Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
674
 

Adalar’dan faytonlar kaldırılıyor mu?

Adalar’dan faytonlar kaldırılıyor mu?
 

Adalar’daki faytonların kaldırılacağını okudum gazetede, bilmem ne kadar doğru. Çok şaşırdım ve çok da kızdım. Beceriksizce alınan, önünü ardını düşünmeden uygulanan kararlara bir yenisi daha bu haber. Yerine elektrikli araçlar konacakmış dediklerine göre.

Modernleşme düşüncesi ile eski ne varsa ıslah etmeden, iyileştirmeden direkt kaldırma yöntemi ne kadar doğru? Kültür nedir bilmeyen kafaların, tarihe boş veren zihinlerin üretebileceği düşüncelere bir yenisi daha.

Halbuki Adalar’da motorlu araçlar yoktur. Tek ulaşım faytonlar ve bisikletlerdir. Ve de en doğrusu faytonlar Adalar’ın süsüdür. O güzelim bahçelerindeki çiçeklerin bin bir rengi ile süslenmiş, kapılarına begonvillerin tırmandığı beyaz ahşap köşklerin sıralandığı daracık sokaklarında gezinirken, arkanızdan gelen atların tıkı tık ayak sesleri ile kenara çekilirsiniz. Yanınızdan geçerken şöyle bir bakarsınız faytonun içine. İçlerindeki insanların mutlu yüzlerini okursunuz. Ve içine atlayıp şöyle bir ada turu yapmak için can atasınız gelir o ayak seslerinin melodisi eşliğinde.

Bakın Adalar resimlerine, sokaklarında illa ki bir fayton görülür. Çünkü burasıyla özdeşleşmiştir bunlar, bu adaların simgesi olmuştur. Ve bisikletli genç yaşlı insanlar. Ne kadar güzeldir bu tablo.

Bundan sonra o güzelim daracık sokaklarda önce elektrikli araçlar, sonra da motorlu araçlar dolaşacak demek ki. Eski binaların tek tek kaldırılıp yerine kar getiren modern çirkin yapılar yapıldığını çok yazmıştım. Bu güzelliklerin iyileştirilmeden yok edilmesine isyan ediyorum doğrusu.

Faytonları kaldırma nedeni ise atların çevre kirliliğine neden olması imiş. Gülerim buna. Piknik yapmaya gelen insanların bıraktığı onca çöp, kıyıya yanaşan teknelerin bıraktığı mazot artıkları, tesislerin çevreyi düşünmeden sadece kar amaçlı çalışmaları, çıkan yangınların verdiği zarar göz ardı mı edilecek yani şimdi. Sadece atların pislikleri mi görülecek. Artlarında torba bağlı oysa. Toplayıp gübre olarak kullanın.

Ya da böyle bir şey varsa yani gerçekten çevre kirliliğine neden oluyorlarsa ıslah etmek gerekmez mi öncelikle. Atların temizliği, barınaklarındaki bakımlarının yeterli olması, bu görüntüyü bozmadan belli bir standart getirmek kimsenin aklına gelmiyor mu?

Ne olur bu güzelim tabloyu bozmayın…

Şükran Demirtaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2928
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster