Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Eylül '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
47
 

Adı Hüseyin Olanlar Kerbela Ağıtlarından Etkilenir mi?

Adı Hüseyin Olanlar Kerbela Ağıtlarından Etkilenir mi?
 

İnsanların bir kısmı on dört asırdır ah Hüseyin vah Hüseyin diye feryadı figan ederken şahsen adım Hüseyin olsaydı etkilenirdim. Hüseyin adı mazlumların simgesi olmuş; kenarda köşede melul mahzun kimi görsem herhalde adı Hüseyin’dir diyorum.

Konuyla ilgisi yoksa niye etkilensin diyeceğiz ama isimler genellikle önemli görülen şeylerle bağlantı kurularak veriliyor. Yani adı Hüseyin’se Hz. Hüseyin ile bir ilgi ya da yakınlık vardır.

Olsun, aile böyle koymuştur ama çocuk böyle değildir. Hani yine de bu ağıtları duyuyorsa, belki bize biraz anlamsız gelir ama yolun sahipleri o kadar içten ve samimiler ki gözyaşları sel olup akıyor, acaba etkilenir mi diye düşünüyoruz.

Adınız Hüseyin olmasa da normal bir insan olarak on dört asır önce olmuş ama hala yüreklerde yaşayan bu acıya kayıtsız kalamazsınız. Anlamlı bulmayanlar da olabilir. Hani inancı zayıfsa ya da ilgisizse bunca zaman geçmiş, hem bana ne diyebilir. Ya da adım Hüseyin ama o Hüseyin başka ben başkayım, benim için ağlamıyorlar ya gibi yaklaşımda bulunabilir.

Adı Hüseyin olan birine sormak lazım, Muharrem ayında Hüseyin için ağlıyorlar ne hissediyorsun?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar. Ülkemizde yeni doğan bir çocuğa "Hüseyin" ismi iki amaçla konur. Birincisi yakın bir akrabanın adı olduğu için, örnek dedenin, amcanın vs. İkincisi Cenab-ı Peygamberin Kerbela'da öldürülen torununun adı olduğu için. Hatta iki torunun adı birleştirilerek "Hasan Hüseyin" şekliyle de konuluyor. Aleviler hariç, adı Hüseyin olan birinin bu durumdan etkilendiğini hiç sanmıyorum. Adı Hüseyin olan ağabeyim var, arkadaşlarım var, ama onların bu durumdan etkilendiklerine hiç şahit olmadım. Adı Hüseyin olsun olmasın tüm Alevi kardeşlerimiz Muharrem ayında Kerbela olayından dolayı çok etkileniyorlar. İkamet ettiğim ilçede Alevilerin bir camisi var. Arada sırada oraya namaz kılmaya giderim. Ezanları değişik, namaz vakitlerini de üç vakte cem ediyorlar. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 10.09.2017 0:35
Cevap :
Yorumda yazıyı o kadar güzel yorumlamışsınız ki, yine de şurası ayrıca ilgimi çekti; "İkamet ettiğim ilçede Alevilerin bir camisi var. Arada sırada oraya namaz kılmaya giderim. Ezanları değişik, namaz vakitlerini de üç vakte cem ediyorlar. Selam ve dualarımla." Bunlar Şii olmasın.   13.09.2017 20:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4852
Toplam yorum
: 12925
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 670
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster