Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Klinik Psikolog Nurcan Arslan Kanber

http://blog.milliyet.com.tr/nurcanarslan

05 Haziran '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
2173
 

Adı gibi ilginç Turna Gagası

Adı gibi ilginç Turna Gagası
 

Ortaçağdaki Hekimlerin Keşfettiği Bitki


Avrupa’da Kuzey Afrika'da yetişen bu botanik bitki ülkemizde de Antalya, Bolu, Denizli, Hatay, İstanbul gibi bir takım illerimizde yetiştirilmektedir.

Kazık biçimli kökü beyazımsı ve kırmızı gövdesi kıllı dalları, üçgen yaprakları ile Nisan’dan Eylül ayına kadar koyu kırmızı ve Leylak renkli çiçek açan bir bitkidir. Genellikle bu bitkinin kökünden kuru ve taze olarak yararlanılmakta, çay olarak da içilmektedir.

Bu ilginç bitkinin günümüzde faydalarından öyle çok bahsedilmemiş olduğundan turna gagasını okuyup incelediğimde çok ilgimi çekti. Eski dönemlerde ilkez Hildergor’da bu bitkiden bahsedilmiştir. Ortaçağ'da hekimler bitkinin tedavi gücünün farkına varmışlardır. Bitkinin dozunun kalbi güçlendirdiğini, sancı dindirici, ateş düşürücü, yara ve çıban tedavi etme gücünü ve idrar söktürücü, böbrek idrar yolları taşlarını temizleyici, diş, boğaz ağrısına tedavi edici gut hastalığına iyi gelici özellikleri olduğu ileri sürülmüş ve bir çok rahatsızlıklarda tedavi edici özelliği olduğuna inanılarak uygulanmıştır. Günümüzde tıbbi nitelikleri açısından bu bitkinin güçlendirici, kramp çözücü, deri döküntülerine, kızarmış kanlı yorgun gözlere, ishal, egzama, hemoroid, anjin ve afta iyi geldiği gözlenmiştir. Dikkat edilmesi gereken şey içerisindeki tanen den dolayı midesi hassas olanlarda yanma hissi ile verebilir.

Turna gagasının içinde  bulunan acı maddeler, eterli yağ (taze bitkide), reçine, tanen (daha çok kökünde), organik asitler, C vitamini içermesi neden ile yukarıda saydığım bir takım rahatsızlıkları tedavi edici özelliği bulunduğu söylenmektedir.

Bu bitki toplanıp kurutularak muhafaza edilebilen yapraklarını çay olarak demleyerek, çayına batırılan pamukla kanlı gözlere pansuman yapılabilinir. Bulamaç halinde lapa şeklinde yaraların üzerine deri lezyonlarına sürülebilinir, aft ve diş ağrılarına çayından gargara yapmaya kadar birçok şekilde kullanılabilir. Aktarlarda kolay bulunanbilen bu bitkinin gerçekten faydaları saptanmıştır. Belki de bu yazı ile birlikte ismini ilk defa duyan kişler olacaktır. Ama bu bitkiyi çok önceden keşfedip, bilen insanların toplayıp sakladıklarını biliyorum.

Çok konuşulan bitkilerin yanında pek de duymadığımız Turna Gagası adlı bu bitkiden ve faydalarından bahsedilmesinin önemli olacağını düşündüm ve bitkiyle ilgili bilgileri sizlerle paylaştım. Kullanılması ve bitkiyi edinmesi sizlere kalıyor.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlginç!... Çok güzel ve faydalı bir sunumdu. Elinize, emeğinize sağlık.

Bir tutam hayat 
 06.06.2013 11:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3594
Kayıt tarihi
: 23.08.12
 
 

Anadolu Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde Kl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster