Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '12

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
710
 

Adana'da Şenlik vardı

Adana'da Şenlik vardı
 

Baharın müjdecisi ve “yeni gün” olarak bilinen Nevruz, yeniden canlanmaya başlayan doğanın insanlara sunduğu bolluğu, bereketi, diriliği, sevgiyi, kardeşliği, paylaşmayı, barışı ve dostluğu simgelemektedir.

Kültürel miras yoluyla günümüze kadar ulaşan ve Türk dünyasının millet bağını güçlendiren, yüreklerde hissedilen en önemli bayramlardan biridir, Nevruz.

Yeni bir yılın başlangıcı olarak yeniden doğuşu simgeleyen  Nevruz;  doğadaki dirilişle birlikte bir bayram sevincini ve coşkusunu yaşatmanın yanı sıra, insana dair umudu ve en güzel dilekleri de temsil etmektedir.

Tüm Türk Devletleri gücünü, sağlam ve tarihi devamlılığı olan bir topluma, bu toplum içinde yaşayan geçmişin mirasına, dayanışma, hoşgörü, insanlık ve kardeşlik kültürüne borçludur.

Adana'da da bu bayram büyük bir coşkuyla kutlandı.

25 Mart Cumartesi günü Menderes Adasında 21 dernekten oluşan Kardeş Kültür Dernekleri, Ceyhan Belediyesi, Sarıçam Belediyesi, Çelemli Belediyesi, Adana Belediyesi ile binlerce halk tarafından şenlik havasında sevgi, kardeşlik, paylaşma, barış ve dostluk mesajları verildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Kardeş Kültür Dernekleri başkanı Hüseyin KUŞÇU açılış konuşmasını yaptı.

Türk dünyasından gelen misafirlerin dans ve müzik gösterilerinden sonra Adana Bosna Derneği folklor grubu gösteri yaptı.

Nevruz ateşi yakılarak,üzerinden atlandı. Akşam saatlerine kadar devam eden etkinlik Tuncay KARABEY'in konseriyle son buldu.

Tüm dernekler standlar açarak kültürlerini sundular. Bizde Boşnak böreğimizin bütün çeşitlerini hazırladık. Kadın kollarımızın hazırladığı Adana yöresel yemeği yüksük çorbası ve turunç reçellerini sergiledik.

Vali Yardımcımız  Halis ARSLAN, Ceyhan Belediye Bşk.Hüseyin SÖZLÜ, Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet ZEMBİLCİ, Dernekler Müdürü Recep KURTOĞLU, diğer kültür dernekleri başkanları, tüm üyelerimiz ve aileleri ve MB arkadaşım Necip KÖNİ misafirimiz oldular.

Hiçbir gerginlik yaşanmadı, 3 yıldır Adana'da aynı yerde kutlanan Nevruz yine olaysız bir şekilde tamamlandı.

Dilerim tüm şehirlerimizde bu çoşkuyu, birgün aynı anda kardeşçe kutlayabiliriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel kutlama ve haber, çok teşekkürler... Tebrikler...Dilerim bundan sonraki kutlamalar hep böyle olur... Şen ve esen kalın...

Dr Atanur Yıldız 
 31.03.2012 15:53
Cevap :
Hepimizin temennisi budur. Teşekkür ederim.Sevgiler.  31.03.2012 19:36
 

Bayram böyle kutlanır. "Yeni gün"ünüzü tebrik eder, bereketler getirmesini dilerim. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 30.03.2012 9:57
Cevap :
Teşekkür ederim. Bir gün tüm Türkiye aynı anda kardeşçe kutlayacaktır.  30.03.2012 11:35
 

Merhaba...Necip Bey'in yazısında da okumuş ve fotoğrafları görmüştüm. Güzel, coşkulu ve olaysız geçmesi arzu edilen. Umarım hep böyle, kardeşlik duyguları ile kutlanabilir her yerde...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 27.03.2012 12:07
Cevap :
İnşallah dilediğimiz gibi olur. Bosnalıdan sizlere de sevgiler.  27.03.2012 21:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 261
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 1388
Kayıt tarihi
: 21.03.08
 
 

Hacettepe Ün. mezunuyum. Öğrencilik yıllarımda ve okulu bitirdikten sonra bir gazetenin muhasebe ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster