Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '08

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
12644
 

Adana Yöresel Halk Kıyafetleri

Adana Yöresel Halk Kıyafetleri
 

www.forumyoruk.com


Bugün giderek metrepol bir şehre dönen Adana şehir merkezinde yerleşik kültürü tüm boyutlarıyla görmek zorken, Çukurova ve Türkmen köylerinde hala bu gelenek ve görenek yaşatılmaktadır. Buna göre Adana’da erkek ve kadınlarda beliren giyim ve kumşamı şöyle sıralayabiliriz.

 Erkek ve kadınlar şalvar giyer, ayrıca erkeklerin giyiminde:

Başlık, börk, fes, terlik, gömlek, şalvar, yelek, aba, çorap, kuşak, yemeni kullanılır.

 Kadınlar "Güdük" denilen pamuklu hırka giyerek, başlarına yazma bağlarlar, yaşlı kadınlar yazmadan başka kadifeden "yılık" giyerler. Kefiye denilen bir örtüyü de alınları üzerine bağlarlar. Kadınlar başlık olarak, ayrıca fes, tülbent, gelin başlığı, mahmudiye, kalıplı fes kullanırlar. Giysi olarak cepken, yelek, şalvar, fistan, don, üç etek, dolama, dağış, yemeni, edik, çorap kolçak, Aksesuar olarak da çiçek ve tozaklar, kemerler, bilezik, yüzük ve küpeler takılır.


Karsantı çevresinde bu giyim-kuşam biraz farklıdır. Buralarda kadınlar üç etek adı verilen elbiseler giyer, bu elbisenin altına parlak renklerden yapılmış şalvar giyerler. Başlık olarak taktıkları yazmaları da renklidir.Boyunlarında da kırmızı kurdaleye geçirilmiş "Mahmudiye" den meydana gelen "Efe" yi takarlar. Mahalli kıyafette yedi ana renk hakimdir.Kadınlar ayrıca "Gazi" ismi verilen para dizisini alınlarına takarlar.

Bazı ilçelerde hafif iklim nedeniyle giyim-kuşamda bir değişim göze çarpar.Mesala, Tufanbeyli ve Bahçe yörelerinde kadınların elbiseleri uzun ve belden büzülüdür.Buralarda erkekler şalvar yerine gömlek giyerler, ova köylerinde kasket giyilir.


ADANA’DA YÖRÜK KIYAFETLERİ

ALADAĞ YÖRÜKLERİ:

Aladağ’da erkek ve kadın elbiseleri yün ve daha çok pamukdan dokunmuş zıbın, salta mintan isimlerini alan kıyafetlerdir.Bunlar tamamen çulhalarda aşiret kadınları tarafından dokunur.

Kadınların başlarında fes ve altından süslerle gümüş zincirler takılır. Herkadının üç etekli entarisis ve önünde kırmızı bir futası bulunur.Entarilerin üstüne bir gümüş kemer sıkmak adet ise de, bu yalnız hali vakti yerinde olanlarda kalmıştır.

Kızların başında örtü bulunmaz.Başa örtü örtmek evli, yani gelin veya nişanlı olmaya işarettir. Erkeklerin, daha çok ihtiyarların bellerinde seyrek olarak eski zaman silahları bulunur.

Kadın başlıklarında gördüğüm özellikleri şuraya kaydedeiyorum:

Kızların saçının ince ince örülmesi ve her örgünün kıldan yapılmış özel saç bağlarıyla bağlanarak bu bağların püsküllü uçlarının kalça kemiğine kadar sarkıtılması adettir.

Kızların başlarındaki fesler üç türlüdür:

a) Kırmızı bezden dikilmiş takkeler.

b) Etrafı kesilerek küçültülmüş bere büyüklüğünde adi fesler.

c) Keçeden döğülerek yapılmış ve sıfır numara kalıba çekilmiş, üzeri sırma ile işlenmiş boz renkte keçe külahlardır.

Altın ve gümüş süslemeleri arasında mavi boncuk ve istiridye kabuklarıyla Kurt dişi gibi süsler de bulundurulur.

Karaevliler arasında kızların saçıları örülmüş ve başları tamamen açık, fessiz olarak görülmüştür.

Yeni bir elbise giyen adam bu elbiseyi giymeden önce sağ ayağıyla bu yeni elbisenin yakasına basar ve üç defa şu duayı okur

"Zıbın eski, ben yeni"

Bu adet Bulgar ve Aladağlarında hemen hemen yaygınlaşmış gibidir. Bazı aşiretler arasında yalnız zifaf gecelerinde kullanılır.

İhtiyar kadınların başlarında süsleme olmaz ve olsa da ayıp sayılır.

KOZANDAĞI YÖRÜKLERİ:

Kozandağı yörük (Kadın) kıyafetleri:

Aşiret kızları başlarına fes ve boncuktan yapılmış 15 santim uzunluğunda püsküllü bir başlık kullanırlardı ve bu başlığın üzerine kırmızı renkte dir de yağlık bağlarlardı.

Kızlar üzerlerine üç etekli zıbın yaparlardı.Üç etekli entarinin üzerine gök bezden yapılmış "Dolama" denen bir de eteklik kullanırlardı.

Ayaklarına "Küllü Şeftali" isminde nar çiçeği renginde edik giyerlerdi.

Nişanlı kızlar, bellerine gümüşten saçaklı tas kemer takarlar ve alınlarına Gazi, yanaklarına Altın köşe, Mahmudiye altınları takarlar ve bunların uçlarına da yine Gazi altınları eklerlerdi.

Gelin kızlar, nişanlılar gibi giyinirlerdi.Yalnız, bunların gelin oldukları üzerlerine giydikleri kaytanla kırmızı veya mor çuha paltodan belli olurdu.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ögrenmesi güzel. Sagol. Ama bak, benim yolum birkac ayda bir Adana'ya düser, ama böyle seyler görmem. Ya salvar+yelek+kasket, ya takim taklavat kiravat ya da blucin+balikci yaka kazak... Bunlari görürüm. Kadinlar? Onlar da bildigin gibi. Yani anlattigin gibi degil maalesef. Bir yanlislik var burada, ama ne? Sevgiler.

pirmete 
 16.02.2008 23:04
Cevap :
:) Evet, aynen öyle Pirmete. Her yörenin, her şehrin, kendine ait yöresel halk kıyafetleri var, tıpkı Adana gibi... Ancak, kültürümüzden çok ama çok uzaklaştık. Artık, bu tür kıyafetleri bir tek folklör ekipleri giyiyor. Bir yanlışlık var bu işte ama nerede? Hiç değilse, özümüzü bilelim istiyorum.  17.02.2008 18:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 163
Toplam mesaj
: 52
Ort. okunma sayısı
: 8488
Kayıt tarihi
: 06.08.07
 
 

Fark ettim ki; çok okudum, çok araştırdım, çok gezdim, çok öğrendim ama az yazdım. Bir baktım ki,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster