Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '16

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
189
 

Affetmek

Affetmek
 

Hayatımız boyunca pek çok yanlış yapıyoruz. Aynı zamanda bize karşı da pek çok yanlış yapılıyor. Bilerek ya da bilmeyerek. Okulda, arkadaş ortamında, ailede, iş yerinde.
 
Bize karşı yapılan yanlışlar arasında en çok kızdıklarımız, değer verdiğimiz, güvendiğimiz insanların yaptıkları yanlışlardır. Yakın arkadaşlarımızın, akrabalarımızın, geçmişte yardım ettiğimiz ya da güvendiğimiz insanların yaptıkları bizi en çok yıpratanlar. Sezar' ın evlatlığı Brütüs' ün ihaneti, Sezar' ı bıçaklamasından daha çok canını yakmış ki, tarihe geçen o ünlü sözü söylemiş:'' Sen de mi Brütüs''. Bize karşı yapılan yanlışların bizi ne kadar üzdüğü ve yıprattığı ortada. Ayrıca bu davranışlarla hayat boyu karşılaşacağımız da aşikar. Peki bu kadar üzmesini ve yıpratmasını nasıl engelleyebiliriz? Bunun önemli bir yolu var: Affetmek. Tabi ki kolay bir şey değil. Affetmek, bize karşı yapılan hatayı onaylamak değildir. Ya da yapılanları görmezden gelmek demek de değildir. Yapılan yanlışı hazmedememenin getirdiği yükten kurtulmaktır. Dolayısıyla affetmek bizim kendimizle ilgili bir meseledir, karşı tarafla ilgili değil. Ayrıca affetmeyerek karşı tarafa gereğinden fazla değer vermiş oluyoruz. Çünkü bu sayede kafamızda taşımaya devam ediyoruz.   
 
Kendimizi Affetmek
 
Bir de kendimizi affetme meselesi var. Hayat boyunca yaptığımız yanlışlar var. Yaptığımız yanlış tercihler, hatalı davranışlar, keşke dediğimiz durumlar. Bunlarla ilgili olarak sürekli kendimizi yargılarız. Kendimizle aramızı bozarız yani. Bu da beraberinde pek çok sorun ve mutsuzluk getirir. Oysa biz, yanlışlarımızla biziz. Hatalarımızla da güzeliz. Hatalarımızdan ders alıp geliştirmeliyiz kendimizi. Sürekli kendimizi yargılayıp, eleştirip kendimizi yıpratmamıza gerek yok. Kendimize kötü davranmamıza gerek yok. Hem de etrafımızda bunu yapmak için bekleyen pek çok insan varken.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 160
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 188
Kayıt tarihi
: 18.08.14
 
 

Gazi Üniversitesi İşletme bölümü lisans ve Mersin Üniversitesi İşletme yüksek lisans mezunuyum. M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster