Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '13

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1030
 

Adnan Menderes asılması ve babamın yaşanmış anısı,

Adnan Menderes asılması ve babamın yaşanmış anısı,
 

Bugün 17 Eylül, rahmetli Adnan Menderes’in idam edilmesinin 52. ci yılı. Ben o zaman henüz 12 yaşında çocuktum. İlkokulu yeni bitirmiştim. Babam rahmetli koyu bir Adalet Partili ve Adnan Menderes’i çok seven biriydi.

Biraz önce Blog yazarlarımızdan Dursun Tombul’ un  “Türk siyasi hayatının yüzkarası: 17 Eylül 1961 - Adnan Menderes’ in idamı” adlı Blog yazısını okudum. Yazısına yaptığım yorumda, çok duygulandığımı yazmıştım. O duygu yoğunluğundan çıkamadım ve aklıma gelen Rahmetli babacığım Mehmet Balcılar’ın bana sağlığında anlattığı bir anısını okuyucularımıza aktarmak istedim.

Babam zeytin ve zeytinyağı komisyonculu yapıyordu. Tarihini tam hatırlayamıyorum. Herhalde Adnan Menderes’ in idamından 2-3 yıl sonra olabilir. İşi icabı Ayvalık’ a gitmiş. Çarşı içinde sakal tıraşı olmak üzere bir berbere girmiş. Tıraş olurken, muhabbete başlamışlar. Berber sormuş; “Sen nerelisin hemşerim” demiş. Babam; “Aydınlıyım”. Berber; bir adım geri çekilerek, babamın yüzüne ters ters bakmış. “Siz ne biçim Aydın’ lısınız, dilbarım adam Menderes'i nasıl astırırsınız, niçin tüm Aydın'lılar olarak ayağa kalkmadınız” der. Ve hışımla boynundaki havluyu hızla çeker. “S. tir hadi buradan” der, dükkanından kovalar. Babam arkasına baka baka, berber dükkanından çıkmış. Hiçbir cevap da verememiş.

Bu anısını laf sırası geldiğinde birkaç kez dinlemiştim kendisinden.

Time Dergisine kapak olmuş, büyük insan ve devlet adamımız Adnan Menderes, Fati Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı rahmetle anıyor, Allah taksiratlarını afetsin, Nur içinde yatsınlar, diyorum.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com


Blog: milliyet.com.tr/cansever

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hemşerim, hiç bir siyasetçinin böyle sonlanmasını arzu etmem. benim birkaç yazı önceki Adnan Menderesle ilgili yazımı okursanız bir başka yönlerini de görme fırsatınız olur sanırım. Selamlar.

Şahin ÖZŞAHİN 
 17.09.2013 22:22
Cevap :
Sayın Şahin Özşahin, Sizin Adnan Menderes ile ilgili yazınızı okudum. Bilmediğim yönlerini anlatmışsınız. Hiç bir insan kusursuz değildir. Sade bir vatandaş da olsa, en yüksek mertebeye gelmiş siyasetçi de olsa hataları olabilir. Menderes gibi, rahmetli Turgut Özal' ın, ve Sayın Süleyman Demirel' in de yanlışları vardır. Ama bu siyasetçilerin bence, bu memleket için, eskilerinden çok artıları vardır. Bence günahlarından çok sevaplarının olması önemli. Saygılar, selamlar. Abdurrahman Balcılar  19.09.2013 16:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2021
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2949
Kayıt tarihi
: 18.06.12
 
 

Emekliyim. Doğayı, Sabahın erken saatlerinde doğada yürümeyi, Hayvanları, bilhassa köpekleri çok se..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster