Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '14

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
538
 

Adam Olmak

Adam Olmak
 

Adam olmak bir hünerdir. Erdem sahibi olmaktır. Prensipli ve onurlu yaşam sürmektir. Birilerinin sırtından geçinmemektir. Kimseye bağımlı olmadan özgürce yaşamaktır. Bulunduğu topluma ve değerlerine dürüst olmaktır.

Adam olmak adil olmaktır. Birilerinin sözü ve baskısı ile hareket etmemektir. Ruhunu satmamaktır. Bulunduğu konumları kendi şahsı menfaatleri için kullanmamaktır. Dost ve arkadaşlarına sahip çıkmaktır. Düşünmek, sorgulamak, adil karar vermek ve sözü ile yaptıkları tutarlı olmaktır.

Adam olmak vicdani duygulara sahip olmaktır. Kendinle yüzleşebilmektir. İnsanların kutsal saydıkları duyguları kullanmamaktır. Kendi menfaatlerini halkın menfaatlerinden üstün tutmamaktır.

Adam olmak hiçbir maddi menfaat gütmeden yaşamını halka ve ülkeye adamaktır. Ülkeyi satmamaktır. Düşman ve işbirlikçilerinin önünde diz çökmemektir. Toprağa ve bayrağa sahip çıkmaktır. Doğruluk ve adalet için zulüm ve işkenceye direnmektir. 

Adama olmak dik durmaktır. Haksızlık ve yolsuzluklarla mücadele etmektir. Bunlara karşı birilerine ve bazı çevrelere biat etmemektir. Allahtan başka kimseye kul olmamaktır. Doğrular için savaşmak, baskılara boyun eğmemektir.

Adama olmak sahip olduğu mevki ve imkânlar içinde insanları ezmemek, haklarını gasp etmemektir. Şahsi duygularla insanlara zülüm etmemektir. Bir gün yapılan yanlışlardan dolayı hesap vereceğini bilmektir.

Adam olmak insanları birleştirmek, düşmanlıkları sona erdirmek, sevgi çemberi yaratabilmektir. Kin ve nefret tohumları ekmemektir. İnsanlar arasındaki düşmanlıklardan menfaat beklentisi içinde olmamaktır.

Adam olmak insanları ayırmamaktır. İnsanları yaşam tarzlarından, fikir ve inançlarından dolayı farklı görmemektir. İnsanlara bazı saplantılara ve ön yargılara göre bakmamaktır. Bizden biri yaklaşımı ile davranmamaktır. İnsani insan olduğu için sevmektir.

Adam olmak büyük sözü dinlemektir. Atalardan öğüt almaktır. Yaşananları tarihte iyi görmektir. Geçmişi unutmamaktır. Geçmişten ders almaktır. Her herşeyi ben yaptım edası ile davranmamaktır. Çevreyi ve geçmişi hakir görmemektir. Bilge sözü dinlemektir.

Bakınız atalarımızın atası Dede Korkut yüzyılların ötesinde sanki ecdadının yaşayacaklarını biliyor gibi, bugünleri yüzyıllar ötesinden görüyor gibi, ders almak isteyenlere, doğru yolu bulmak isteyenlere, gerçekleri görmek isteyenlere adam gibi adam olmak isteyenlere ne öğütler vermiş;

Bak oğul...

Bilesin ki, konuşan, düşünen, bedenen annen, baban, eşin, dostun ve senin gibi şekillenmiş olan her varlık insandır. Lakin “adam” değildir. “Yiğit” değildir. “Er” değildir. Adam olan, yiğit olan, er olan arkadan vurmaz oğul. Ha söz ile, ha silah ile. Ha kalbinden, ciğerinden, ha özenden ama arkadan vuran “ er “ olmaz oğul.

Dinle oğul…

Senin yanına yalanla geleni sen yılan say. Yalanı dost edineni, dost edinme. Dilini yalana alıştırma ki, konuşurken dinlenesin.

Gör oğul…

Hedefine ulaşmak istiyorsan “ ok “ gibi ol. Sakın yay olma. “ Yay” ne kadar gerilirse gerilsin sonunda yerinde kalır. “ Ok” hedefe ulaşır. Yay’ı geren elde sen ol. Sen, ol ki hedefte şaşmayasın. Öyle oklar vardır ki, hedeften sapmış kendini vurmuştur.

Bil oğul…

Dünya döner. Dünya döndükçe hesap da döner. Varlığınla övünme. Darlığına gücenme. Dünya döndükçe sen olmadığını olur, görmediğini görürsün. Olduğundan sıyrılır, gördüğünü unutursun. Esintiyle başlar büyük tufanlar ve esintiyle biter. Her şey göreceğini görür ve sonra aslına döner. Han’la hamamla tamam olsaydı dünya, bugün sana yer kalmazdı.  Bey’de bir, köylü de. Dünya döner oğul, döndükçe önüne ölüm gelir…

Hey oğul…

Her şeyin döndüğü bu dünya da ben dönmüyorum diyemezsin. Herkes dönüyor oğul. Ama kimi bataklık ta, Kimi çalı, çırpı arasında. Kimi derya da, kimi de gül bahçesinde dönüyor. Olacaksan derya da dönen köpük ol. Döneceksen gül bahçesinde dönen koku ol. Toza toprağa bürünme, çamura batağa sürünme. Diline dikkat et. Beline dikkat et. Eline dikkat et. Kul hakkıyla dönme. Yalanla, riyayla, iftirayla, gıybetle dönme. Zalimi sevme, zalime meydan verme. Mazlumla birlikte ol. Dostunu bil, düşmanını tanı nefsinle karar verme…

Can oğul…

Gayrısı yok bu işin, doğrusu var. Doğru ol. Eğil ama sürünme. Kibirlenme. Alçak gönüllü ol ama alçalma.

Duy oğul…

Yer ve gök. Yerdekiler ve göktekiler. Ve Yüce Allah şahit olsun ki; Sen er oldukça, yiğit oldukça, adam oldukça. Ve senden olanlar, senin yanındakiler böyle oldukça Yüce Türk Milletinin sırtı yere gelmez.

Düşünün Dedem Korkutun öğütlerini hangisi günümüzde yaşananlardan farklı,  hangisi boşa söylenmiş söz. Bugün hala bu gerçekleri göremiyoruz. Doğru yolu bulamıyoruz. Devletimizi, milletimizi ve de insanımızı zor durumda bırakıyoruz.

Bu sözlerden sonra içimizden duyun bugünün yöneticileri, duyun ülkenin kaderini çizenler, duyun adalet dağıtanlar, duyun memleketi koruyan ve kollayanlar, duyun bu ülkenin güzel insanları demek geçiyor. Adam olmak için Dedem Korkut’un sözlerine kulak verelim, milletimizin sırtını yere getirmeyelim diye haykırmak geliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzelll... Saygılarımla...

Halil Güven (Sökeli) 
 22.01.2014 20:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 416
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 762
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

Tarım, Gıda, Ormancılık, Çevre, Örgütlenme ve Proje konularında çalışmalarda bulunmaktayım. Öncel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster