Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
26
 

Adalet yürüyüşü herkese gerek

ADALET YÜRÜYÜŞÜ ULUSAL DEĞİL EVRENSELDİR

30 Haziran 2017

Doğrudur; eleştirdik, fakat bu eleştiri asla “Adalet yürüyüşü” nün evrensel ruhuna değildi. Eleştirimizin odağında CHP değil, zaman olgusundaki zamansızlık vardı..

Önce Artvinliler olarak; gece 23:00’te Ataç iki’de Artvinliler derneğinde buluştuk. Oradan Necatibey’deki CHP İlçe başkanlığına inildi ve 30 Temmuz 2017’nin ilk saati; 01:00’da Çankaya Belediye’sinin “Sevgi taşıyoruz” otobüsüyle  hareket edildi. Bolu’dan Rasim Yılmaz alındı ve dönüşte de Bolu’ya verildi, çünkü Bolu’da gezmalardaymış.. 06:30 Hendek’teki Adalet Yürüyüşü kamp yerine varıldı..Artvin’den gelen 2 otobüs bizleri sevindirdi. Bu ara 40 yıllık arkadaşım Murat Ergenekon’u görmek beni şaşırtmadı çünkü Murat’ın ülkemde katılmadık  etkinlik ve yapmadığı eylem yok. Murat; Siyasal mezunu, çok zeki, fakat saf mı saf güzel bir adam … 08:00’de şehit Gaffar Okan’ın kabri sonrası yürüyüşe geçildi. Sıcaklık artıkça Adalet yürüyüşçülerin hırs bütünündeki enerjileri de arttı ve saat 12:30’a dek 15 km yol kat edildi. 17: 00’ye dek dinlence ve 19 km limit tamamlanarak kamp yerine varıldı.

Katılımcılar anons edildi. Özgür Özel Artvinlileri unuttu. Hiç alınmadık, çünkü biz kendimizi; insanımız, tulumumuz ve horonlarımızla çok daha gür bir şekilde anons ettik zaten..

Sıcaklı 43 derece ve siz yürüyorsunuz. Gök kubbe sıcak, taban sıcak ve atmosfer nemli. Bu üçlü adamı hasta eder. Belli süre   Ambulans belirdi. Rahatsız olanlar ambülansa, performansı düşenleri de Beşiktaş Belediye minibüsü almaya başladı..

Şunu belirtmekte zorunluluk var. Organizasyon, CHP belediyelerinin katkılarıyla müthişti. Lojistik ve stratejik ve de güvenlik fazlasıyla yeterli idi. Katkı veren tüm CHP belediyelerini alkışlıyorum..

“Provakatif eylemlere ‘sürekli’ alkışlayarak yanıt verin” anonsu olgunun bir diğer akılcı ve barışı tetikleyen yanı idi. Rahatsız etmeye Hendek çıkışında başladılar. Önce, güzergâhımıza özel araçlar park edildi. Ardından, seyir halindeki araçlardan tacizler, derken karşımıza o çıktı: O birini tanırsınız. Hani devasa inşaat kamyonları kullanan ve de bu kamyonlara, E5’te raks ettiren, araçları ve insanları ezen yaratık.  Bunlar 20’sinde bile olmayan ve de asgari ücretle çalıştırılan kişiler...İşte bunlardan biri;  yanımızdan hızla geçerken; “Topunuz yakılacaksınız!!” tehdidi ile bizleri taciz etti..Tansiyon yükseldi, itin de hızı..ve kaçtı. Sürekli kaçan bunları kovalamaya gerek yok, çünkü pislikleri kendilerini kovalıyor..

Kamil Aksoylu kardeşimle bu yürüyüş başarıyla sürdürdük sürdürmesine de, Kamil’in  tedarik  kültürü olmasa ve bana katkı vermese benim işim zordu. Çantasındaki  Suyunu bile paylaştı. Ben Kamil ile 19 değil 190 giderim.. Kenan Karaibrahimoğlu kardeşimiz de oluşturduğu “Adalet İçin Artvin’ WhatsApp ile çekilen resimleri ortak havuzda toplamak istiyor. Güzel bir düşünce..En güzeli de; yürüyüş anında yürüyüşü  görsellemek için 43 derecenin altında  adeta savaş vererek çalışan Sami Özçelik ve Rasim Yılmaz kardeşlerimin uğraşıları idi..

Selin Sayek  Böke ile selamlaştık kısa hal hatır , çünkü etrafı hayranlarıyla  doluydu..

Düzenli şekilde verilen sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri ve biyolojik ve fizyolojik gereksinim yerleri..En önemlisi neydi biliyor musunuz?... Söyleyeyim; belli periyotlarda su dağıtımın yapılması. Daha güzeli; yine belli periyotlarda çöp poşetleri koymaları..Ve de mola esnasındaki alanın süpürülmesi. Hatta mola anında girilen fındık Bahçelerinin kontrol edilmesi ve çöp ve petlerin toplanması idi. Fındık bahçelerine zarar Verilmemesi uyarısı da ayrı bir güzellikti..

Karşıtlar diyecek ki; “Kamu araçlarını ideolojilerine hizmet için kullanıyorlar..” Diyorum ki; “Be kardeşim bu bir seçim süreci değil, toplumsal bağlamdaki kamu yararı sürecidir. Bu araçlar kamunun sayılır. Yani, kamu malını kullanıyor. Senin gibi seçim mitinglerinde alanlara zorla götürülen  halk ve dersinden alınan öğrenciler taşınmıyor. Yani taşımalı siyaset yapılmıyor..Yapılan şey evrensel kamusal hizmettir..”

Ben Adalet Yürüyüşünü, evrensel gereklilik ve etkin bir duruş olduğunu savunan kişiyim..Ah şu zamanlama..Ne olursa olsun bu eylem yürekliliğin ve gerekliliğin simgesi haline getiren Kılıçdaroğlu’nu alkışlıyorum. Artık bu yürüyüşün Adalet, demokrasi, özgürlük, doğaya ve doğana duyarlılık, yani çevreci, kısacası özünde evrensel değerleri barındıran; dahası söylemlerin eyleme dönüştüğü evrensel duruştur.Bu nedenle gururlandım ve çok-çok hoşuma gitti, çünkü etkindi. Her geçen gün de gücünü artırarak daha da etkili oluyor...Yol boyunca insanların sizi karşılaması, alkışlaması, su ve yiyecek vermeye çalışması, insanı coşkulandıran, gururlandıran ve  daha da yüreklendiren bu eylemin yaygınlaşacağının göstergesiydi bence..

Toplumsal tepkinin, 13 Haziran 2013  örgütsüz kendiliğinden eylemi;  “Gezi halk hareketi” bence; 20 yüzyıl ideolojilerinin bitişini işaret eden ve de  21.yüzyılını ‘tüm farklı düşünselliklerin dayanışmasında’ kendi ideolojisini yaratacağını vurgulamıştım yazılarımda. Dün Kamil Aksoylu kardeşim; Demir Akın, Cengiz Yücel, Yener Turan, Sedat Altun, Rasim Yılmaz, Nürettin Ocak ve Kenan Karaibrimoğlu ile durum değerlendirmesi yaparken buna benzer şeyler söyledi; “uzlaşı ve dayanışma çizgisinde, düşünselliklerin barışını simgeleyen farklılıkların birlikteliği izlenimi vermeye başladı Adalet Yürüyüşü” şeklinde. Doğrudur, örgütsüz Gezi Halk Hareketı, örgütlü beyefendi Adalet Yürüyüşü ile mantıksal ruhlarını bütünleştirirlerse neden evrensel kimlik kazanmasın ki?!. Evet, neden 21.yüzyıl ‘evrensel kardeşlik temalı’ kendi ideolojisini yaratmasın ki?!..Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ‘bilerek veya bilmeyerek’ belki de bunu vurguluyordur; “Bu eylem İstanbul ile sönümleşmeyecek “ diyerek..

İstanbul’a milyonlarla girilirse sakın şaşırma..

Adalet Yürüyüşü dört evrensel gerçeği ortaya çıkardı:

1- Evrensel Adalet yürüyüşünü 2- Evrensel Çevre duyarlılığını 3- Evrensel Zamanlamanın önemini 4- Evrensel Kılıçdaroğlu performansını..

 

ŞEVKET ÇORBACIOĞLU

TEKNOPOLİTİKALAR PLATFORMU

Sevket-che@hotmail.com.tr

evesbere@mynet.com

GSM: 0506 609 00 32

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1306
Toplam yorum
: 1075
Toplam mesaj
: 88
Ort. okunma sayısı
: 961
Kayıt tarihi
: 16.12.07
 
 

İnş. mühendisiyim. Eskiden sesli düşünür, kentimi ve çevremi rahatsız ederdim. Şimdilerde, kendim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster