Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '21

 
Kategori
İthalat / İhracat
Okunma Sayısı
22
 

AFRİKA PAZAR

Afrika pazarını önemli kılan özelliği; sanayileşmenin çok az olması ve sanayi ürünlerinin yaklaşık yüzde 95' ini ithal ediyor olmasıdır. Yatırım ve ihracat açısından yatırımcılara büyük fırsatlar sunma açısından önemli bir pazardır. Öne çıkan sektörler ise otomotiv yedek parçası, tarım aletleri, tarıma dayalı sanayi, gıda,tarım, tekstil, inşaat ve alt yapı hizmetleri gelmektedir.

Afrika pazarının temel problemi üretimin düşük olmasıdır. Bunun nedeni de sermaye eksikliği ve vasıfsız işgücünün varlığıdır. Türkiye'de ise pahalı işgücünün olması ve girdi maliyetlerinin yüksek olması üretimi yavaşlatmaktadır. İşte Türkiye ile Afrika' nın senteziyle oluşacak yatırımların oldukça avantajlı olacaktır. Türkiye' nin kıtaya doğrudan yatırımın yanı sıra ithalat ve ihracat ile pazara girmesi faydalı olacaktır. Bu ikili sentezle beraber hem Türkiye' nin hem de Afrika kıtasının zenginliği artacak, her iki bölgenin de kalkınmasını daha da hızlandırabilecektir.

Türkiye’ nin yakın dönemde takip ettiği ve Afrika ile ticari ve ekonomik ilişkilerin artırılması amacıyla çeşitli adımlar atılmış ve bu çabalar sonucunda ticaret hacminin sürekli arttığı görülmüştür. Özellikle Sahra altı denilen ülkeler ile ticaretteki artış oranı göz ardı edilmeyecek seviyede olduğu görülmüştür.

Afrika pazarının kuzeyi, güneyi,batısı, doğusu ve ortasının birbirleriyle faklılık gösterdiğinin ve Afrika'yı tüm ülkeler bazında değerlendirilmesi gerekildiği unutulmamalıdır.Bunlarla birlikte Afrika ile kurulacak kültürel yakınlaşma beraberinde ekonomik bir getirisinin olacağı düşünülerek kültürel faaliyetleri arttırmaya yönelik çabalar olması gerektiği de göz ardı edilmemelidir.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 16
Kayıt tarihi
: 10.11.21
 
 

Afrika pazarlarında, 53 ülkenin olduğu bu devasa kıtada müşteri aramak zor ve uzun bir süreçtir. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster