Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '14

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1980
 

Adını Kalbime Yazdım / Töre emri, bir namus cinayeti daha!

Adını Kalbime Yazdım / Töre emri, bir namus cinayeti daha!
 

Show Tv.in Güneydoğu Anadolu Töre ve Ağalık dizisi “Adını Kalbime Yazdım” Ömer ağasız 13.bölümüyle ekranlara geldi. Reytinglerde AB grubunda bir gariplik var. 4 haftadır, 5-8 sırada iken bu hafta 4 basamak birden düşerek 12.sırada yer aldı. Total’de 3 haftadır aynı 8.sırada yer almıştır.

Doktor Leyla, Halil ağanın hediyesi Kangal yavrusu Topaç’ı çok sevdi, ona bir de kulübe hazırlatırlar. Geçen bölüm Ömer ağanın ölümünden sonra, boşluğunu doldurmak için diziye giren Erkan Bektaş “Nasır” karakteri ve Halil ağanın amcaoğlu olarak girmiştir. Bu hafta da Nasır’ın karısı olarak, “Sultan” karakteriyle, Özge Yıldırım Çelik, oğlu olarak da Veysi Aslan diziye katıldı.

Nasır, Halil ağayı Leyla Hanımın evinde çıkarken görür. Sen beni gönlümden vurdun, ben de seni aynı yerinden vuracağım.

 

Emin Ali, Diyar’ı kaçırmıştır, götürür eski bir köy evine kapatır. Emin Ali, kocan olucam der ama, bir türlü sakinleştiremez. Diyar, direnir bir tülü kendisini teslim etmez.

Zilan, Dicle’nin başına tabancayı dayar. Dicle, hadi korkma acımı dindir diyerek bağırır. Binnaz görünce konağı ayağa kaldırır, herkes koşar gelir. Kureyşa , Zilan’a yapma diyerek bağır, dil döker. Celil bir hamle ile tabancayı Zilan’ın elinden kapar. Tabanca iki el havaya boşa ateş alır. Zilan’ı odasına kapatırlar, annesini çağırırlar. Annesi gelir, bir not yazar, annesi ile Nasır’a gönderir.

Ceylan, Hasan’ın gelmezsen anneni öldürürüm tehdidine boyun eğmekte tereddüt eder. Kadir’e İstanbul’a gideceğim teyzemin yanına gideceğim der. Kadir’in ısrarlı kal gitme lafına itibar etmez.

 

Diyar’ın yokluğu konakta fark edilir, aranır kimse bir şey bilmemektedir. Celil Kahya tüm adamlarını sorguya çeker, bir netice alamaz. Kureyşa ana, Diyar’ın yokluğunu öğrenir, tüm adamlarına talimatlar yağdırır. Kureyşa, Kadir’i arar, Diyar yok, hemen gel. Kadir herkesi toplar, sorguya çeker, ama bir bilgi almaz. Emin Ali, Diyar’ın ağzından annesine bir mesaj atar, “Peşime düşmeyin, bizi affedin. Mutluluğumuza izin verin”. Kureşa, Kadir’i odasına çağırır. Diyar kendisi kaçmış der. Kadir, çok sinirlenir. “Canına mı susadı bu kız ana” Der. Kureyşa, “Madem kaçmıştır, bedelini ödeyecektir, cezasını keseceğiz”. Doğu da Töre böyle yazılmıştır. Namus ancak kanla temizlenmektedir.

 

Zilan annesi Mecbure’ye notu Nasır’a ulaştır diye verir. Notta, “Geçmiş olsun, yarın ikindi vakti malum yere gelirsen sana her şeyi anlatacağım”. Demektedir. Hasan, Ceylan’a telefon açar, yarın seni 4.de garajdan alacaklar, gelmezsen ananı ölmüş bil. Annesi esrarkeş olmuş, Hasan’a esrar için yalvarır. Nasır, Hasan’a gider, Ceylan’ı istemektedir. Kız gelsin dediklerimi yapsın der. Gelmezse senin kellen gider.

 

Fidan Hanım ağa, oğlu Halil ile görüşürler. Nasır’ın Kadir’e bulaşmasından endişe etmektedirler. Kadir’in karısı Zilan daha önceleri, Nasır’ın sevgilisiymiş. Nasır’ın köydeki evinde oğlu Ensar ile karısı onu akşam yemeğine beklemektedirler. Nasır, oğluna hiç sevgi göstermez, onunla yemek bile yemez. Karısına, oğlanın ve kendi eşyalarını topla, Pehlivan Konağına gideceğiz, der. O konak dedemin, Halil kadar benim de hakkım var.

Kadir, Celil’e talimat verir, Diyar’ın mutlaka bulunmasını ister, “Kendi elimle keseceğim cezasını”. Der.

 

Nasır, oğlu ve karısı Sultan ile Halil ağanın konağına gelir. Halil anamın elini öpmeye mi geldiniz sorusuna, temelli geldik, burada kalacağız, der. Fidan, hoş geldiniz diyerek buyur eder. Halil ile Nasır tartışırlar.

 

Diyar, Emin Ali uyurken belinden anahtarı alır, evden kaçar. Tam kapıdan çıkarken tıkırtıya uyanan, Emin Ali Diyar’ın peşine düşer. Diyar, yengesi Dicle’ye mesaj atar, yerini bildirir, yardım ister. Dicle, Emin Ali Diyar ile evlenirse konağa gelirse, ömür boyu başıma bela olacak. Diyar’ da öldürürlerse, ben de kahrımdan öleceğim.

 

Emin Ali, yolda Diyarı yakalar, başını tabancaya dayar, konuşmasını istemez.  O sırada yoldan geçen at arabalı köylüler, gideceğiniz yere götürelim derler. Arabadaki kadınlardan biri, Diyar’ı tanır. Köye dönüşte soruşturur, Kadir’e telefon eder.

Leyla, konağa Fidan Hanıma gider, Dicle için konuşur. Onu Kadir ile zorla evlendiremeyeceklerini söyler. Fidan Hanım, sen bizim işlere karışma, sana ne ve bizden uzak dur der ve gönderir.

Emin Ali, Dicle’yi arar, ona dokunma derse de o artık benim karım der. İçer şarabı, Diyar’ı zorla beraber olur.

Dicle, “Bir günah işlemek zorundayım” diye not yazar, odasına bırakır. Eline bir ip alır, sana yaşamak haram Dicle, öl de kurtul diyerek kendini asacağı bir yer arar. Emine Kalfa, Dicle kendini asmış diyerek yaygara kopartır, hemen hastaneye götürürler.

Mecbure, kızı Zilan için Kureşa’dan izin alır, babasına ziyarete gideceğiz diyerek Konaktan çıkarlar. Zilan, Nasır ile konuşmaya gider. Zilan, Nasır ile konuşur, ben senin yanındayım, yazılı bir mektup verir, amcaoğlunu kimin öldürdüğü sırrı yazıyordur. Halil’den de, Bozbeyler’den de İntikamını al der.

 

Ceylan, Kadir ile vedalaşır. Annesine gidecektir. Kadir, gitme dese de söz dinlemez. Kat görevlisi telefon aramasını Kadir’e getirir. Kardeşi Diyar’ın sıkıntıda olabileceğini ve yerini bildirir. Kadir, gitmem lazım diyerek hemen çıkar.

Gömülü resim için kalıcı bağlantı 

Halil, Sağlık Ocağına Leyla’nın yanına nasılsın diye uğrar. Konuşurken tam o sırada Dicle baygın halde içeri getirilir.

 

Kadir, Diyar ile Emin Ali’nin köyde kaldığı eve gelir. Çeker tabancasını, bir tekme ile kapıyı açar. Bir kafa darbesiyle, Emin Ali’yi yere indirir. Diyar, abi yapma der, suratına tükürür ve tabancayı alnına dayar. Bir töre cinayeti işlenmek üzere… Tabanca parladı mı? Diyar, töre cinayetine kurban mı gidecek. Önümüzdeki bölümde göreceğiz.

 

Seyhan Yavaş’ın ayrılmasından sonra dizinin yükü, Kadir Ağa, (Erkam Aydar) ve Halil Ağa’nın (Tolga Güleç) üstüne bindi. İlerleyen bölümlerde bu ikilinin performanslarında ne gibi bir artış olacak hep beraber göreceğiz.

İyi seyirler.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Face : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/cansever

Not: Görseller internetten ve Dizifilm.com’ dan alınmıştır. 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2024
Toplam yorum
: 407
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2947
Kayıt tarihi
: 18.06.12
 
 

Emekliyim. Doğayı, Sabahın erken saatlerinde doğada yürümeyi, Hayvanları, bilhassa köpekleri çok se..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster