acılar yaşamayız. Sevgiler  22.12.2012 12:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1037
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster