Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2651
 

Adalet insanın temelidir olarak slogan değiştirilmelidir

ADALET MÜLKÜN TEMELİ OLURSA MÜLKSÜZLERE ADALET YOK DEMEKTİR. ADALET İNSANIN TEMELİDİR OLARAK SLOGAN DEGİŞTİRİLMELİDİR.

Gözleri bağlı, elinde terazisi ve kılıcı bulunan ve nedense kadın figürü ile temsil edilen ADALET için ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR YAZMIŞLARDIR. Ve bu özdeyiş her zaman ADALET İKTİDARDA OLANLARIN TEMELİDİR. Olarak uygulanmıştır. Halkı temsil etmeyen bir devlette adaletin mülkü temsil etmesi ve ona hizmet edeceğinin her yerde ilan edilmesi sanki olağan bir durum gibi kabul edilmekte ve bir yanılsama nedeniyle MÜLKSÜZLER ve SİLAHSIZLAR buna itiraz etmemektedir. Oysa söylenmek istenen mülkü olanlara ve mülke(paraya)ve elinde silahı olanlara adalet vardır. Mülksüz, silahsız ve parasızlara bu devletlerde adalet yoktur. Çünkü bu devletler mülk sahiplerinin devletidir ve o devletler de sadece mülk sahiplerine adalet dağıtacağını açıkça ilan etmektedir. ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR.! Beyaz Adam

özgürlük gibi adaleti de
bir kadın heykeliyle simgeledi
ama elinde terazi tutan
zavallı kadın
gözleri bağlı olduğu için
kendisine tecavüz edenin
kim olduğunu göremedi...

Sunay Akın Bizim anayasamızda ADALET İNSANLIĞIN TEMELİDİR. ADALET KÂİNATIN TEMELİDİR. ADALETİN İNSANLIĞIN TEMELİ olması ne demektir. Adalet, hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir. Haklı ile haksızın ayırt edilmesi adaletle sağlanır. Adalet kavramı temelde hukuk kurallarına uygunluğu içerir. İnsanların toplum içindeki davranışlarıyla ilgili olduğundan ahlak ve din kurallarıyla da ilişkilidir ve tarih boyunca tartışmalı bir alan olmuştur. Düşünürler eski çağlardan beri adalet kavramıyla ilgilenmişlerdir. Kutsal kitapların hepsinde adalete ve adil olmaya ilişkin bölümler bulunur. Eski Yunanlı düşünür Platon’a göre adalet en yüce erdemlerden biri, insanın ve devletin temel davranış kuralıdır. Aristoteles’in hareket noktasını ise eşitlik kavramı oluşturur. Ona göre, herkese eşit davranmak adalet için yeterli değildir. Bir hukuk düzeni güçsüzleri koruduğu ölçüde adaletli olabilir. Örneğin, günümüzde kişinin tükettiği herhangi bir maldan alınan katma değer vergisi adil bir vergi değildir. Çünkü kişinin gelir düzeyini dikkate almaz. Buna karşılık, kişinin geliri üzerinden alınan ve gelir düzeyi yükseldikçe vergi oranının da arttığı gelir vergisi daha adil bir uygulamadır. Vikipedi. Görüldüğü gibi adaletin tarifi günümüz için eksiktir. Şöyle tarif edilmesi gerekmektedir. Kâinatta bulunan her şey için adalet ve adil olmak. Kâinatta sadece kullananlar değil kâinatın kendiside öncelikle adil olmamız gereken bir varlıktır. Kâinatı kullananlar ise tüm canlılar, insanlar, hayvanlar, bitkilerdir. Bütün bu canlılar birbirine adil olmak zorunda olduğu gibi en akıllı kullanıcı olan insanda kâinata ve diğer kullanıcılarına adil davranmak zorundadır. İşte bizim anayasamızda bu anlamda KÂİNAT VE TÜM KULLANICILARI İÇİN ADALET SÖZKONUSUDUR. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler, kâinat her biri tek ve benzersizdir, özeldir. Bu nedenle şu andaki kavrandığı ve uygulandığı şekli ile adalet özel değil toptancıdır ve bu nedenle ADİL olması söz konusu olamaz. Her canlı ve durum benzersizdir. Tekrarı söz konusu olmayan durumlar için tekrarlayan yasalar uygulamak ADALETSİZLİKTİR. Onun için bilge Nasrettin hoca eşekten düştüğünde başına toplananlara Bana eşekten düşmüş birini getirin derdimden o anlar demiştir. 25.07.2010 NOT:Bu yazılanların ne kadar doğru olduğunu yakalama kararı çıkarılan 101 askerin tamamının yakalama kararının kaldırılması ispatlamaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Adalet mülkün temelidir, sözündeki mülk kelimesi, mal mülk anlamına gelmiyor. Mülk, memleket, devlet manasında. Yani, adalet devletin-toplumun temelidir. Yani insanlar arasındaki düzenin temelinde adalet vardır demek istiyor. Adalet insanın temelidir gibi bir önerme ise anlamsız görünüyor. Çünkü, adalet, insanlar arası ilişkilere dair bir kavram. Adalet, önemli bir kavram olmakla birlikte, uygulamaları ile sorunlu. Türkiye'de bolca örneği var. Teorik olarak, adalet, aslında güçlünün koyduğu düzendir. Daha dar anlamında, bir nesnellik taşıdığını düşünülebilir, ama onu da tekil olarak güçlü olanlar manipüle edebilirler.

Erdal Aydın 
 11.08.2010 16:16
 

ifade etmişsiniz düşüncenizi ve size katılıyorum. adaletin temelinde insan, doğa, yaşam olmalı. çünkü adaleti yaşatacak olan hepimiziz. herkese hakettiğine, kazandığına ve kaybettiğine göre bir adalet olmalı. böyle olmasaydı insan olmamızın, birlikte yaşamamızın başka ne anlamı olurdu? selamlar.

Başak ALTIN 
 11.08.2010 11:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 683
Kayıt tarihi
: 13.03.10
 
 

Sürekli okuyan, öğrenen, insanlarla sevgi temelinde ilişki kurabilen, egitime, insanların kardeşl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster