Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '20

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
36
 

Adaletin Suça Katkısı

Bıçak sırtı konulara devam ediyoruz.

Adalet gerekli mi? Güvenlik tamamsa adalete gerek olmaz diye düşünüyoruz.

Adalet(hukuk) insanların tutkusu; ortada suç ve suçlu olmasa bile adaletin olmasını isterler.

Birinci konu: Güvenlik hiçbir zaman tamam olmaz.

İkinci konu: İnsanlar adaleti suçları karşıladığı için değil yüce bir insanlık değeri olduğu için isterler.

Adaletin varlığı suçun işlenmesine katkıda bulunuyor.

Nasıl mı?

Nasılsa yakalar cezasını veririz diye güvenliğe önem verilmiyor.

Demokrasi insan haklarıdır, illa suçlarla ilgili olması gerekmez. Son yıllarda demokrasiye ve yoğun yaşanan haksızlıklara bağlı olarak öne çıkarılması sonucunda adalet sistemi suç işlemeyi kolaylaştırır hale geldi.

Mağduru değil suçluyu koruyan yeni nesil adalet sisteminde kişi suçu işliyor sonra beyaz bayrak ayna. Artık suçlular kaçmıyorlar, firar eden bile yok; adalet suçlular için adeta nimet.

Aslolan güvenliktir, adalet gerekli bile değil. Hele de bugünkü haliyle suçluların işini kolaylaştırıyor, yatar çıkarım diyor adam; suçların yarısı bu nedenle işleniyor.

Adalet suç işleyenlerin icat ettiği bir şey gibi görünüyor. İstediğini yapacak, karşılığında 5-10 yıl yatıp çıkacak. Ve ben güvenlik noktasında işin hallolacağını düşünüyorum.

Kapat adaleti, ben güvenlik noktasında işi halledeceğim de. Her şeyden önce çok büyük caydırıcı bir güç, peşindeyim diyorsun. Öteki şekilde “Öldür gel o zaman bir bakarız!”

Anlamadıkları için insanlar bu yazıları önemsemiyorlar; çünkü yüzyılların yanlış öğretileri ruhlarına işlemiş. Başka şekilde de olabilir diye düşünemiyorlar!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Adalet ile güvenlik arasında nasıl bir bağ kuruyorsun anlamadım? Şunu mu demek istiyorsun? Adam suç işledi ve güvenlik kuvvetleri adamı yakaladı ve hakim cezasını verdi.Bu mudur? Burada söz konusu olan kanundur.Kanun, Polise suçluyu yakala der.POLİS SUÇLUYU YAKALAR.Hakim de ceza verir.POLİSİN SUÇLUYU YAKALAMASI ADALET MİDİR? Hayır.Hakimin doğru ve tarafsız karar vermesi adalettir.ADALET HAKİMLERİN KANUNLARA UYGUN KARAR VERMESİ İLE GERÇEKLEŞİR.BU KARAR KEYFİ DEĞİLDİR,KANUNLARA UYGUNDUR.GÜVENLİK BAMBAŞKA BİR ŞEYDİR.

yılmaz çetingöz 
 16.05.2020 18:33
Cevap :
Güvenlik yetmeli. Yani kişi suç işleyememeli. Zor ama olabilir. Adalet işleri ortadan kalksın diye değil, ölüm zulum olmasın diye. Sanki suçun işlenmesini bekliyoruz.   19.05.2020 18:46
 

Kerim kardeş! Suç işleyenlerin cezalarını adalet verir, adaletsiz dünya yoktur.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 14.05.2020 8:13
Cevap :
Sen de adaletçisin...  14.05.2020 11:12
 

"Adalet mülkün temeli" demişler atalarımız... Bu söz boşuna söylenmemiştir Kerim bey herhalde... Adaletin olmadığı yerde insanlık olmaz toplumsallık olmaz güvenlik olmaz dolaysıyla insanlar mutlu olmazlar... Mutsuzluğun olduğu yerde ot bitmez Kerim bey:) Kaleminize yüreğinize sağlık:)

Halil Güven (Sökeli) 
 14.05.2020 5:10
Cevap :
Suç işlenmesini önleyebilirsek adalet gerekli olmayabilir. Bekleyelim öldürsün biz de cezasını verelim öyle mi  24.05.2020 6:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6223
Toplam yorum
: 15251
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster