Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
510
 

Adalet ağlar

Adalet ağlar
 

Adalet ağlar


Ekranlarda, "Muhteşem Yüzyıl" diye bir televizyon yapımı başladı biliyorsunuz. Kanun Sultan Süleyman'ı anlatan. Daha ilk bölümde Muhteşem Süleyman'ın adalete verdiği önem gözler önüne serildi. 

Adalet!... Yitik, kayıp... Yüzyıllardır. 

Olur olmaz aflarla, olur olmaz açıklarla, olur olmaz çekişmelerle, olur olmaz yorumlamalarla delik deşik edilmiş, çekmiş gitmiş. 

"Adalete, yargıya güvenin..." der her dönem birileri. "Olmayan şeye nasıl güvenelim?" diye yanıtlar berikileri... Ki haklıdırlar da. Aslında zor zanaattir hakkı, hukuku, adaleti sağlamak. 

Düşünün bi.. Taş atan çocuklara vicdanınız kanar bir an. Bir karar çıkarmaya çalışırsınız. Gel gelelim taş atan çocuğa getireceğiniz muafiyet diğer suçlu çocuklar açısından bir açık doğurur, bir haksızlık doğurur. Diyarbakır'da polise taş atan çocuğa af getirirseniz, devletin her görevlisine her fiziksel saldırıya af gerekir. Kanun, kişiye, konuma, mevkiye, yaşa göre çalışmaz, çalışmamalıdır. 

Düşünün bi... Tutukluluk sürelerinin çokluğundan yakınırsınız bir an. Süreler kısalsın isersiniz. Gel gelelim yıllanan, bitmeyen davalar, alınamayan kararlar işte domuz bağlarının sorumlusu olduğu iddia edilen kişileri serbest bırakır. Bu dava yıllanır ama Habur'da şipşak mahkemeler kurulur istenirse. Ne iş diye sormadan edemez insan. 

Vicdan kanar. 

Adaleti sağlayamayan, daha da mühimi adaleti en kısa sürede sağlayamayan devlet, iflas etmiş devlettir. Anayasa değiştirseniz de, referandum yapsanız da hala bazı şeylerin değişmediğini üzülerek görürsünüz işte. 

Youtube sitesini 2 dakikada, Refah Partisi'ni 7 ayda kapatan yargı bir Hizbullah davasını, bir Ergenekon davasını, bir Kemal Türkler davasını, bir Abdi İpekçi davasını yıllardır görememiştir. 

Yürek yanar. 

Nerden tutsanız bir açık, nerden tutsanız bir çelişki vardır. Çünkü yargı siyasete, siyaset de yargıya alet edilmiştir yıllardır. Siyasi çekişmelerin merkezinde yer almıştır yargı. Özelleştirme karşıtı, devletçi bir hukukçuysanız her türlü özelleştirmeye kulp takmışsınızdır kanunlar adına. Muhafazakarsanız başka türlü kararlar vermişinizdir, laikseniz başka türlü. Halbuki ideolojik gömleklerinizi çıkartmak için, adil bir dünya için söz vermiştiniz. Başaramazsınız, başaramadınız. 

İstediğiniz kadar savunun, istediğiniz kadar eski defterleri açın, istediğiniz kadar haklı olun ey ülkeyi ve yargıyı yönetenler. Tek gerçek şudur: 

Adalet ağlar. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1168
Kayıt tarihi
: 12.10.10
 
 

Alice'in harikalar diyarındaki cennet bahçesinden sesleniyorum sizlere. Burada önyargı, olur olma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster