Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '08

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
1379
 

Adana'nın yüzakı: Altınkoza

Adana'nın yüzakı: Altınkoza
 

Altınkoza tam anlamıyla film festivali oldu.


1998 Adana ve 1999 Marmara depremlerinin ardından yeniden başlayan Altınkoza Film Festivali, organizasyonu ile bütçesi ile Adana’nın yüz akı oldu.

Altınkoza’nın başarısındaki imzalar öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak olmak üzere Koza A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Fevzi Acevit, Koza A.Ş. çalışanları ve Büyükşehir Belediyesi’nin Basın Bürosu’nun yorulmaz çalışanlarıdır.

Büyük Köy’ü çağdaş kente dönüştürme yolunda büyük bir mesafe kateden Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, zor maddi koşullara rağmen Altınkoza gibi kentin sosyal ve kültürel hayatını baştan sona değiştirecek. Yepyeni ve modern kent kültürü anlayışını getirecek bir etkinliğin yeniden hayat bulmasını sağlamıştır.

Durak’ın talimatıyla kolları sıvayan Fevzi Acevit ve ekibi. Kısıtlı bütçeyle harikalar yaşatıyor Adana’ya, hatta Türkiye’ye.

Türkiye’nin iki sinema festivalinin bütçesini karşılaştırırsak Altınkoza’nın ne kadar muhteşem bir organizasyon olduğunu, sinema festivali olarak, bazı çevrelerin yere göğe koyamadığı Antalya Altınportakal Film Festivali’nden kat be kat üstün olduğunu net bir şekilde görürüz.

15. Altınkoza Film Festivali’nin bütçesi 3 milyon YTL.

Medyanın gözdesi Antalya Altınportakal Film Festivali’nin bütçesi ise 13 milyon YTL.

Devletin bağrına bastığı Antalya Altınportakal Film Festivali’ne aktardığı para 5 milyon YTL olurken, Altınkoza Film Festivali’ne verdiği destek ise sadece ve sadece 500 bin YTL.

Ancak iş başarıya gelince devletin zirvesindeki bazı isimlerin bile şaşı baktığı Adana Altınkoza Film Festivali, Antalya’nın Altınportakalına, tabiri yerindeyse beş çekiyor.

Durak ve ekibi, devletin üvey olarak bakmasına karşılık ulaştıkları başarıyla, festivalin nasıl yapılması gerektiğini cümle aleme gösterirken, Antalya’da paraların nasıl çarçur edildiğini de ortaya koymuş bulunuyorlar.

Altınkoza Film Festivali’ne devletin şaşı bakması bir anlamda siyasi niteliklidir.

Daha doğrusu, Aytaç Durak’ın başarılı olmasını istemeyenlerin girişimlerinin etkisiyle gelişen tamamen kişisel siyasi çıkarların sonucudur.

Adana’yı TBMM’de temsil edenler, artık, başarının Aytaç Durak’ın hanesine yazılmasından gocunmayıp; Altınkoza’nın başarısının Adana’nın başarısı olduğu gerçeğinden hareket etmeleri gerekmektedir.

Devletin Altınkoza Festivalini, dolayısıyla Adana’ya da Antalya’ya baktığı gözle bakmasını, Altıportakal’a aktarılan para kadar Altınkoza’ya da kaynak aktarılmasını sağlamak, Adana’ya ve Altınkoza’ya yapılan haksızlığa dur demek, şaşı bakmaya devam etmek isteyen siyasetçiler ve bürokratlardan Adana adına hesap sormaları birincil görevlerinin başında gelmektedir.

Altınkoza Film Festivali Türk sineması için ayrıcalıklı bir konuma yine Durak- Acevit döneminde ulaşmayı başarmıştır.

Verdiği ödüllerle genç isimlerin önünü açmış, Türk Sinemasına yeni isimler kazandırmıştır.

Yönetmeninden oyuncusuna, Altınkoza’da ödül kazanan, adını ilk kez Adana’dan duyuran onlarca sinema emekçisi Altınkoza’nın verdiği moral ve şevkle büyük başarılara imza atarken, Altınkoza Film Festivali’nde jürinin ne denli isabetli kararlar verdiğinin belgesi olmuşlardır.

Yine aynı dönemde yaptığı atılımla uluslar arası nitelik kazanan Altınkoza, başta Akdeniz sineması olmak üzere dünya sinemasını Adana’ya ve Adanalılar’a tanıtmıştır. Bunu yaparken de, uluslararası olmak adına Amerikan ve Avrupa sinemasının emeklilerine binlerce dolar tutarında emeklilik ikramiyesi ödenmesinin gerekmediğini göstermiştir. İnanıyorum ki, maddi kaynak bulunması halinde Aytaç Durak ve ekibi Altınkoza’yı bir başka boyuta taşıyacaklar; Altınkoza , Antalya’nın Altınportakal’ı ile değil Fransa’nın Cannes’i, Berlin’in Altınayısı ile karşılaştırılmaya başlanacak. Dünya sinemasının kalbi Cannes ve Berlin’le birlikte Adana’da atacak.

Adana’yı Fransa’nın Cannes’i, Almanya’nın Berlin’i ile yarışacak konuma getirecek kaynak zaten ortada.

Biraz önce yukarıdaki satırlarda bahsettiğimiz üzere, Ankara’ya gönderdiğimiz temsilcilerin bir an önce Durak fobisinden kurtularak, Adana’ya hizmet için, Adana’nın hakkının yenmesine dur demek için harekete geçmelerini beklemekte sadece. Devlet Tanıtma Fonu ve Kültür Bakanlığı Antalya’ya aktardıkları kaynağın aynısını Altınkoza’ya aktardıkları gün, Adana Cannes ve Berlin ile birlikte dünya sinemasına yön vermeye başlayacaktır.

Altınkoza Film Festivali’ni başarılı organizasyonlar sonucu Adana’nın ve Türkiye’nin yüzakı bir festival haline getirenleri kutlarken, tüm siyasileri Adana’yı dünya kenti, Altınkoza’yı dünya festivali getirmenin ilk adımını atmaya ve yıllardır Antalya’ya aktarılan kaymağın artık Adana’ya da verilmesini sağlamak için harekete geçmeye çağırıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçekten büyük başarı, kutluyorum sizi... Bir blog arkadaşımın böyle bir ödül alması gururlandırdı beni de... Yazınızı da okudum çok doğru tespitleriniz var... Sevgilerimle...

Sema Sener 
 11.08.2008 12:48
Cevap :
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Çok naziksiniz. Ben de sizi zevkle ve beğeniyle okuyorum. Takip ettiğim nadir yazarlardan birisiniz. Kelimelere hakim sizin gibi bir yazardan övgü almaktan büyük kıvanç duydum. Bir kez daha teşekkürler.  11.08.2008 23:29
 

Dün Star TV de Hakan'la Geziyorum adlı programda Adana'yı gösterdiler. Tahmin ettiğimden çok daha güzeldi. Eski Adana, Yeni Adana. Su sporları, villalar, balıkçılari kalesi, kebap, fıstıklı kadayıf. Ve sunucu adana'ya değişik projeler için sık geldiğini ve her geldiğinde daha güzelleşmiş ve gelişmiş bir adana gördüğünden bahsetti. Gerçekten birçok ile göre Adana çok daha güzeldi. :) Sevgiler, kendine iyi bak.

Esma KAHRAMAN 
 09.06.2008 12:55
Cevap :
hoş geldin sevgili yazarım. evet kentimiz çok güzeldir. altınkozamız da bu güzel kende sinema kültürüyle ilgili olarak büyük katkı sağlamaktadır. umarım bir gün adana'da sizleri ağırlama mutluluğunu yaşarız.  09.06.2008 14:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 67
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 2092
Kayıt tarihi
: 19.01.07
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi mezunuyum. Adana'da yerel gazetecilik yapıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster