Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1860
 

Afiyet Olsun mu Türkiye!

Afiyet Olsun mu Türkiye!
 

At ve eşeklerin sayıları azalıyor.


Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) için alınan kavurma konservelerinin 4 bin 50 kilogramında at eti tespit edilmesiyle gözler bir kez daha ucuz et tartışmasına çevrildi. TUİK verilerine göre son 10 yılda at, eşek ve katır sayısı neredeyse yarı yarıya azaldı. 2007 yılında 188 bin 640 olan at sayısı % 36,4 azalarak 120 bine, eşek sayısı ise % 48,6 azalarak 296 bin 114 adetten 152 bine düştü. % 43,9 gerileyen katır sayısı da 68 bin adetten 38 bine indi.

Öte yandan veriler Türkiye’nin toplam kırmızı et üretiminin yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre % 23,6 azalışla 301 bin 331 ton olduğunu ortaya koydu. 9 aylık üretim 794 bin 417 tonda kalırken, 9 aylık azalış  %  11’i geçti. Türkiye’nin toplam kırmızı et üretimi 2016 yılında 1 milyon 173 bin tondu. Yıllık kırmızı et tüketimi ise yaklaşık 1 milyon 350 bin ton. Et üretimi ile tüketim arasındaki 177 bin tonluk açık da ithalatla giderilmeye çalışılırken yerli üretim azalmakta, bunun en önemli nedeni ise üretimdeki maliyetlerin yüksekliğidir.

“Adana Yüreğir’de yapılan baskında kesime hazırlanan 13 eşek, 3 at ve 3 sıpa kurtardı. Ahır ve çevresinde yapılan araştırmada at ve eşeklere ait 10 karaciğer, 30 kalp, 10 kilo parçalanmış et ve üzeri kanlı motorlu testere bulundu. İzmir’in Konak ilçesinde, kaçak at kesimi yapılan depoya düzenlenen baskında piyasaya sürülmek üzere kesilmiş ve parçalanmış 15 atın etleri ele geçirildi.” Farklı zamanlarda basına yansıyan sadece 3 haber, olayın öncüsü, icebergin (buzdağı) su üzerindeki kısmını yansıtıyor.  

Teknolojik gelişmeler ulaşımda ve tarımda çift sürmek gibi işler için kullanılan hayvanların payını giderek azaltsa da tek tırnaklıların bu kadar hızlı azalması dikkat çekmektedir. İşsizlik, terör, eğitim, gelir dağılımındaki eşitsizlik, enflasyon, hayat pahalılığı, rüşvet ve yolsuzluk, demokrasi ve düşünce özgürlüğü, toplumsal ahlak, asayiş, sosyal güvenlik, sağlık, etnik köken ve cinsiyet ayırımı, yerel yönetim hizmetleri, uluslar arası ilişkiler, bürokrasi ve çevre, kadına, doğaya ve çocuğa uygulanan şiddet; yapılan Türkiye gündemi araştırmalarının konularıdır.

TÜİK rakamları akıllara atı alan Üsküdar’ı geçti mi sorusunu getiriyor. Toplumsal ahlakın her geçen gün erozyona uğradığı yaşadığımız bir dönemde at ve eşek sayılarının azalması ile ilgili “Afiyet olsun Türkiye” desek çok mu aceleci, ön yargılı davranmış oluruz?

Nizamettin Biber

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de aynı şüpheleri taşıyorum, çok önemli bir konu; pek de gündeme getirilmiyordu.

Kerim Korkut 
 07.01.2018 17:49
Cevap :
Birey dolayısı ile toplum sağlığı açısından son derece önemli bir konu, ümit ederiz ki yetkililer konuya el atar da toplumsal sağlığımız olumsuz etkilenmez, teşekkürler, selamlar Kerim bey  08.01.2018 9:38
 

Millet para kazanmak için askerlerimizi zehirliyorlar. Kontrol eden kimse yokmu Allah aşkına////....

Abdülkadir Güler 
 27.12.2017 10:56
Cevap :
Maalesef çocuklarımız terör dışında beslenme terörü ile de risk altındalar, ümit ederiz ki sorun kökünden çözülür. Teşekkür ederim Abdülkadir bey, selamlar, saygılar.  27.12.2017 13:46
 

Anlayamadığım hususlar var.Yüz bine yakın at ve eşek nerede ve nasıl kesiliyor? Köyde kesilmesi mümkün değil? İlçelerde kesiliyorsa emniyet kuvvetleri bunları görmez mi?Binlerce at ve eşek.Bunlar Mezbahanede kesilse, akan kan temizlenir, sakatat kısmı ayrılır, depolanabilinir.Rastgele ve kaçak ortamlarda bu atıklar ne oluyor ?Kokudan ve pislikten durulmaz.Ayrıca bu kaçak et işi, bence, bir iki merkezden idare ediliyordur.Her il ve ilçede yapılamayacağı kesin.Peki bu kesik et yığılması ve nakliyesi dikkat çekmez mi? Ayyuka çıkmaz mı?Anlayamadım gitti.

yılmaz çetingöz 
 26.12.2017 19:01
Cevap :
Yılmaz bey, kaçak at ve eşek kesimi konusunun sorgulanmasına yönelik olarak analiz edip tüm soruları sormuşsunuz peki bu soruların gerçekte yanıtını vermesi gerekenlerin böyle bir derdi, kaygısı var mı? Eğer varsa neden bu kadar söz konusu hayvanlar azaldı? Anlayacağımız sorumlular soruna yönelik eğilim göstermiyor kanımca. İstenilse devlet yetkilileri her şeyi zapturapt altına alabilirler. Teşekkür ederim, selamlar saygılar.  26.12.2017 21:25
 

Adaletin işlemediği ülkelerde ticari ahlaksızlıklar da alır başını gider.Bu hay huyda ne çok at ve eşek eti yedirilmiştir halkımıza.Askerimize de yedirilmiş olması ihaleleri araştırmak düşüncesini akla getiriyor...Hiç de acaleci ve önyargılı davranmış olmayız."Afiyet olsun mu Türkiye!"Başlığı da tam isabetli olmuş.Elinize sağlık.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 24.12.2017 22:03
Cevap :
Maalesef işin özü vatandaşını mutlu ve sağlıklı kılmak adına adaletin, normların işletilmesidir. İnsanın tarihinin en iyi organizasyonu olan devlet bundan sorumludur. Keşke daha iç açıcı mutluluk verici konuları konuşabiliyor olsaydık. Teşekkür ederim, dimağına sağlık Abbas bey kardeşim, selamlar, saygılar.  25.12.2017 13:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 878
Toplam yorum
: 3737
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2539
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster