Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
521
 

Adalet mülkün temelidir...

Gelişmekte olan bir ülke olarak tanımlanan Türkiye’nin hukuk sisteminin bu kadar çetrefilli olması ve siyasetle, cemaatle ilişkilendirilmesi karşısında yaşadığımız kaos “Kime güveneceğiz?” kaygısını da beraberinde getiriyor.

Son günlerde Türkiye’de hukukun işleyişi tartışılırken, savcıların, hakimlerin ve polislerin görev yerleri değiştirilirken, tutukluluk süresinin 10 yıldan 5 yıla indirilmesi ve Ergenekon tutuklularının yargılama usülüne aykırılığı  nedeniyle tahliyeleri gündemdeyken, diğer ülkelerde hukuk nasıl işliyor acaba? diye düşünerek ufak çapta bir araştırma yaptım.

Gelelim bu araştırmanın ilginç sonuçlarına...

Yer : Bhuthan. Güney Asya’da fakir bir ülke. Nüfus :682.321 Kişi başına düşen milli gelir:  ($): 3.900 Efendim, Bhuthan’da sigara yasağı var. Gerekçesi de sağlığa zararlı olması. Bu ülkede insanlar ortalama 50 yıl yaşıyor. Halka açık yerlerde sigara içmek kesinlikle yasak. Evinizde veya üzerinizde 200 den fazla sigara bulundurmanız halinde kaçakçılık suçundan yargılanıyorsunuz. Cezası 3 yıldan başlıyor. Yurt dışından sigara getirilmesi de kanunlarla belirlenmiş. Sınırı aşana af yok. Cezalar itinayla uygulanıyor, taviz verilmiyor. Türkiye’de halka açık yerlerde sigara içilmesi yasaklanınca özgürlüğe darbe olarak görülen bu yasak büyük tepkilere neden olmuştu. Bu yasak sayesinde sigarayı bırakanların sayısı da bir hayli fazla.

Yer: Hollanda’nın başkenti Amsterdam. Bilindiği gibi bu ülkede kimseye zarar verilmediği müddetçe uyuşturucu yasak değil. Ölümcül sonuçlar doğuran uyuşturucuya verilen izin mantıklı gelmese de en azından kimseye zarar verilmemesi şartı taktire şayan. Cezalar çok katı olduğundan insanlar kanunlara aykırı davranamıyor. Cezaların caydırıcılığı güven veriyor. Alkolle ilgili de yasal düzenlemeler getirilmiş. Kamuya açık yerlerde alkol kullanımı yasak. Bu yasak Mart 2014 e kadar. Bu tarihten sonra bir düzelme olmazsa yasa tekrar yürürlüğe girecek. Evet, yasanın süresi var fakat yasalar o kadar etkili ki yasa kaldırılınca bile getirilen düzenleme etkisini koruyor. Türkiye’de de benzer bir yasa getirilmesi söz konusu olduğunda verilen tepkileri hatırlamayan yoktur herhalde...

Yer: Avusturalya. Bu ülkede birçok ülkede olduğu gibi trafik kuralları son derece önemli. Kuralları ihlal edenlere çok sert cezalar uygulanıyor. Polis helikopterleri aşırı hız yapanları tespit ediyor ve kimsenin gözünün yaşına bakmıyorlar. Alkollu araç kullanırken yakalanırsanız alacağınız ceza Türkiye’yi aratacak nitelikte... Siz Avusturalya’da alkollü araç kullandığınız taktirde anında Türkiye’ye şikayet edilirsiniz, ehliyetiniz alınır, hatta aracınıza el konulması bile olasıdır.

Türkiye’de tecavüz mağdurları, kan davaları, kürtaj, çocuk gelinler konuşulurken Avrupa’da kişilik haklarının korunması ve hukukun caydırıcı etkisi karşısında daha çok yol katetmemiz gerektiği ortada...

Cezaların uygulanmasından daha da önemli bir rolü olmalı. Bu da suç oranlarını düşürebilecek kadar etkili ve katı olmasına bağlı. Ayrıca adil yargılama, davaların çok uzun sürmesi gibi önemli problemler çözülmeden bir arpa boyu kadar bile yol almamız mümkün değil. Suçu kesinleşmemiş insanların yıllarca hapiste yattıktan sonra ‘pardon, yanılmışız’ diyerek tahliye edilmesi de ayrı bir tartışma konusu.

Hukuk sistemini tartışabilecek kadar engin bilgiye sahip değilim fakat bahsettiğim problemler zaten son derece açık ve net.

Güven içinde yaşayabileceğimiz, hukukun hakim olacağı aydınlık Türkiye temennisiyle...

Huzurla kalınız...

Mehtap Özay/ İl Gazetesi/haberufku.com Mart 2014

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Felsefe tahsili ve üstüne de yüksek lisans yapmış biri olarak hukuku tartışacak kadar engin bilgiye sahip olmamanız sizin adınıza değil ama ülkemizdeki felsefe eğitimi adına büyük bir eksikliktir. Tevekkeli Türkiye'de filozof çıkmıyor. Felsefe öğrencilerine hak hukuk gibi temel kavramlar üzerinde felsefe yaptırılmayacak ve öğretilmeyecek ise neyin felsefesi yaptırılacak. Hal böyle olduğuna göre de ülkemizin hukuk alanında en azından 100-200 yıl geri kalmış olmasına hiç şaşırmamak lazım. Bu yorumu lütfen şahsi bir eleştiri olarak kabul etmeyin. Benim eleştirim Kuçuradi gibi "felsefenin kraliçe" lerine. Kendinize iyi bakın, selamlar

Matilla 
 25.03.2014 17:28
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. Hukuk alanında uzman değilim evet çünkü hukukçu değilim hukuk okumadım. Bu yazıyı yazabildigime göre, siyaset felsefesi felsefenin alt dalı olduğuna göre ve ben felsefe eğitimi aldığım için kendi bilgi birikimim çerçevesinde bu yazıyı hazırladım. Ülkemizde eğitim sisteminin kalitesi konusunda size katılıyorum. Hukukçu olmadığım için yazımda haddimi aşmamak adına o şekilde yazdım. Saygılar...  26.03.2014 23:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 51
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 7101
Kayıt tarihi
: 17.03.13
 
 

Öğretmen, Yazmaya çalışan,yazarak konuşanlardan...'Kelimelerin gücü adına!'    ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster