Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '15

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
348
 

Afrika’nın sorunlarını kimse çözemez; Afrika’ya peygamber lazım

Afrika’nın sorunlarını kimse çözemez; Afrika’ya peygamber lazım
 

Afrika bugüne kadar yoktu; artık var olmak istiyor, bu kargaşa/devinim ondan desek kıtayı saran ateşin rengi hiç ona benzemiyor. Afrika daha çok var olmak değil yok olmak istiyor gibi.

Ya arkadaş bizim bildiğimiz bir savaş olur haklı bir nedeni olur; Afrika’daki ölümlerin nedenini biz bulamıyoruz. Açlığa isyan desek ya da dış güçlerin sömürüsü ya da aptalca kabile savaşları. Bu arada hiç kimse özgürlük savaşından bahsetmesin, bayrağı elinde ölen bir Afrikalı görmedik.

Zimbabwe, Kongo, Sudan, Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti alev alev yanıyor. İç savaşlar, bağımsızlık mücadeleleri, ama en çok da dış güçlerin menfaat oyunları. Ve son olarak kıtada din savaşları da başladı. Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslümanlara karşı saldırıların arttığı haberleri ajanslara düşüyor. Sözde Müslüman örgüt Boko Haram’ın yaptıkları ortada. Güney Sudan’da iç savaş devam ediyor.

Mesele şurada şu oldu burada bu oldu meselesi değil kıtanın her yerinde bir şeyler oluyor zaten, sorun “neden oluyor, nasıl çözülür” Dış güçler müdahale etmesin diyeceğiz ama Afrikalı'da kendi göbeğini kendi kesecek güç yok. Afrika Birliği Örgütü de çatışmaları durdurma konusunda umut olmaktan uzak. Hep “harekete geçiyor” sonuç yok. BM zaten sadece zabıta görevi görüyor ya onu da pek başardığı söylenemez; kıtada son yıllarda iç savaş ve çatışmalar nedeniyle milyonlarca insan öldü.

Hani denir ya “işimiz Allah’a kaldı” Afrikalı'nın işi de Allah’a kaldı. Zira bu çatışma kültürünün dört ayağı var ki hepsi için tarih boyunca milyonlarca insan öldü. Kıtadaki değerli maden yatakları, kabilecilik, bağımsızlık savaşları ve son olarak din savaşları. Ayrıca bunlara açlığı ve yoksulluğu da eklemek lazım. Keza salgın hastalıklar.

Afrika’nın sorunu uluslararası gücü de aşıyor bence. Yani desek ki BM öncülüğünde süper devletler devreye girse. İyi olur da bu süper devletlerin de her birinin kıta ile ilgili planları var. Afrikalı'nın durumu kimsenin umurunda değil. Açlık, yoksulluk, ölüm, kan, gözyaşı. Bu kıtada yaşayanların geleceği yok. Bu ülkede okumuş bilgili insanlar yok mu, ülkelerine öncülük etseler. Değilse kıta yok olacak. Savaşmak için çok neden var çünkü.

Kabile savaşları artık eskide kalmalı… Kıtada bir kültür ve aydınlanma devrimi şart gibi gözüküyor. Ama zaten olmayan para bir de kalem kitap yerine silaha yatırılırsa bu nasıl olacak. Radikal İslam Afrika’da da bela… Ve madenler… Bir kaç gram altın elmas yoksul Afrikalının geleceği. Göz dikenin gözleri çıksın. Yol göster, yardımcı ol çıkarsın, işlesin açlıktan kurtulsun… Bir de para için değil insanlık için gidin ya! Neyi var adamların, senin ülkende her şey var! Yardımın un bulamacından öteye geçsin!

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Kerim Korkut: İnanmıyorum.Siz üç kağıtçılığı bilirsiniz. Rahmetli Babanız saygıya hürmete değerdi.Zaten siz birinci derece yakınlarınızı bile kötüleyen maske yüzlü birisiniz.Adamcağız büyütmüş, okutmuş, göçmüş hala değerlerin arkasından konuşuyor.Bu yorum cevaplarını ihbar kabul ederim soruşturmaya başlarız.Korkut gaye biraz gülmek yoksa onca yazarlarımı içinde sadece size birazda İzmir'in deli kızı Tülay'a fırça atarım. Zaten tüm yorumlarımı görüyorsunuz.Siz hariç siniz sizi kardeş,yakın akraba kabul ediyorum.Sakın Mersin'e akrabama gideyim deme.Saygılar sunuyorum.Hep sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 11.02.2015 23:08
Cevap :
Beni akraba olarak kabul etmişsin ama söyleyeyim ben akrabalarımı sevmem...  15.02.2015 18:49
 

Afrikalı çocukların duygularından bile kan sızar!..O cocuklarda olmak gerek sömürülmüş de olsa hazineleri...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 11.02.2015 22:46
Cevap :
Evet, ülkelerinin kıymetleri onların hakkı...  15.02.2015 18:35
 

Kıymetli Kerim Korkut: Dünyaya artık Peygamber gelmez. Benim bir önerim var dolet baba kabul ederse sizi Afrika'ya gönderelim.Bu yoksul insanların kaderini ancak siz değiştirirsiniz.Bu kez Afrika'ya el attı.Bu yoksullarda Korkutun kanunları arasına girdi.Selam ve saygılar sunuyorum.Mutluluk nedir biliyor musunuz? Cevap: Sayfa arkadaşını kandırmak.

Mehmet Burakgazi 
 09.02.2015 17:56
Cevap :
Dürüst değilim ,evet...Dürüstlük genetik galiba. Benim dedem babam da üç kağıtçıydı...Yani kuşak değişimi,egitim falan sizin gibi hazretlerin yüzü suyu hürmetine birazcık düzeldim.  11.02.2015 19:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5245
Toplam yorum
: 13597
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 663
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster