Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '08

 
Kategori
Sivil Toplum Kuruluşları
Okunma Sayısı
849
 

Adliye çalışanlarına adalet istiyoruz...

Adliye çalışanlarına adalet istiyoruz...
 

adliye çalışanları ile yemek


Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Büro Memur Sen Samsun Şube Başkanlığı tarafından Çağla Restorantta düzenlenen akşam yemeğindeAdliye çalışanları ile bir araya gelen sendika yöneticileri çalışanlarının sorunlarını masaya yatırarak Adliye çalışanlarına adalet istediler.

Düzenlenen yemeğe katılanlar arasında Büro Memur Sen Genel Başkan Yardımcısı- Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri İdris MADEN, Samsun Memur Sen İl Başkanı Nurettin SEVER, Salıpazarı İlçe Özel İdare Müdürü Ali KUKUŞ, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Adalet Komisyonu Müdürü Süleyman ÖZEN ve Adliye çalışanları katıldılar.

Büro Memur Sen Samsun Şube Başkanı Fevzi GÜL kaynaşmayı, dayanışmayı sağlamak, çalışanların her türlü problemlerini ve sorunlarınıdinlemek için yemekte bir araya geldiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti; “Çalışma koşullarının ve fiziki ortamlarının müsait olmamasına rağmen görevlerini özverili bir şekilde yapan adliye çalışanlarına adalet istiyoruz. Buradan Adalet Bakanlığı yetkililerine sesleniyoruz nöbet izinlerinin, yemek paralarının, mesai ücretlerinin ve Yol Tazminatlarının en kısa zamanda yeniden gözden geçirilerek tekrar düzenleme yapılmasını istiyoruz” dedi.

GÜL’ ün ardından bir konuşma yapan Büro Memur Sen Genel Başkan Yardımcısı İdris MADEN, “ADALET BAKANLIĞINI ÇALIŞANLARININ HAKLARINA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ” diyerek sözlerini şöyle devam ettirdi.

Büro Memur Sen Genel Başkan Yardımcısı İdris MADEN, Adalet Bakanlığı Çalışanlarının sorunları Bakanlık yetkililerine Sendikamız tarafından iletilmiş, Müsteşar Yardımcısı Mustafa KÖKÇAM ile sendikalar arasında yapılan görüşmeler esnasında varılan karar uyarınca Sendikamızın görüşlerini yansıtan detaylı rapor 06.10.2008 tarih ve 2429 sayılı yazımız ekinde Bakanlık makamına sunulmuştur. Bu raporda Adalet teşkilatı çalışanlarının Yol Tazminatlarının düzenlenmesi, Mesai ücretlerinin yükseltilmesi, ücretlerinin insan onuruna yaraşır bir seviyeye çıkartılması gibi mali , sosyal hakları ve diğer hakları içeren kapsamlı çözüm önerilerimizi ihtiva eden raporumuzun sonuna kadar takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Anayasa Mahkemesi 3717 Sayılı Kanunun 2. Maddesinin 449 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değiştirilen altıncı fıkrasının birinci tümcesi dışında kalan bölümünü iptal ettiğinden yeni bir düzenleme yapılarak Adalet çalışanlarının mağdur edilmemesi gerekirken Bakanlık süresi içerisinde gerekli düzenlemenin yapılmasını sağlamadığından Çalışanlara Yol Tazminatı ödemesi yapılması imkanı kalmamıştır.

Bakanlık yetkililerinin bu tavrı Yıllardır Çalışanlara ödenen bir hakkın bu Hükümet döneminde geri alındığı, imajının oluşmasına ve Hükümetin böyleanılacak olunmasına neden olmuştur. Adalet çalışanları 3717 Sayılı Yasanın çıkmasını sağlayan o dönemin Adalet Bakanını hala hayır ile yad etmektedirler. Alınmış bir haklarını ellerinden alan yetkilileri de Adalet çalışanları asla unutmayacaklardır.

Bu bakımdan Sayın Adalet Bakanımıza ve Sayın Müsteşarımıza Sesleniyoruz. Adalet çalışanlarına sahip çıkınız. Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen yasanın çalışanların lehine çıkması için gerekli düzenlemenin yapılmasını sağlayınız. Bütçe ile ilgisi olmayan ve vatandaşın yatırdığı bu paraları bütçeye gelirgetirmek için uğraşan Maliye Bakanlığı yetkililerin uğraşlarını boşa çıkartın diyoruz.

Adalet çalışanlarının bir bütün olarak kabul edilmesi ve çalışanların ücretlerinin insan onuruna yaraşır konuma getirilmesi gerekirken önceki hükümetler tarafından verilen haklarının da ellerinden alınmasına, nöbet ücretlerinin kaldırılması, nöbet tuttukları halde nöbet ücreti verilmediğinden ertesi gün izinli sayılmamalarına bir anlam verememekteyiz, her ne hikmetse iş yoğunluğu yönünden en fazla çalışan, gecesi gündüzü olmayan Adalet çalışanları Mesai ücretlerinde de keyfi uygulamalar ile karşı karşıya bulunmaktadırlar. Gecesi, Gündüzü, Bayramı, Seyranı olmayan Adalet çalışanları çoğu yerlerden mesai ücreti de alamamaktadır. Mesai ücretlerinin söz verildiği gibi en az diğer kurum çalışanlarının seviyesine çıkartılması ve bir kritere bağlanması gerekmektedir. Bazı Adliyelerde oluşan keyfi uygulamaların önlenmesi gerekmektedir.

Buradan Adalet Bakanlığı yetkililerine sesleniyoruz Yol Tazminatlarının Adalet çalışanlarına eşit şekilde dağıtılacak biçimde en kısa zamanda düzenleme yapılmasını istiyoruz. Bütçe ile yakından uzaktan ilgisi olmayan Yol Tazminatları ile ilgili Adil bir düzenleme çalışanların çalışma şevkini kat katartıracaktır. Bunun böyle bilinmesi gereklidir diyen Genel Başkan Yardımcısı MADEN “Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 600
Kayıt tarihi
: 03.08.08
 
 

1973 Samsun- Bafra doğumlu olup, ilk ve lise öğrenimini Samsun'da tamamladı ve  Anadolu Üniversit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster