Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '12

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
280
 

Adana'da sürücü kalp krizi geçirdi: 4 ölü

Adana'da sürücü kalp krizi geçirdi: 4 ölü
 

Adana'da minübüsün uçuşu


Adana' da sürücüsü kalp krizi geçiren minibüs uçuruma düştü. 4 kişi öldü 3 kişinin kayıp olduğu bildirildi. (MEDYA HABERLERİNE GÖRE)

Güncelleme: 29 Nisan 2012 11:57 'nın Saimbeyli İlçesi’nde düğün konvoyundaki bir minibüs sürücüsünün kalp krizi geçirmesi sonucu kontrolden çıkıp uçuruma yuvarlandı.

Yaklaşık 50 metrelik uçurumun dibindeki Göksu ırmağına düşen minibüste 4 kişi öldü. Akarsuya kapılan 3 kişi kayboldu. Olay yerine çok sayıda ambulans ve arama kurtarma ekipleri sevk edildi.

Kalbin yeteri kadar oksijen alamayarak ölmesine kalp krizi (miyokart enfarktüsü) denir. Kalbimiz günlük yaptığımız işe göre bazen daha fazla bazen daha az oksijene ihtiyaç duyar. Oksijeni kalbin kendi damarları yani koroner damarları getirirler. Eğer koroner damarlarda bir tıkanıklık veya daralma söz konusu ise kalp yeteri kadar oksijen alamaz, beslenemez. Beslenemeyen kalp dokusu ölür, işlevini yitirir ve kanı pompalayamaz hale gelir. Sonuç olarak ölümcül bir tablo olan kalp krizi ortaya çıkar.

Kalp krizi geçirmiş kimselerde ölen dokunun yerine yenisi gelmez. İşlevsiz bir yara tabakası oluşur. Yani kalp krizinin verdiği hasar geri dönüşü olmayan bir hasardır.

Kalp krizine neden olan koroner damar tıkanıklığının en önemli sebebi “atheroskleroz”dur. AtHeroskleroz, damarlarının içine yağ birikintilerinin oturması demektir. Sigara içenlerde ve kolesterolü yüksek kimselerde bu birikintiler sinsice büyürler ve zamanla koroner damarı tamamen tıkarlar. Sonuçta kalbin beslenmesi bozulur ve kalp krizi meydana gelir. Gençlerde kalp krizi çok nadirdir. Olası nedenler şöyledir: Vücudun herhangi bir yerinde oluşan bir pıhtının koroner damarlara ulaşıp aniden tıkaması

Kalp kapakları hasarlaşmış kimselerde kapakçıktan kopan parçaların koroner arterleri tıkaması. Vaskülitler, kronik hastalıklar, Kokain kullanımı gibi nedenler olabilir.

(ALINTI)   NAHİDE ÇELEBİ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nahide Hanım ülkemizin kanayan yaralarından biri de trafik kazalarıdır. Belki de en masumu böyle sürücünün sağlığını ilgilendiren kalp durması gibi bir nedenle gelenidir! bunu önlemenin yolu daha baştan sürücüde kalp krizi riski var mı, yok mu bakmalıdır...tedbirini önceden almaktır... elinize sağlık, şen ve esen kalın...

Dr Atanur Yıldız 
 30.04.2012 15:01
Cevap :
Sayın Doktorum iyi geceler.Bizde maalesef olaylar olur ölenlerin ardından önlemler alınır.Haklısınız size katılıyorum.Yorumunuza teşekkür ederim.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  30.04.2012 23:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1823
Toplam yorum
: 11111
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1018
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster