Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '19

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
32
 

Afife Oyununda Büyük Başarı

Türk Tiyatro'sunun ilk kadın oyuncusu Afife Jale'nin yaşam öyküsünden bir kesit olan, sanatçının hastanede yattığı son gece ile ilgili olarak, Cem Kenar projesi olarak hazırlanan Afife adlı tek kişilik oyun, bundan önce birçok kez değişik tiyatro sahnelerinde oynayarak başarı kazanmıştı.

Bu kez aynı oyun, İstanbul Kadıköy'deki Moda Sahnesi'nde de seyirci karşısına çıkarak, başarısını güçlendirdi. Sanatçı Aslı İktu'nun olağanüstü başarısı oyuna damgasını vurdu, sanatçı oynamadı, adeta Afife oldu ve onu yaşadı. Oyun o derece beğenildi ki, alkışlar kesilmedi. Sanatçı defalarca selam için sahneye davet edildi.

Oyundan sonra seyircilerden bazılarının çok olumlu görüşleri arasında: Değerli sanatçımız Aslı İktu, Kadıköy Moda Sahnesi'ndeki oyunculuk kumaşını olduğu gibi ortaya koyduğu, etkileyici Afife temsili sonrasında herkesin beğenisi ile bol alkış aldı.

Bu akşam Kadıköy Moda Sahnesinde değerli sanatçı Aslı İktu'nun tek kişilik Afife oyununu gözlerim dolarak izledim. Oyunun gücünü kutluyor ve bu oyunu herkese öneriyorum.

Evet, Aslı İktu Afife adlı oyunda gerçekten devleşti. Onun bu başarısı, hepimizin başarısıdır. Candan yürekten kutluyorum.

Afife Jale kimdir?
Tiyatroya gönül vermiş, hayallerinin peşinden koşan ve ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyen, sahneye çıkmış ilk Türk Müslüman kadın, Afife Jale’nin hayat hikayesidir.

Afife Jale… Türk Tiyatro Tarihi’ne adını altın harflerle kazıyan ilk Türk Müslüman kadın ve evet, acı dolu bir yaşamın ardından gencecik yaşta ayrılmış dünyadan. Yine de “Beni acıyarak değil, düşünerek severek, kucaklayarak hatırlayın. Tiyatro varsa ben varım!” diyerek belirlemiş hayattaki yerini.

Herkesin doğru kendine doğru! Belki de okuduğunuzda ona kızacak çok yer bulacaksınız; ama önce insanın iç sesi, sonra da yaşadığı dönem ne çok şeyi etkiliyor. Kim bilir belki “Ben olsam…” diyeceksiniz pek çok yerde.

Bugün kendi yolunu kendi çizen, yok olacaksa da bir köşeye çekilmesini bilen Afife Jale hala kalplerimizdeki yerini koruyor. İlklerin yeri hepimizin hayatında olduğu gibi toplumda da özel elbette ve tartışmasız Onun yeri de çok özel.

Aslı İktu'nun tek kişilik oyunu Afife devam ediyor. Eğer izlememiş olanlar varsa, bu sizler için bir kayıptır.

Yüreğine sağlık Aslı İktu.

İsmail Hakkı Aksu
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 126
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 110
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

Ressam, dekoratör, araştımacı yazar. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster