Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '19

 
Kategori
Küresel Isınma
Okunma Sayısı
37
 

Afrika’da Küresel Isınma Yok

Yazılarımız kesin bir bilgiye dayanmıyor, bilimsel tespit değil; ilgili konuya dikkat çekmek için. Bir şekilde benim dikkatimi çekmiş, gözlemlerken fark etmişim, böyle mi diye merak etmişim, bilgi gelmiş duyum almışım vs. Bir şeyi ispat etmiyorum, kesin bir yargıda bulunmuyorum, en fazla bence böyle ya da böyle olabilir diyorum. Konuşulsun tartışılsın diye. Yazdıklarım böyle görülmeli. Ha boş şeyler mi, hiç sanmıyorum. Öyle düşünenler olabilir.

Son yıllarda yaşadığımız iklim değişiklikleri bilim tarafından kesin olarak küresel ısınma denilmedi ama bu konuda insanların kafasında şüpheler var. Yani örneğin ülkemizde Aralık ayı gelmiş havalar soğumadı.

İklim değişikliği doğru ve yaşadığımız küresel ısınma ise hani normalde gezegenimizi eşit etkilemeli. Bu durumda ısı kaç derece arttıysa dünyanın her yerine yansımasının da o kadar olması beklenir.

Bu ne demek, gezegenimizde yarattığı/yaratacağı travmalar bir yana soğuk yerler ısınacak, sıcak yerler daha çok ısınacak.

Fakat merak edip sıcak ülkelerin hava durumuna baktığımda geçmişe göre fazla bir değişiklik olmadığı görülüyor. Biz geçmişte kar bile yağan Kasım ayında yanarken atıyorum Afrika’nın Sudan’ı 25 derece, serin sayılır.

Bu da küresel ısınmanın sıcak iklimlerde değişiklik yapmayacağı gibi tuhaf bir sonuca gidiyor. İnşallah da öyledir. Henüz erken belki bizdeki de küresel ısınma değil ama eğer öyleyse bu durum dikkat çekici.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Suudi Arabistan'da Kasım 2019 da kar yağdı.

yılmaz çetingöz 
 22.11.2019 1:59
Cevap :
Yani bu da çok tuhaf gerçekten...   24.11.2019 19:44
 

Hayır, öyle değil. 1. Küresel "ısınma" bilimsel olarak kabul edildi. NASA literatürüne soktu ve uyarılar yayımladı. 2. Küresel ısınma yerine "küresel iklim krizi" diyoruz. Çünkü ısınmanın yanında çok farklı iklim hareketlerine yol açıyor. Aşırı yağışlar, seller, fırtınalar, hortumlar gibi. 3. Bütün yerküreyi etkiliyor. Afrika'nın bundan muaf olması mümkün değil.

İsmail Hakkı CENGİZ 
 21.11.2019 11:35
Cevap :
Madem yer küreyi eşit etkiliyor bizde Kasım ayında 10 derece sıcaklık artışı, Afrika ya da Sudan örnekti, sıcak ve kurak ülkelerde de 10 derece artış yaratmaz mı, baktım oralarda normal sıcaklık dereceleri.   21.11.2019 14:25
 

Sayenizde küresel ısınmayı İnternet'ten okudum. Sizin gözlemlerinizi doğrulayan bilgilerle karşılaştım. Mesela kurak yerler daha az etkileniyormuş. Afrika'nın bitki örtüsünün ve doğal yapısının bozulmamış olması da büyük bir etken olsa gerek. Kalemine ve emeğine sağlık.

Dr Atanur Yıldız 
 21.11.2019 8:33
Cevap :
Tersini söyleyenler de oldu, yani yanıldığımı, ama ben öyle gördüm. Siz de destekliyorsunuz sağ olun  24.11.2019 19:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6037
Toplam yorum
: 14990
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster