Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU

http://blog.milliyet.com.tr/turk35

08 Mart '07

 
Kategori
Dünya Kadınlar Günü
Okunma Sayısı
950
 

Af buyurun ne günü, ne günü?

Af buyurun ne günü, ne günü?
 

Ben oldum olası günlere sinir olurum. O günü, şu günü, bu günü... Sanki 364 gün önemsiz ama o gün onların günü. Neden? Bunu kimse bilmiyor. Kadınlar Günü de böyle. Neden kutlanır kimse bilmez ama kutlanır.

Bugün (7 Mart) TBMM Genel Kurulu'nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü diye oturum düzenlenmiş. Sonra gelenlerin içinde şapkalı olanlara 'şapkanızı çıkartın' uyarısı yapılmış. Türbanlılara, türban kıyafetin aksesuarı diye ses çıkartmamışlar. Ben bir yazımda Türk olmaktan da utanıyorum dediğimde pek çok arkadaşım bana serzenişte bulunmuştu. Buna hemen Türk kadını olmaktan da utanıyorum diye eklemeliydim özür dilerim.

Ve diyorum ki keşke bugün mectiste ben de olabilseydim şapkamla. Ve keşke o saygıdeğer! vatandaşlardan biri bana 'çıkart o şapkanı yoksa içeri giremezsin' deseydi. Rezaletin bu boyutu galiba hiç yaşanmamıştı. Bakın ve görün, Türkiye nereden geldi, nereye gidiyor. Ondan sonra kutlama mesajları, yazıları yazın eğer hala eliniz, yüreğiniz el veriyorsa. Yakında kara çarşafı olmayan sokağa çıkamaz denildiğinde kimse şaşırmasın.

Ve hiç kimse sakın ola Kadınlar Günü diye süslü püslü laflarla konuşmasın. 21.yy Türkiye'sinde hem de TBMM'de yaşanan bu ayıp bize bir yüz sene yeter.

Kadının hala, kapının dış tokmağından bile az değer gördüğü, senin şapkan var, senin yorgan yüzü gibi türbanın var, sen dulsun, sen ile başlayan bir dünya cümle ile karşılanan kadınlar oldukça, bu sorunlara çözüm bulunmadıkça, sırf Avrupa kutluyor diye Kadınlar Günü kutlamak komik oluyor. Bari burada komik duruma düşmeyelim. İlla bir şeyler yazmak istiyorsak TBMM' de o uygulamayı, kim, neden uyguladı bunu yazıp konuşalım.

Bir kez olsun gerçekleri görüp nedenleri araştırıp, bir kez olsun unutmadan bu nedenlerin üzerine gidelim. Kadın olduğumuzu gösterelim. Kadının neler yapabileceğini gösterelim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dünya'da her gün kadınlarla, erkeklerle, çocuklarla, yaşlılarla, çevreyle ilgili bir sürü olumsuz gelişme oluyor. Bunların her birine bir gün vermekle sorunlara olumlu bir katkı olduğunu düşünmüyorum, üstelik de sizin de dediğiniz gibi bir tür iki yüzlülük. Kendimi bildim bileli çalışırım. Hem evde hem işte çalışmayı sürdürüyorum. Hayatla boğuşurken zaman zaman zorlansam da duruşumdan memnunum;yine de önce insan olmaya çalışıyorum. Bu tür günler belli bir kesim için yeni hediyeler almak ve göstermelik toplantılardan öte geçmiyor.

dilsad save 
 12.03.2007 15:08
Cevap :
Teşekkür ederim katkınız için. Ben hep, 'kuru bir kutlama cümlesine değil 10 dakikalık yardıma daha çok ihtiyacım var' derim. şten geldiğimde hazır bulduğum sofra, alabileceğim en güzel hediye diye düşünürüm :) Sevgilerimle.  12.03.2007 15:27
 

Şapka kanununu çıkaran Atatürk'ün meclisinde olana bak, gözlerimin yaşına bak.

Serkan Dilek 
 08.03.2007 23:14
Cevap :
Ve biz hala elalemin uydurduğu Kadınlar Gününü kutlama derdindeyiz çelişkideki komikliğe bak. Hiç kimse bu olayı kınamadı, ama kuru kuru kutlama mesajları, günün mana ve önemi konuşuldu. Gerçekten göz yaşartıcı durum. Teşekkür ederim yorumunuza.  09.03.2007 0:42
 

Samimiyetsiz kadınlar günlerine dur dediğiniz için bir kere daha ağzınıza sağlık. Kadınlarla ilgili yazdığım" kadınlar günü kadına hakarettir " yazım çok eleştirildi. Bahsettiğim tepkime tercüman oldunuz. Tebrikler.

Metin Özkaya 
 08.03.2007 9:54
Cevap :
Metin Bey, Ne yazık ki insanımız olaylara kendi penceresinden bakmayı daha çok seviyor. Eleştiriler bu yüzden. Yorumunuza teşekkür ederim. Saygılarımla.  08.03.2007 13:09
 

Yazdığın her kelimeye katılıyorum sevgili Beyhan. Kafalarını bel altına gömüp, oradan çıkaramayan bir zihniyet geliyor hızlı adımlarla. Bilim, ilim, irfan konuşacaklarına, kadının saç teli boyutuna indirgediler ya şu dünyayı insan şaşkınlık zindanlarında hapis kalıyor. Bu bizim saçımız neymiş böyle yaf cümle erkek milletinin aklını başından alıyor? Bu saç teli dediğin nasıl bir kaosmuş herifler saç görünce akılları başlarından gidiyor? Bu erkek milleti ne kadar zayıf bir yaratıkmış meğer? Alla Allahhh! Hayır erkeğin gösteremediği şeyi biz de göstermeyelim o tamam fakat erkeğin gösterdiği şeyi neden gösteremiyoruz ki? Neyse şimdi yorumun ucu kaçacak. Ben de o gün bu gün kutlamalarından hoşlanmıyorum. Hatta doğum günümden de... Çok teşekkürler ve Sevgiler...

Lale Beşe 
 08.03.2007 9:40
Cevap :
Yapılan araştırmalarda , kapalıların açıklardan daha çok dikkat çektiğinden yola çıkarsak biz daha haklıyız ama neyse :)) Bırakalım onlar saç telleriyle uğraşadursunlar, biz Cumhuriyetimize sahip çıkalım, yoksa kafalarımızdan sonra Cumhuriyetimizi de kaptıracağız.  08.03.2007 13:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 124
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 188
Ort. okunma sayısı
: 1134
Kayıt tarihi
: 24.08.06
 
 

Danimarkada yaşayan bir İzmir'liyim. Hiç de sanıldığı gibi yurtdışında olduğum için milliyetçi değil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster