Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '19

 
Kategori
Dilbilim
Okunma Sayısı
40
 

Ad Seçiminde Gerekenler

Ülkemizde ad seçimlerindeki en büyük sorun ulusal bilinç eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Kişi adları kültürün parçasıdır. İngiltere'de, Çin'de ya da herhangi bir ülkede kişiler çoğunlukla kendi dillerinden adlar kullanır. Ancak ülkemizde Türk adları bir kenara bırakılıp Arap adları kullanılıyor. ''Diğer dillerden adlar olması doğaldır'' demenin geçerliliği yoktur çünkü yüzde altmış-yetmişlere varan yabancı ad seçiminin doğallıkla ilgisi yoktur. Yabancı adların kültür varsıllığı sayılması için ülkemizde bulunan Çerkez, Gürcü gibi ulusların adlarıyla donanmış olması gerekir ancak neredeyse tümü Arapçadır. Burada çok açık bir şekilde asimilasyon söz konusudur.

Kimi aymazlar Arap adlarını din adına savunur. Bütün kişiler aynı dinden olsa hepsi bir ulusun adını mı kullanacak ya da bunların dini Çinlilere inseydi Çince adlar mı kullanacaklardı? O kadar kültürü yok etmek -üstelik geri kalmış bir ülkenin kültürüyle- olanaksızdır ve kişioğluna yapılacak en büyük kötülüktür. Zaten hiçbir dinde böyle bir saçmalığın bulunmadığı kanısındayım. 

Kimi din adlarının(!) anlamlarına bakalım: Bekir- deve yavrusu(Arapça), Bade- şarap(Persçe), İshak- güldüren(İbranice), İbrahim- bir soyun atası, atasoy (İbranice ab ve rahm sözcüklerinin birleşmesinden oluşuyor). Son örnekte görüldüğü gibi dillerin kendilerine göre ad türetme yetenekleri var. Türkçede Dede Korkut gelir, boğayı yenerek yiğitlik gösteren çocuğa Boğaç adını verir. Bugün Türk Töresine göre ad kullanmasak da Türkçe kökenli adlar kullanmak ekinin (kültürün) bütünlüğü ile ulusal değerlerimiz açısından yararlıdır ve din tacirlerinin Arapçayı kutsallaştırmalarına kanmamak gerekir. 

Bir de ülkemizde sıradan bir şekilde kullanılan ''Hüseyin, Ahmet, Yusuf'' gibi adların dışında, son otuz yılda emperyal terör örgütü FETÖ ve benzerlerince kullanıma sokulmuş ya da kullananı çoğaltılmış adlar vardır. Bunları köylerimizde, halkın içinde göremezsiniz. Yapaylıkla topluma aşılanmaya çalışılan bu adlar son derece eğreti durmaktadır.

Dünyada Ruslar Rus, Yunanlar Yunan, Japonlar Japon, Araplar Arap, Türkler de Arap adı kullanıyor. Sömürge ülkelere benzeyen bu durumdan kurtulmak için halkı bilinçlendirmek gerekmektedir.

Az bilinen adlar bulmak isteyenler için Türkçe tam bir hazinedir. Genel  ağdan (internetten) araştırarak bulunabilir. Az bilinen ad diye Arapçada ücret anlamına gelen ''Ecrin'' adını kullanmanın usa gelir yanı yoktur.

Yazımı Türkiye'de kullanımda olan Türk adlarına örnekler vererek bitireyim:

-Erkek adları: Yılmaz, Yaşar, Ertuğrul, Soner, Timur, Kağan, Oğuz, Mete, Yiğit, İlker, Özkan, Kürşat, Gültekin, Alper, Ulaş, Çağatay...

-Kız adları: Sevim, Aygül, Armağan, Asena, Aybüke, Songül, Özge, Gizem, Yeşim, Gülay, Gökçe, Çağla, Başak, Begüm, Bengü, Ayla... 

 

Nevzat Dağlı, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Yazarım Timur Bey, isminiz dikkatimi çekmişti, şimdi de isimler konusunda yaptığınız bu çok yararlı yazınız çok hoşuma gitti. Kalemine ve yüreğine sağlık. Yazmaya devam Timur Bey. Sevgi ve selamlar.

Dr Atanur Yıldız 
 01.07.2019 12:27
Cevap :
Sağ olun.  03.08.2019 1:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 53
Kayıt tarihi
: 04.05.19
 
 

Her telden, bam teline basmaktan çekinmeyerek yazılmış akıcı, bilgilendirici yazılar yazan bir Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster