Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '08

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
1164
 

Adagio

Adagio
 

Martılar, özgür ruhlar gibidir.


Ne zaman bir yerlerden, Tomaso Albinoni'nin "Adagio" adlı eserinin tınıları kulağıma çalınsa, masmavi parlak ve bulutsuz bir gökyüzünde süzülen martılar gelir gözlerimin önüne. Bazen, martıların bedenlerinden ayrılmış özgür ruhlar olduğunu da düşündüğüm olur Adagio'yu dinlerken.

Sanki çağlar ötesinden günümüze ve geleceğe yavaş yol alan uzun bir serüveni anlatır gibidir Adagio. Ara sıra martılar, geçmişi hatırlamak ister gibi yana açılarak geriye doğru süzülürler ki, seyrine doyum olmaz; ve sonra yeniden, kah yükselerek kah alçalarak yollarına devam ederler. Bazen adagio'nun neşeli ve huzur veren tınıları yüreğinizi sarar, yaşam coşkunuzu arttırır; bazen de ardından gelen hüzünlü ezgiler yaşamın bir başka boyutunu da hatırlatır gibidir. Ilık rüzgarlar eşliğinde dağlar, ovalar, nehirler, denizler ve okyanuslar aşılır. Kelimelerle anlatılması pek de mümkün olmayan tam bir özgürlüktür yaşanan.

Hayatın hızla akıp gittiğini, yılların acımasızca tükendiğini düşündüğünüzde, Adagio garip bir çelişki ile, aslında daha vaktinizin ve yaşanacak çok şeyin olduğunu gizliden kulağınıza fısıldar gibidir.

Beethoven'in, Çaykovski'nin re majör senfonileri zaman zaman sizi büyük bir çoşku ile bulutların üzerine fırlatabilir ve kendinizi göklerin, evrenin hakimi gibi hissedebilirsiniz. Ama bir anda tekrar geldiğiniz yere döndürürler sizi, bekler durursunuz yeniden kıvılcımlar, şimşekler çaksın diye. Oysa Adagio ile her zaman uçsuz bucaksız göklerdesinizdir. Ara sıra geriye dönseniz de yine kaldığınız yerden serüveninize devam edersiniz, ezgiler, martılar ve dost rüzgarlar arasında; yavaş yavaş, doya doya....** Tomaso Albinoni: ( 1671-1750) yılları arasında Venedik'te yaşamış İtalyan besteci ve kemancı.
* Adagio: yavaş tempo

http://www.youtube.com/watch?v=XMbvcp480Y4

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Enfal bey; eminim ki iç huzurunu bulmanın en güzel yoludur müzik. Elbette martıları da unutmuyorum. Konak'tan Karşıyaka'ya yol alırken gemi, hele bir de günbatımıysa vakit ve en sevdiği müziği dinliyorsa insan...Martılar, deniz, müzik, günbatımı...İzmir'i özlemişim...Şiir sitesindeki dostluğumuzu da...Esenlik dileklerimle...

Tülin Aksoy 
 15.05.2008 0:13
Cevap :
İnsanların farklı yerlerde ve farklı zaman dilimlerinde aynı duyguları hissediyor ve yaşıyor olması çok hoş. Teşekkür ediyorum bu güzel ve içten paylaşımınız için. Blogsa nice güzel beraberlikleri yaşamak üzere hoşça kalın, sevgiyle kalın.  15.05.2008 17:02
 

Albinoninin g minör adagio su favorierimin başlarındadır, ilginçtir bende de maviyi çağrıştırır ama lacivert tonunu:)derin acıyı ve geriye dönüşlerdeki buruk güzel anların anımsanmasını belki bazen buruk bir tebessümü ,arkasından gerçeğin acımasız çaresizliğini, bunlara rağmen güçlü olmayı,bitişi, önde belirsiz ama uzun bir süre için acı dolu bir sürecin ve o sızıntılı ışıktaki bulutlu karanlıkta kimsenin ulaşamadığı yanlızlığı çağrıştırır:)son zamanlarda tekrardan çok sık dinlemeye başladığım bir eserdi, yazınızı gördüğümde benim için hoş bir sürpriz oldu, yazmadan edemedim:)

KASSANDRA 
 14.05.2008 2:38
Cevap :
Çok teşekkür ederim, siz de çok güzel bir yorum getirmişsiniz, müşterek anımız olarak ayrı bir değer kazanmış oluyor, Adagio. Sevgi ve saygılarımla.  14.05.2008 15:24
 

Güzel bir nostalji yaptık, yüreğine sağlık. Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 11.05.2008 15:38
Cevap :
Ne mutlu bana sevgili Esma, umarım iyisindir. Görüşmek umuduyla, sevgiler.  12.05.2008 9:08
 

Yeni gördüm bu güzel yazınızı. Yani Albinoni Adagio'da bu kadar güzel anlatılır. Yine Albinoni'nin Obua Konçertosu Op.9 No.2 (favorimdir) eşliğinde bu yorumu yazıyorum. Elinize sağlık, sağolun.

Hasan Hüseyin Dulun 
 08.05.2008 9:33
Cevap :
Sizi tanıma fırsatını veren güzel yorumunuz ve katkınız için çok teşekkür ederim Hüseyin bey. Sevgi ve saygılarımla.  08.05.2008 15:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 220
Toplam yorum
: 286
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1994
Kayıt tarihi
: 02.07.06
 
 

Yazmak, ufkun da ötesine taşan engin bir serüven gibi gelir bana ve gençlik yıllarımdan bu yana v..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster