Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
221
 

Acz'in ifadesi mi?...

Acz'in ifadesi mi?...
 

Hey gidi günler hey! Ne gariptir ki Tayyip Erdoğan'ın yakındığı medya CHP’li söylemi biraz işlerin tıkırında olmasını gizlemek gayreti olarak a-siyazar tarafından algılanıyor.

Ne olmuş yani devr-i hükümeti eleştiren yazarları CHP’li diyerek eleştirmek bir çıkış yolu mudur? Yakınma gerekçesi midir? Kendi başarısızlığını gizleme gayreti midir?

Malum memlekette özgür basın olmadığından yakınsa hoş göreceğimde, şimdi bu saatten sonra kendine ve iktidarına yöneltilen eleştirilere yanıt olarak CHP’li diye kestirip atmak iktidar çaresizliğinden başka bir şey olmasa gerek.

Şu ya da bu şekilde iktidarın dümeninde otururken medyayı dolayısıyla gazetecileri, yazarları eleştirmek bir acz ifadesi olsa gerek. Laf aramızda bu medyaya duacı olacağı yerde. Hasbel kader oy (!) çokluğu ile başa gelen ve de başbakan olan bir şahsın şu ya da bu şekilde var olan medyaya çatması ancak yetersizliğin veya demokrasiyi içselleştiremediğinin kanıtıdır.

Demokratik ülkelerde basından iktidarlar yararlanır. Çünkü özgür basın (Yazarlar, aydınlar) toplumun boy aynasıdır. Yanlışları, doğruları aynen yansıtırlar! Eleştiri vazgeçilmezdir demokraside. Daha iki günlük yeni dönemde Erdoğan'ın basına çatması hayra alamet değil. Geçmişte DP iktidarı ve Menderes örneği dururken bu tür söylemler bana göre gelecek için endişe kaynağıdır.

Ne işin var medya ile uğraşmakla. Hem nerede öyle tam bağımsız, özgür medya. İktidarın sağlayacağı çıkar veya menfaatlere elini oğuşturan bir basından yakınmak ve onu suçlamak ne kazandırır! Araya serpiştirilmiş özgür düşünceyi savunan yazarları saymazsak…

Görünen o ki Erdoğan hemen kendine muhalefet etmeye başladı, baktı; Baykal’da iş yok. Bu iyi mi? Tartışılır. Özgürlük ve demokrasi söylemlerinin sadece AKP ideolojisinde fon müziği olduğunun da bir göstergesidir diğer taraftan bu çıkış. Çağdaş demokrasilerde en aykırı söylemleri bile siyasi bir olgunlukla karşılamak erdemdir! İşine gelmeyen olumlu, olumsuz eleştirilere yanıt vermek sadece yetersizliğin, demokratik kültürün yerleşmediğinin kanıtıdır. Sorun zaten herkesin kendine demokrat olmasından kaynaklanmıyor mu? Gündemi meşgul eden siyasi tartışmalar halktan ne kadar kopuk, temelsiz!

Ve her biri, bireyin, toplumun inanın umurunda değil, tepede konuşulanlar. Herkes gündelik yaşamı idame ettirmek için çabalarken, siyaset esnafının tepinmesi kimsenin umurunda değil. Muhalefetin olmadığı bu iklimde bu çıkıştan olumlu bir ders çıkarmamız mı gerekiyor. Yani şu CHP dediğiniz Baykal ve avanesinden başka ne ifade ediyor! Atatürk’ten geçinen ama asla Atatürkçü olmayan ve ne yazık ki ordu kadar demokrasi bilinci ve tahammülü olmayan CHP ne ifade ediyor! Yazarlar CHP’liymiş! Ben yazar olsam bu eleştiriyi bu günün CHP'sine bakarak şahsıma hakaret olarak algılardım.Tabi Atatürk’ün CHP’si ile Baykal’ın CHP’sini ayrı tutmak vicdan borcu, unutmayalım.

Sonuç olarak Tayyip Erdoğan, var olan CHP’den yakınacağına varsın nafile namazlarında bile dua etsin! “İyi ki Baykal var ve ben sayesinde iktidarım” diye...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster