Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '19

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
59
 

Adana Mutabakatının Sırrı...

Rusya devlet başkanı Putin'in gündeme getirmesi ile birden hatırlandı Adana Mutabakatı.

Peki, nedir bu mutabakat bir bakalım.16 Eylül 1998 günü Kara Kuvvetleri komutanı orgeneral Atilla Ateş ünlü konuşmasını yapıyor. Ve Hatay'dan Şam' şöyle sesleniyordu. "Suriyeye sabrımız kalmadı. Türkiye uyarılarımız yerine getirilmediği takdirde gereğini yapacaktır."

Hatırlanacaktır. O dönem baba Esad Suriye devlet başkanı. Abdullah Öcalan Suriye'de ikamet ediyor ve her türlü terör faaliyetini oradan yürütüyor, Esad da destekliyordu. Artık ülkemizin tahammülü kalmamıştı.

1 Ekim 1998 günü rahmetli cumhur başkanı Süleyman Demirel'in konuşması ise Tansiyonu yine yükseltmişti. Demirel konuşmasında açıkça "isteklerimizi yerine getirmezseniz savaşa hazır olun" diyordu.

O dönemde kendini müslümanların ağabeiyi gören Mısır devlet başkanı Mübarek apar topar Türkiye'ye geldi. görüşmeler sonunda ülkesine dönmeden Şam'a uğradı, Türkiyenin ciddiyetini Esad'a anlattı.

9 Gün sonra Öcalan Suriye'den çıkartıldı. Yirmi gün sonra da Adana mutabakatı imzalanarak dünyaya ilan edildi. Şimddi de mutabakat maddelerine bir göz atalım.

Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Uğur Ziyal ve Suriye adına Tümgeneral Adnan Badr al-Hasan'ın imza attığı Adana Mutabakatı, Öcalan'ın Suriye'nin dışında olduğu ve bir daha asla girmeyeceği, yurtdışındaki PKK unsurlarının Suriye'ye dönemeyeceği, ülke topraklarındaki PKK kamplarının bir daha kullanılmayacağı ve tutuklanan PKK üyelerinin listelerinin Türkiye'ye verilmesi taahhütlerini içeriyordu.

Mutabakat, Suriye tarafının kısa vadede yerine getireceği taahhütlerin yanı sıra iki ülkenin uzun vadeli terörle mücadele çerçevesini de çiziyor:

Suriye kendi topraklarından Türkiye'nin güvenlik ve istikrarını tehlikeye atacak eylemlere izin vermeyecek. Suriye, PKK'nın silah, lojistik ve mali destek sağlamasına ve propaganda faaliyetlerine izin vermeyecek.

Suriye, PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmiştir. Suriye, diğer terör örgütlerinin yanı sıra PKK ve uzantılarının topraklarındaki faaliyetlerini yasaklamıştır.

Suriye, PKK'nın topraklarında eğitim kampı kurmasını ve ticari faaliyetlerde bulunmasını yasaklamıştır.

Suriye, PKK üyelerinin transit yollarla üçüncü ülkelere gitmesine izin vermeyecektir.

Suriye, PKK liderlerinin topraklarına girmesini engelleyecek ve gümrük yetkililerine bunun için talimat verecektir.

Aynı mutabakat, tarafların bu taahhütlerin yerine getirilmesini sağlamak ve gözlemek için bazı mekanizmalar kurmasını da sağlıyor. İki ülkenin üst düzey güvenlik yetkilileri arasında doğrudan telefon hattı kurulması, diplomatik temsilciliklerde güvenlik işleri için özel temsilcilerin atanması bunlardan sadece birkaçını oluşturuyor.

Bizim siyasiler bu mutabakatın bizim Suriye'ye askeri müdahale yapmamıza olanak sağlıyacağını söylüyorlar ama acaba öyle mi? Mesela oğul Esad, "ülkemdeki tüm yabancı güçler çıksın. Ben terörü yok etmezsem buyurun yardım edin" dese ne cevap verilir?

Görülüyor ki, Putin'in hatırlatmasının sebebi başka aslında. Bana, Suriye ile diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması gerektiğini hatırlatıyor gibi geliyor. Hazır ABD güçlerini Suriyeden çekme düşüncesine girmişse belki de yararlı bile olabilir.

İzmir 31,01,2019

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın İzmirli, öğretici, konu ile ilgili çok nitelikli ve doyurucu bir yazı dimağınıza sağlık, selamlar, saygılar.

Nizamettin BİBER 
 04.02.2019 8:51
Cevap :
Merhaba Nizamettin bey, Çok teşekkür ederim. Sağ olunuz. Saygı ve selamlar...  04.02.2019 14:05
 

Rusya'nın niyetinin Esad ile diplomatik ilişki kurulması olduğu düşüncenize katılıyorum

Kerim Korkut 
 03.02.2019 10:29
Cevap :
Merhaba, Rusya, Suriye'de kendi güvenliği için Esad ile dost olmamızı istiyor. Aslında bence bizim için de iyi. Saygı ve selamlar...  04.02.2019 14:08
 

Kıymetli İzmirli doksanyedi; Putin Beşarı resmi törenle kabul eden biri ve sonuna kadar arkasında olduğunu ilan etti. Sizin bu önemli yazınızda bende sizin gibi düşünüyorum Putin Türkiye ile Suriye arasında yeni bir anlaşma yapılmak üzere diplomatik ilişkiler öneriyor. ABD'nin Suriye'den tamamen çekileceğini sanmıyorum. Büyük şeytanın bin bir oyunundan birini oynayacaktır. Bu önemli yazınız mesele mahiyetine önemli bir açıklık getirdi. Adana mutabakatı derken sanki Türkiye istediği anda Sureye'ye girecekmiş gibi algılanıyordu. Saygılar sunuyorum.Hep sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 02.02.2019 6:22
Cevap :
Merhaba sevgili Mehmet bey, Rusya, Suriye'deki varlığı için de bizim dostluğumuzu önemli bir durum olarak görüyor. Sanırım Suriye ile dost olmak bize de bir şey kaybettirmez, kazandırır. Saygı ve selamlar...  04.02.2019 14:13
 

Sayın İzmirli, ben Ne Esad'a ne Putine ne de ABD ye güvenmiyorum onlar dansöz gibi oynuyorlar.Allah ülkemizin yardımcısı olsun.Selam sevgi ve saygılar, sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 01.02.2019 12:44
Cevap :
Merhaba, Haklısınız. Zaten uluslar arası ilişkilerde güven değil çıkar birliği şarttır. Saygı ve selamlar...  01.02.2019 14:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1647
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster