Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
17308
 

Affetmek

Affetmek
 

Hepimiz birileri tarafından incitildik, hepimiz birilerini incittik. Kızdık, içerledik, öfkelendik, darıldık, küstük, nefret ettik.

Bu duygu, bizim enerjimizi çalıyor, kendimizi sevmemizi engelliyor, yaşama sevinci duymaktan bizi alıkoyuyor, geleceğe umut ve çoşkuyla bakmamızı engelliyor.

O halde bu duygulardan kurtulmak için daha ne bekliyorsunuz? Yoksa sizi inciten insanların, sizi iyileştirmesini mi bekliyorsunuz?

Affetmek, bize geçmişi geçmişte bırakıp, anı yaşama ve geleceğe umutla bakma özgürlüğünü verir.

Affetmemek, hem daha önce sizi inciten kişilerden, hem de size yeni kişilerden gelebilecek olası incinmelerden korunduğunuz hissini yaşatacaktır. Acınızı ve öfkenizi içinizde beslediğiniz müddetçe, kimse sizi, incitemez, yaralayamaz ve reddedemez.

Oysa; affetmek unutmak değildir. İnsanları affettiğimizde, geçmişte yaşadığımız deneyimleri unutmayız. Unutmamalıyız da. Bu deneyimler, zamanında bize çok acı vermiş olsa da kazandığımız derslerdir. Bizim yeniden acı çekmemiz, ya da başkalarına aynı acıları çektirmemiz için, alınmış derslerdir.

Affetmek, affettiğimiz kişinin davranışlarını onaylamak değildir.Affettiğimizde geçmişin bugünümüz üzerindeki yıpratıcı etkisinden kurtuluruz.Evet, yapılanlar kötüydü, acıttı, hayatımızı etkiledi.Fakat, bu yaşananları geride bırakarak, affedebilmeyi başarabilmek, içsel bir süreç gerektirir.

Affedebilme süreci, geçmişten gelen olumsuz duygu yükünden kurtulup, özgürleşebilmektir.Yaşanan olayları hatırlamak ama olayın duygu deposunu boşaltmaktır.

Affetmek, bizi kıran kişiye karşı hangi cezayı verirsek, verelim, bunun bize yetmeyeceğinin farkındalığıdır.Bu farkındalık, yaşamın geçmişinde takılı kalmak yerine, yaşam yolculuğunda yeni deneyimlere açık hale gelebilmek için bize yol gösterecektir.Böylece, öfke ve intikam duygularına yatırım yapmaktan vazgeçecek, pozitif duyguları içimizde çoğaltma yolunda, adımlar atmaya başlayacağız.Neye yatırım yaparsak o çoğalır.Affetmek, hayatımızın en zenginleştirici ve özgürleştirici yatırımıdır.

Bu yatırımı yapmaya hazır mısınız?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çağımız için son derece önemli bir konu.hepimiz bu dünyaya birşeyleri deneyimlemek,sınavlar vermek ve tekamül etmek için geldik.en nefret ettiklerimiz ruh anlamında bu sınavı verebilmek için bize en çok yardım edenler.bu bilgiye rağmen beşer hayatımız içinde bu sınavı vermek de çok zorlanıyor,çok çabalıyorum bu yükü atabilmek için.içimizde affedemediğimiz bu insanı eritmeyi başarsak affetse,nötrlesek,fakat gördümüzde selam vermek,konuşmak yada görüşmek zorunda olmasak bu mümkün mü..yani ruhi olarak affedilen kişiyi ile ilişkimizi devam ettirmek mi gerekir.gerçek affetme bu şekilde mi olur.bana bunu yapmak çok zor geliyor,ikilemde kalıyorum.bu insanla hergün karşılaşıyoruz büyük kavgalar edildi ve akrabalığımız var,tam bir karma düğümü durumu..yapılanları ruhunu düşünerek,büründüğü kişinin hepimiz gibi bir kılıf olduğunu düşünerek ruhunu affedebilirim,bu anlamda hepimiz biriz çünkü ve dünya rollerimiz var..ama davranışı meydana getiren f şahsını ve davranışlarına rağmen görüşülmeli mi..

özlem camak 
 22.09.2010 13:46
 

Çok iyi güzel anlatmissiniz da herseyi; bu dediginiz içsel süreci nasil baslatiriz, nasil devam ettiririz.. Birini nasil affederiz?? Seni affettim demek yetiyor mu?? O kisiyi artik hayatimda istemiyorum ama ona duydugum öfkeden, kirginliktan, hatta sevgiden bile kurtulmak istiyorum.. Bunun için de onu affetmem gerekiyor.. Peki bu affetme süreci nasil ilerler?? Lütfen bana bu süreci, neler yapmam gerektigini adim adim anlatabilir misiniz?? simdiden tesekkurler

Beste Koroglu 
 10.01.2009 5:08
 

ben affettim devam ediyorum ilişkime ve yolumuza.. ancak çok yeni 2 haftadır! gerçekten içerden affetmek istiyorum. affedemiyorum içimden her gece aynı kabusu görmekten sıkıldım artık. ama bir yandan da bundan dersler alarak daha mutlu olacağımızı düşünüyorum. böyl bir his var içimde ama tam olarak affedemediğim için kafam ve kalbim çok karışık.. bunu sizlerle paylaşmak istedim.çok doluyum galiba çok büyük bir travma bu gerçekten nasıl ve ne zaman atlatabilirim bilmiyorum ama atlatmak için ikimiz de uğraşıyoruz.umarım ben gerçekten affedebilirim ve herşey yoluna girer. bu süreci affetmek yerine tamamen hafızamdan silmeyi tercih ederdim galiba şimdiki duygularımla:( yine de mantıkla hareket edersek affetmek gerçekten insanı çok geliştiren bir kavram:)aklım karışık demiştim sizlere teşekkürler bu karışık yorumu okumaya zaman ayırdığınız için.

Rüya Naiboglu 
 10.03.2008 0:24
Cevap :
Sevgili Rüya; Duygu ve düşüncelerini bu kadar içten bir şekilde paylaştığın için teşekkür ederim. Affetmek gerçekten affedenin yükünü hafifletiyor. Ama yürekten affedebilmek,geçmiş hataları bellekten silebilmek gerekiyor. Bu da ancak çiftlerin karşılıklı güven ve sevgisiyle sağlanabilir. Siz büyük bir adım atmış,karşı tarafı affederek , olgunluk göstermişsiniz,bırakın geçmiş,geçmişte kalsın,siz sevginin gücüne inanın,geçmişe takılı kalmayın,geleceğinizi geçmiş tecrübelerinizden çıkarttığınız derslerle şekillendirmeye çalışın, göreceksiniz her şey eskisinden çok daha güzel olacak. Sevgiyle kalın.  11.03.2008 8:31
 

Affetmek, affedene büyüklük ve saygınlık kazandırır. Kendisine açık belirtme olmasa da iyilik ve bağış, af tevazu göstereni yüceltir. İyi ve dikkatli okudum güzel bir bakış açısıyla yorumlanmış. sevgiler-selam.

Nariçi 
 30.09.2007 22:44
Cevap :
Güzel yorumun için teşekkür ederim,sevgilerimle.  01.10.2007 8:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1969
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

22.06.1970, İstanbul doğumluyum. Finans sektöründe çalışıyorum. Sanata ve edebiyata büyük ilgi duyuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster