Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '08

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
1172
 

ADSO’nun konuğu: ‘Tırlak kemancı’ Gilles Apap

ADSO’nun konuğu: ‘Tırlak kemancı’ Gilles Apap
 

Ünlü kemancı Gilles Apap, şovuna orkestrayı da dahil etti.


Antalya Devlet Senfoni Orkestrası bu hafta bir ‘tırlak kemancı’ konuk etti.

Bu terimi kullanmamak için direndim, ama izlediklerimi en iyi bu terimin ifade edeceğine karar verdim. Blogumu okuyanlar lütfen beni bağışlasın; bir sanat olayında argo bir ifade kullandığım için.

ADSO konsere, İtalyan Şef Antonio Pirolli yönetiminde bir uvertürle başladı; G.Verdi’nin La Forza Del Destino “Talihin Kudreti Operası Uvertürü”

G.Verdi’nin sık seslendirilen bu senfonik eserini çok güzel seslendirdi orkestramız.

Program solisti Şef Pirolli eşliğinde salona girerken; hafif gülüşmelere, çok sempatik mimiklerle karşılık veren kısa kol gömlekli bir kemancı çıktı izleyenlerin karşısına!..

Salonu dolduranların önemli bir bölümü, genel olarak yabancı olur her konserde. Onlar, çok iyi tanıdıkları bu solisti, bu şekilde selamlamış oldular. Ben ve konuğum da ilk kez görmüş olduk.

Pablo de Sarasate’nin “Keman ve Orkestra için Çingene Havaları” nı çalmaya başladığında anladık, girişteki ‘mini şov’ sebebini. Gilles Apap durduğu yerde duramaz birisi. Adeta güreşiyor kemanıyla. Çok farklı bir sanatçı, her şeyiyle ama... Giyiminden mimiklerine, kemanı tutuşundan çalış biçimine, şef ve orkestrayla ilginç diyaloglarından izleyici ile kurduğu iletişime kadar...

Apap’ı izlerken Bulgar ya da Romen olduğunu düşündüm. O kadar yaşayarak çalıyordu ki ‘çingene havaları’nı. Hem kendisi, hem orkestra hem de izleyenler o coşkuya ortak olduk!

İkinci olarak, C.Saint-Saens “Introduction ve Rondo Capriccioso” sunu yine kendine özgü tekniğiyle doyumsuz programını sonlandırdı.

Tümü için belirteyim, bir başkaydı pizzikatolar, bir başkaydı vibratolar...

...................

Sıra geldi ‘bir daha’ faslına... ‘Hangmans’ ve ‘Drakula’ (adlarını bilmediğim bu eserleri orkestraya sorarak yazdım) yı yine bir şovla sundu bize. Bu kez orkestrayı da şova dahil etti.

Müthiş bir alkış tufanıyla uğurlandı Fransız kemancı.

Aradan sonra, Ottorino Respighi’nin iki ‘Roma’ konulu orkestra eserini dinledik ADSO’dan. “Roma Çeşmeleri” ve “Roma Çamları” adlı senfonik şiirler.

...............

ADSO bir süredir konserleri kayıt yaptırıyor. Sanıyorum gelir sağlama amaçlı da satışa sunacaklar.

Akılınızda bulunsun Gilles Apap adı. Konser duyurusunu falan görürseniz kaçırmayın. Ya da Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’ndan belirttiğim kayıtlarından edinmenin yollarını arayın. Yüzlerce kez konser izlemiş birisinin, ilk kez bir konser kaydı önerisini dikkate alırsanız, iyi bir tercih yapmış olacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim.

Klasik müziğe yeni yeni alışanlar ya da alışmaya, tanışmaya çalışanlar; sözüm özellikle size!..

ADSO Tel: 0 242 238 52 33 ve ya antalyasenfoni@yahoo.com.tr

Konseri birlikte izlediğimiz Milliyet Blog’dan sevgili blogdaşım ‘Mezopotamya Prensesi’yle birlikte ‘iyi ki gelmişiz’ diyerek mutlu ayrıldık AKM’den.

......................

İzmirli sanatseverlere ve müzik dostlarımıza özel not:

Yeni bilgi edindim, Gilles Apap bu hafta İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın konuğu. Ne yapın, edin bir yolunu bulup Apap’ın müziğini ve şovunu izleyin.

Kitarobit bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gilles Apap'ı izleyeceğim.Senfoni konusunda özendirici ve bilgilendirici yazılarınızdan dolayı sizi tebrik ediyor saygılarımı sunuyorum...

Mesut Selek 
 23.01.2008 21:45
Cevap :
Keşke önceden haberim olsa da; bir sürprizle Apap için haber verebilseydim. TRT-3 (Radyo) bu akşam 20.00 de İDSO konserini banttan verdi. Mozart keman 3 çaldı. 'Birdaha' (bis) olarak yazıda söz ettiklerimi seslendirmiş, keyifle dinledik. Aynı radyo salı günleri de İzDSO (20.00 de) konserlerini banttan veriyor, belki sizin konserinizi de radyodan dinleriz. Konser izlenimlerinizi de paylaşırsanız sevinirim. Blogum için yazdığınız güzel sözlerinize de teşekkür ederim. Selam ve saygılar. H.H.Dulun  23.01.2008 22:23
 

Yine neler kaçırmışım değil mi?:)) Olsun, kaleminizden okumak da güzel. Sevgiler, selamlar...

Özlem Akaydın 
 21.01.2008 22:30
Cevap :
Zaman zaman konuk çağırabileceğim olanağım oluyor. Arzu ederseniz çağrıda bulunabilirim. Okuyarak da olsa beğeninizi iletmenize de ben sevindim. H.H.Dulun  21.01.2008 22:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1073
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster