Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
209
 

Adalet arayışı ve mobbing

Bir yıl kadar önce Milli Eğitim Bakanlığı; müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı yönetmeliğinde değişiklik yaparak görevde olan tüm yöneticileri görevden almış ve 4 yıllını doldurmuş müdürleri de hakkaniyetten uzak değerlendirmelerle (İstisnalar hariç) görevlendirmelerini yapmayıp öğretmen olarak atamıştı.

Bu durum tabii olarak İskilip’te de zuhur etti. Aklıselim öğretmenler olarak adaletsizliği görmezden gelmedik. Tepki gösterdik ve haksızlığa uğradığını düşündüğümüz insanların en azından manevi olarak yanlarında olduğumuzu söyledik.

Bu arkadaşlar yaklaşık on ay boyunca uğradıkları haksızlığı dile getirdi ve hukuk mücadelesi verdi. Ben de adaletin yerini bulacağını ve değerlendirme kriterlerinin doğru yapılmadığına hep inandım.

Hukuk mücadelesini kazanıp “Adalet yerini buldu” diye sevinen müdürler adına biz de sevindik. Çünkü Mobbing ile mücadele derneği Çorum İl Başkanı olarak zaten bu ve buna benzer birçok konuda mağdurların yanlarında onlara gerek hukuki gerekse zorbalara karşı dik durma yöntem ve stratejilerini öğretmek suretiyle desteklerimizi esirgemedik. Hiçbir menfaat beklemeden.

Mağdur edilen müdürler görevlerine dönene kadar okullara doğal olarak görevlendirilen başka müdürler oldu. Bu müdürler de hangi koşullarda okula görevlendirildiklerinin farkında olduklarından durumdan rahatsızdılar. Ve onlara okullardaki öğretmenler okul ve okulda eğitim öğretim gören öğrencilerin düzenlerinin bozulmaması ve okulun başarısı için çalışmak adına yardımcı olmaya devam ettiler.

Okul bir eğitim kurumu olduğundan bu adaletsizliğe maruz kalmış ve onların yerine görevlendirilmiş insanların sorunlarını okula, öğrenciye ve velilere yansıtmakta büyük adaletsizlik gören öğretmenler doğal olarak okulun başarısının düşmemesi için çaba gösterdi.

Aylar sonra adaletin tecelli etmesiyle birlikte hak edenler yerlerine döndü. Adaletsizlikten yakınan bu insanlar gelin görün ki, yaşadıklarının sorumlusu birlikte çalıştıkları insanlarmış gibi döndüklerinde birçok mesai arkadaşına tavır alıp mobbing yapmaya başladı.

Bana bazı okullarımızdan öğretmenler ulaşarak, yaşadıklarını anlattılar. Evet doğrudan değil ancak “Gizli mobbinge” maruz oldukları açıktı.

Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nca öğretmenlerin performans değerlendirmelerini yapmak üzere okul müdürlerine verilen yetkiyle bu mobbing daha belirgin hal almış. İskilip’te bana ulaşanların anlattıklarına göre “beni destekleyenler ve bana karşı olanlar” olarak okullarda ayrımcılık yapılıyor.

Oysa çalışmalarıyla takdir toplayan öğretmenlerin değerlendirmelerde hak ettikleri puanlamaların verilmemesi adalet arayanların yapacağı bir davranış değildi. Düne kadar adalet isteyenlerin sanki o süreci hiç yaşamamışlar gibi başkalarına da intikam alır gibi davranmalarını dernek başkanı olarak yakın takibe aldığımı mağdur olan tüm öğretmenlerimizin bilmesini isterim.

Derneğimize her türlü mobbing olaylarını aktarabilirsiniz. Bu durumda olan arkadaşlara gerek mevzuat gerek yazışmalar ve gerekse hukuki yardımlarımız olacaktır.

Allah; zalimin zulmünden şikâyet ederken, güç ele geçince zalim olanlardan yapmasın. Umarım hak ettikleri puanların verilmediği öğretmenlere gerekli düzeltmeler kısa sürede yapılarak bu hatadan dönülür. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 49
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 894
Kayıt tarihi
: 03.02.13
 
 

Öğretmen / Yazar - Şair  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster