Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '11

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
781
 

Ağaç ve direkler için yapılmış kaldırımlar

Ağaç ve direkler için yapılmış kaldırımlar
 

Ağaç ve direkler için yapılmış kaldırımlardan biri, çevrenize bakın bunlardan çok göreceksinizdir.


Beyin kanaması geçireli tekerlekli sandalyeli birey hale geleli neredeyse on beş yıl oldu. Bu on beş yılın bir bölümü evde geçtikten sonra son yıllarda sokaklarda caddelerde gezinmeye başladım. Ev yaşamının bizler için zorlu olduğunu düşünürken, biz engelliler için sokakların caddelerin kaldırımların binaların daha büyük sorun olduğunu fark ettim. Binalardan yollardan caddelerden önce fark edilmesi daha kolay olan kaldırımlardan bir kaç satır yazmak isterim. 

Çevrenize iyi bakın size fiziki engel çıkartacak neler görüyorsunuz? Sağlıklı bir kişi olduğunuz sürece çevrede size engel olabilecek hiç bir şey yok. Bir tekerlekli sandalyeli birey olduğunuzu düşünün ve tekrar çevrenize bakın. Eğer hala bir sorun fark edemiyorsanız bir tekerlekli sandalyeli olarak ben size yardımcı olmaya çalışayım. 

Çevreye bakınca ilk olarak kaldırımları engel olarak görürüm. Çünkü ülkemizdeki kaldırımlar yol hizasından yüksek, yüzeyleri yamru yumru çukurlu tümsekli ve devamlı işgal altındalar. Kaldırımlarımızın en büyük sorunu; ağaç, elektrik direği, çöp tenekesi, reklam tabelaları ve otomobillerin park alanı olarak kullanılmasıdır. Ben gittiğim her ortamda kaldırımlara baktığımda işgal altında olduklarını hemen fark ediyorum. Otomobiller işgal ediyor, ağaçlar işgal ediyor, tabelalar işgal ediyor, elektrik direkleri işgal ediyor, mağazaların ve iş yerlerinin malzemeleri işgal ediyor. 

Çevreye ve insanımıza nasıl bir bakış açısı var anlayabilmiş değilim. Bir mühendis bir kaldırım inşa ettirirken hiç dikkat etmez mi? Yerden yüksekliğine, eğimine, üzerine konacak tabelaya ağaca direğe. Bazı insanlarla dalga geçmek için "kaldırım mühendisi" gibi sözler kullanılırdı, bu sözün neden kullanıldığını bu sıralar fark etmeye başladım. 

Aklınızda olsun kulağınıza küpe olsun; yol üzerinde giden bir tekerlekli sandalyeliye veya bebek arabası kullanan veliye ve yahut yaşlı bir bireye rastladığınızda, hemen "yolda ne işin var kaldırıma çıksana" demeyin. İlk önce kaldırıma bakın gidilebilecek hali var mı? İniş çıkış için rampası var mı? Kaldırıma park etmiş araç var mı? Kaldırım geniş mi? Üzeri ağaç, reklam tabelası ve direklerle süslenmiş mi? Diye bir bakın. 

Ben bir tekerlekli sandalyeli olarak; kaldırımda ilerlerken yolda gitmek zorunda bırakıldığımı çok bilirim. Bir rampadan kaldırıma çıkıp yüz metre gittikten sonra kaldırımdan aşağı inme rampası olmadığından yüz metre geri gidip tekrardan aynı rampadan aşağı inip taşıt yolundan gittiğimi çok bilirim, kaldırımın eğimi nedeniyle tekerlekli sandalyemin kaydığını çok bilirim, rampanın saçma sapan olması nedeniyle patır kütür düştüğümü çok bilirim, rampalar önüne park eden taşıtlar nedeniyle kaldırıma çıkamadığımı veya yola inemediğimi çok bilirim. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kas yapalim derken göz cikartmaya bayilirlar ya ondan basimiza geliyor butun bunlar.. Ellerine saglik.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 28.01.2011 23:26
Cevap :
Düşünmeden yapılan hareketler icraatlar bunlar. Sadece insanların gözlerini boyamak için, var mı? var.  29.01.2011 14:00
 

Belediye başkanları oy kaygısı ile, zabıtalar ise avanta ve rüşvet elde edebilmek için işgallere yumuyorlar. Kadıköy de kaldırımlar işgal edilmemiş cadde sokak bulanmassınız. kadıköy belediyesi sokağımıza (Yeldeğirmeni iskele sokak) bir metre genişliğindeki yaya kaldırımına 4 çam ağacı dikti. Ve yapılan ağaç dikme işinin yanlış olduğunu nedenleri ile anlatmaya çalıştım...Gelen cevap, sizinde dükkanınızın önü uygunsa sizin kaldırımada ağaç dikeriz oldu... Saygımla selamlar.

Latif 
 27.01.2011 13:51
Cevap :
Bu kişilerin hepsini öpüp saygıyla anıyorum, insanda saygı sevgi yaşama sevgi saygı olmalı. Bakmayın asıl suçlu halkımız.  27.01.2011 18:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 120
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 483
Kayıt tarihi
: 15.12.10
 
 

His kaybı olmayan, sol tarafı felç, tekerlekli sandalyeli bir bedensel engelliyim... 1996 yılında..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster