Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '11

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
273
 

Adı Özgül, suçu saz çalmakmış...

Adı Özgül, suçu saz çalmakmış...
 

Özgül Çakmakçı


Türkiye’de dünyada ne oluyor diye gazeteleri tararsınız, artık rutine dönüşmüş haberlerin dışında iyiye, güzele, umuda dair küçükte olsa bir haber yakalamak için. Düş kırıklığı yaşayacağınızı bilerek uzanır parmaklarınız serçe tedirginliği ile, yanılmadığınızı görüp yüreğinize bir ağırlık çöker haber spotlarından; ortaçağ karanlığı karabasan olup, sıradan, günlük yaşantıları boğar görürsünüz, nefes alamazsınız.

Özgürlük türküleri düğümlenir yüreğinize, sesiniz duyulmaz.

Güneş son bir tebessüm gönderip el sallar; sarı,turuncu kırmızı.. Sonrasında kahverengi ve griye terk eder ışığını. Aydınlığı, siyah koyu kara kapkara bir  karanlık  perdeler, yine görüşürüz diyen güneş artık düştür özlemiyle çırıl çıplak, en yalın  insan halinizle beklediğiniz.

Siz karanlığı yaşarken dünyanın diğer tarafında küresel zalimlere karşı ayaklanır insanlık, umutlanırsınız.

Medya manşete çeker; İtalya, Yunanistan, ABD’deki insanlığın vicdan sesini!

Hayret edersiniz, ülkenizdeki yumurta atan gençleri terörist, katli vacip olarak niteleyenler birden emperyalizm karşıtı olmuşlardır.

İkiyüzlülük sırıtır utanmazca. Karanlık çoğalır

***

 Derken bir “şuursuz ” haber kanatır gözünüzü.

Kadına şiddetin medyada çokça işlendiği günümüzde, “katili gördüm” dercesine tanık olursunuz Türkiye’de kadına;  erkek egemen hödüklüğün bakışına, işkenceye tanık olursunuz.

Ahlak bekçiliğine soyunan karanlık zihniyet, adam/insan görünümlü giyotinciler türbanlı/türbansız olduğuna bakmaz kadının, o’na biçtiği rolün dışına çıkması yeterlidir kadının sokağa atılması için.

Suçu saz çalmaktır” bir zamanlar linç edilmeye kalkışılan Ahmet Kaya’nın söylediği türküsündeki gibi. Üniversite öğrencisi sokağa atılır.

Sözde. Türkiye Cumhuriyeti’nin Rize Üniversitesi’nin öğrencisidir, sosyal etkinliklerine katılır, Rize Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Gençlik Merkezi’nde Türk Halk Müziği dalında solistlik yapar, bağlama kursu alır.

Suçludur!

Yeni Cumhuriyet”in “şuurlu öğretmenleri”ni çağrıştıran adı lazım değil,  kız yurdundan “Erkeklerin bulunduğu ortamda bağlama kursu alıyor. Solistlik yapıyor, erkeklerle geziyor” diye atılır!

***

Güneş son bir tebessüm gönderip el sallar; sarı,turuncu kırmızı.. Sonrasında kahverengi ve griye terk eder ışığını. Aydınlığı, siyah koyu kara kapkara bir  karanlık  perdeler, yine görüşürüz diyen güneş artık düştür özlemiyle çırıl çıplak yandığımız, en yalın  insan halinizle beklediğiniz umuttur.

***

Kapkara bir karanlık çöker yüreğinize...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O beyinlerdeki karanlıklar değil mi kimimizin yüreğini kimimizin hayatını karartan...Bu coğrafyada insan olmak cezasız kalmıyor artık maalesef...Selamlar.

sevtap özkahraman 
 19.10.2011 15:03
Cevap :
"İnsan olmak cezasız kalmıyor artık" Selamlar...  19.10.2011 16:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 822
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster